728 x 90

شعله‌های فروزان آبان و گزارش عفو بین‌الملل

«راستی از دیدن صحنه‌های شقاوت و قساوت با تیر و تبر بر پیکر فرزندان بی‌سپر این خلق مظلوم و ستمدیده چه حال و روزی دارید؟ آیا چشمی هست که نگرید و دل و جگری هست که نسوزد»؟(مسعود رجوی - پیام شماره ۱۷)

۶ماه پس از کشتار خونین آبان به فرمان خامنه‌ای، عفو بین‌الملل در۲۰مه ۲۰۲۰ (۳۱اردیبهشت ۹۹) طی گزارشی جزئیات مرگ مردان و زنان و کودکان کشته شده توسط نیروهای مسلح سرکوب‌گر را منتشر کرد.

فیلیپ لوتر، مدیر تحقیق و مشاور عفو بین‌الملل برای خاورمیانه و شمال آفریقا، گفت: «این واقعیت که بسیاری از کسانی که به ضرب گلوله کشته شده بودند هیچ تهدیدی نداشتند، نشان‌دهنده بی‌رحمی محض کشتار غیرقانونی نیروهای امنیتی می‌باشد».

عفو بین‌الملل معتقد است: «طبق اطلاعات جمع‌آوری شده، به‌جز ۴نمونه، در تمام موارد، قربانیان توسط نیروهای امنیتی با شلیک گلوله کشته شده‌اند. این نیروها شامل اعضای سپاه پاسداران، نیروهای شبه‌نظامی بسیج و پلیس هستند که با مهمات حقیقی به سمت جوانان شلیک کرده‌اند.

طبق تحقیقات این سازمان اغلب کشته‌شدگان از ناحیه سر و سینه مورد اصابت قرار گرفته‌اند و این نشان می‌دهد شلیک‌ها به‌قصد کشت بوده است».

عفو بین‌الملل ضمن تأکید بر این نکته که شمار قربانیان بیش از این تعداد است و مقامات ایرانی هنوز آمار رسمی در مورد کشته‌شدگان را اعلام نکرده‌اند، خواستار بررسی عادلانه این قتل‌عام توسط شورای حقوق‌بشر شد.

سازمان مجاهدین خلق ایران در آذر۹۸ طی اطلاعیه‌یی اعلام کرد بیش از۱۵۰۰تن از شهیدان قیام مردم ایران را در شهرهای مختلف کشور ثبت کرده است.