728 x 90

شورش و بلوا در راه است؛ ۲تا۳میلیون سهامدار بورس تمامی سرمایه خود را از دست داده‌اند

سهامدار بورس
سهامدار بورس

رسانه‌های حکومتی تلاش کردند در روز چهارشنبه برای مقابله با خشم و اعتراض سهامداران بورس که تمامی سرمایه خود را از دست دادند، و اعتراض شدید خود را علیه سردمداران رژیم ابراز می‌کنند خبرهایی از رشد سهام منتشر کنند. رسانه‌های حکومتی از جمله نوشتند در پایان معاملات روز چهارشنبه بازار سهام، شاخص کل بورس با رشدی نزدیک به ۳درصد در سطح یک میلیون و ۱۸۳هزار واحد قرار گرفت. این ادعای رشد در حالی است که روزنامه مردم‌سالاری نوشت: «شاخص کل بورس به‌عنوان شاخص بازار سرمایه در این هفته به پایین‌تر از مرز روانی یک میلیون و ۲۰۰هزار واحد سقوط کرد».

شرایط بورس آن‌چنان بحرانی است که به‌رغم تلاشهای مذبوحانه رژیم شاخص کل بورس هنوز زیر مرز یک میلیون و دویست هزار واحد قرار دارد.

 

روزنامه حکومتی جهان صنعت روز چهارشنبه ۱بهمهن نوشت: «دو تا سه میلیون سهامدار حقیقی خرده‌پا در بازار سهام پرآشوب اصل سرمایه خود را نیز از دست داده‌اند. در صورتی که به رقم دو میلیون نفر نیز بسنده کرده و این شمار آسیب‌دیده را یک واقعیت فرض کنیم شورش و بلوا می‌تواند رخ دهد».

این رسانه حکومتی برای مقابله با شورش هشدار می‌دهد: «به‌نظر می‌رسد قبل از این‌که احتمال بلوا و آشوب در بورس افزایش یابد همانند همه کشورهای دیگر بالاترین مقام اجرایی که به‌طور مستقیم مسئولیت قانونی دارد باید استعفا دهد و راههای نادرست رفته شده و متغیرهای اثرگذار بر بازار برگشت داده شده و اصلاح شوند. راه درست این است که دنبال راههای شگفت‌انگیز و جاسازیهای مالی و نیز دستکاری احتمالی و فشار بر نهادهای بانکی و حقیقی نرویم».

روزنامه مردم‌سالاری با اشاره به دخالت‌های سیاسی در بورس می‌افزاید: «فقط افراد دارای رانت اطلاعاتی قادر به سود بردن از این بازار آغشته به سیاست می‌شوند».

 

این روزنامه هم‌چنین با اشاره به زنده شدن خاطرات گزنده صندوق‌های مالی که سپرده‌های مردم را به تاراج بردند، می‌نویسد: «نگاهی گذارا به روند بازار سهام از ابتدای سال تاکنون این شائبه را مطرح می‌کند که گویا دستهایی در کار بوده تا بورس تا جایی که می‌شد به سقف برسد و خیلی سریع نیز به کف برگردد. بعد از فعل و انفعالاتی صف‌های فروش شکل گرفتند که حقوقی‌ها در رأس آن بودند. یعنی گویی آنها می‌دانستند که تاریخ مصرف بورس به پایان رسیده پس باید سود و اصل سرمایه را برداشت و فرار کرد! این تجمعاتی هم که برگزار می‌شود از سر استیصال است. دست متضرران به جایی بند نیست. سرمایه دود شده و هیچ محکمه‌ای هم حاضر نیست کیفرخواستی برای باعث و بانی این شرایط تنظیم کند. به‌نظر می‌رسد آنان که برنامه‌ریزی کرده بودند برای سودهای کلان و جبران کسریها اکنون کنار گود نشستند و مردم عادی کاسه چه کنم در دست دارند». (روزنامه حکومتی جهان صنعت و مردم‌سالاری ۱بهمن۹۹)

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/a2e30e2b-5e77-47f0-a0c5-f6e43d7193bf"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات