728 x 90

شورای همکاری خلیج‌فارس خواستار مشارکت در مذاکرات وین شد

شورای همکاری خلیج فارس
شورای همکاری خلیج فارس

شورای همکاری خلیج‌فارس خواستار مشارکت در مذاکرات هسته‌یی وین شد و اعلام کرد سیاست‌های منطقه‌یی و برنامه موشکی رژیم ایران باید بخشی از مذاکرات باشد.

دکتر نایف الحجرف، دبیرکل شورای همکاری کشورهای خلیج‌فارس روز چهارشنبه ۲۵فروردین بر ضرورت شرکت اعضای این شورا در مذاکرات وین تأکید کرد؛ مذاکراتی که با حضور اعضای دائم شورای امنیت و آلمان با موضوع برنامه هسته‌یی رژیم ایران در جریان است.

العربیه نوشت: الحجرف در نامه‌یی خطاب به وزرای امور خارجه ایالات متحده، روسیه، چین، فرانسه، بریتانیا و آلمان تأکید کرد که شورای همکاری خلیج‌فارس یکی از شرکای اصلی حفظ امنیت و ثبات در منطقه است.

او هم‌چنین افزود: «مذاکراتی که در حال حاضر در وین در حال انجام است نباید به برنامه هسته‌یی رژیم ایران محدود شود، بلکه باید شامل رفتارهای بی‌ثبات کننده در منطقه، موشکهای بالستیک و پهپادهای رژیم آخوندی هم باشد».

دبیرکل شورای همکاری خلیج هشدار داد که اقدام رژیم ایران مبنی بر افزایش سطح غنی‌سازی اورانیوم به ۶۰درصد، رویکردی خطرناک و نگران‌کننده برای امنیت منطقه و جهان است.

الحجرف از جامعه جهانی خواست در قبال این اقدام خطرناک و تهدیدآمیز رژیم ایران که صلح و امنیت منطقه و جهان را تهدید می‌کند، به مسئولیت‌های خود عمل کند.

در همین روز سه قدرت اروپایی با صدور بیانیه مشترکی نسبت به اعلام آغاز غنی سازس ۶۰درصدی اورانیوم از سوی رژیم ایران ابراز نگرانی کرد.

سه کشور آلمان، فرانسه و انگلستان در بیانیه‌یی، ضمن ابراز نگرانی شدید از آغاز غنی‌سازی ۶۰درصدی اورانیوم در ایران، رویکرد رژیم آخوندی را یک تحول جدی است.

در این بیانیه آمده است: «ما هم‌چنین درباره نیت رژیم ایران نسبت به نصب ۱۰۰۰ سانتریفوژ دیگر در تأسیسات نطنز است که موجب افزایش چشمگیر ظرفیت غنی‌سازی رژیم خواهد شد، ابراز نگرانی می‌کنیم».

یک مقام رسمی عربستان سعودی گفت: عربستان در حال رایزنی با قدرتهای جهانی در مورد احیای برجام است و معتقد است که توافق باید نقطه آغاز مذاکرات بعدی باشد که کشورهای منطقه را شامل شود تا توافق را گسترش دهد.

رید کریملی، رئیس برنامه‌ریزی سیاست‌های وزارت‌خارجه عربستان، به رویترز گفت هر توافقی که به‌طور مؤثر نگرانی‌های کشورهای منطقه را برطرف نکند، کارساز نخواهد بود (خبرگزاری رویترز ۲۵فروردین).