728 x 90

شکایت هلند از حکومت بشار اسد به‌دلیل شکنجه‌های هولناک

شکنجه در زندان های بشار اسد در سوریه
شکنجه در زندان های بشار اسد در سوریه

روز جمعه ۲۸شهریور، دولت هلند از حکومت بشار اسد به‌دلیل نقض شدید حقوق‌بشر و شکنجه‌های هولناک شکایت کرد.

بنا به‌گفته دولت هلند، در این شکایت به منشور سازمان ملل علیه شکنجه استناد و دولت سوریه را به ارتکاب جرایم دیگر از جمله قتل و استفاده از سلاح شیمیایی علیه مردم کشورش متهم کرده است.

استف بلوک، وزیر خارجه هلند در بیانیه‌یی گفت: «رژیم اسد بارها و بارها مرتکب جنایات هولناکی شده. مدارک و شواهد فراوانی در اثبات این جنایات وجود دارد و حکومت سوریه باید مجازات شود».
مارک روته، نخست‌وزیر هلند نیز گفت: «برداشت ما این است که در تعقیب این پرونده از حمایت سایر کشورها برخورداریم.»

بنا به‌گفته دولت هلند، پس از سال‌ها مصونیت حکومت سرکوبگر سوریه به‌دلیل وتوی قطعنامه‌های پیشنهادی در شورای امنیت سازمان ملل، این کشور تصمیم گرفته از حکومت بشار اسد شکایت کند و در صورت لزوم این شکایت را به دیوان عالی دادگستری ببرد.

هم‌چنین اسقف بلوک افزود: «رژیم اسد در سرکوب مردم سوریه از شکنجه‌های هولناک، سلاحهای شیمیایی و بمباران بیمارستانها استفاده کرده است. عدالت در مورد قربانیان این جنایات باید اجرا شود و هدف ما از تعقیب قضایی مسئولان این جنایات همین است».

حکومت بشار اسد تاکنون به این اقدام هلند واکنش نشان نداده است. دمشق در سال۲۰۰۴ منشور سازمان ملل علیه شکنجه را امضا کرده است.

لازم به ذکر است که دفتر وکالتی به نام «گرنیکا ۳۷» در شهر لندن در زمینه جمع‌آوری مدارک و شهادت قربانیان با دولت هلند همکاری می‌کند. این دفتر در بیانیه‌یی گفت: «اقدام دولت هلند اهمیت فراوانی دارد و علاوه بر حقیقت‌یابی و اجرای عدالت برای قربانیان در زمینه پاسخگویی به جرایم در سطح بین‌المللی نیز می‌تواند گام مهمی باشد».

دیده‌بان حقوق‌بشر گفت: «همه افراد و کشورهایی که از خشونت‌های گسترده حکومت سوریه بیزارند باید به‌طور علنی از این اقدام و اجرای قانون و عدالت حمایت کنند».