728 x 90

شصت و چهارمین روز جنگ غزه - محکومیت وتوی قطعنامه شورای امنیت

بمبارانهای سنگین غزه
بمبارانهای سنگین غزه

این گزارش به روز می‌شود...

 

آخرین تحولات جنگ در غزه:

 طبق آمار وزارت بهداشت فلسطین در غزه از زمان حمله حماس به اسراییل تاکنون حداقل ۱۷۴۸۷فلسطینی کشته شده‌اند.
آسوشیتدپرس - هواپیماهای جنگی اسراییل در طول شب تا صبح روز شنبه به بخش‌هایی از نوار غزه در بمبارانهای بی‌امان، از جمله بر بخش‌هایی از زمین‌هایی که به فلسطینی‌ها گفته شده بود در جنوب این منطقه تخلیه شوند، حمله کردند.

نیویورک تایمز - دیدار بلینکن با کشورهای عربی در حالی که با وتوی آمریکا در سازمان ملل با خشم مواجه است.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا بامداد روز شنبه گفت که با هیأتی از کشورهای عرب در واشنگتن درباره تلاش‌ها برای کاهش بحران انسانی در غزه صحبت کرده است، کمی بعد از آن که آمریکا تنها رأی وتو را در اجلاس شورای امنیت به قطعنامه برای آتش‌بس فوری داد. 

بلینکن گفت که در دیدار روز جمعه خود با وزرای کشورهای عرب و نمایندگان دولت فلسطین، «هدف مشترک ما برای ایجاد یک کشور فلسطینی آینده در کنار اسرائیل» را مورد بحث قرار داده است. اما او به آتش‌بس اشاره نکرد.

اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه روز شنبه خواستار اصلاحات در شورای امنیت سازمان ملل شد و این واقعیت را محکوم کرد که ایالات متحده می‌تواند پیشنهاد آتش‌بس برای غزه را با وجود حمایت گسترده سایر کشورها وتو کند.
اسراییل روز شنبه در مرحله گسترده‌یی از جنگ ۲ماهه خود علیه حماس، نوار غزه را از شمال به جنوب حمله کرد، پس از آن‌که ایالات متحده از وتوی خود در شورای امنیت سازمان ملل برای محافظت از متحد خود در برابر درخواست جهانی برای آتش‌بس استفاده کرد.
یک مقام سازمان ملل: نیمی از جمعیت غزه گرسنگی می‌کشند و عملیات بشردوستانه در حال فروپاشی است

 

 

آخرین تحولات جنگ در غزه

-رویترز: محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین گفت که وتوی قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد که خواستار آتش‌بس بشردوستانه در غزه است، آن را در جنایات جنگی علیه فلسطینیها همدست می‌کند. در بیانیه‌یی که ریاست‌جمهوری منتشر کرد، عباس هم‌چنین گفت که او آمریکا را مسئول خون‌ریزی کودکان، زنان و سالمندان فلسطینی در نوار غزه می‌داند.
-نیویورک تایمز: دو مقام آمریکایی و یک مقام ارشد دفاعی غربی گفتند در واشنگتن و تل آویو، استراتژیستهای نظامی حملاتی به یمن را برای مهار حوثی‌ها، در نظر گرفته‌اند. این دو مقام آمریکایی گفتند که مقامات آمریکایی اهداف اولیه حوثی‌ها در یمن را در صورتی که دولت بایدن دستور حملات تلافی‌جویانه بدهد، آماده کرده‌اند. اما تاکنون، به‌گفته آنها، واشنگتن خواستار خطر یک جنگ منطقه‌یی گسترده‌تر نمی‌باشد.
-آسوشیتدپرس: ساکنان غزه از حملات هوایی و گلوله‌باران در بخش شمالی نوار و هم‌چنین در جنوب، از جمله شهر رفح، که در نزدیکی مرز مصر قرار دارد و ارتش اسراییل دستور تخلیه غیرنظامیان را داده بود، گزارش دادند. وزارت بهداشت صبح شنبه اعلام کرد که بیمارستان اصلی شهر دیرالبلاح در مرکز شهر دیرالبلاح اجساد ۷۱ نفر را دریافت کرد که در بمبارانهای ۲۴ ساعت گذشته در این منطقه کشته شدند.

- اورشلیم پست: اسراییل پس از شلیک موشک از جنوب لبنان به حزب‌الله حمله کرد. ارتش اسراییل طی شب گذشته به یک سری اهداف تروریستی حزب‌الله حمله کرد و چندین مقر عملیاتی را مورد حمله قرار داد و به حملات شناسایی شده از خاک لبنان به اسراییل پاسخ داد.
- فرانس ۲۴: نبردهای سنگین شهری روز جمعه در بزرگ‌ترین شهرهای غزه و اطراف آن جریان داشت و درگیریهای بزرگی در اردوگاه آوارگان جبالیا در شمال و خان ​​یونس در جنوب غزه گزارش شد.
- آکسفام، از بزرگترین سازمانهای بین‌المللی در زمینه امور خیریه و انسان‌دوستانه، در واکنش به وتوی قطعنامه برای برقراری آتش‌بس در جنگ غزه توسط آمریکا، این اقدام دولت جو بایدن را «میخ دیگری بر تابوت اعتبار ایالات متحده در مورد مسائل حقوق بشری» دانست.
- وزارت بهداشت فلسطین آمار کشته‌شدگان در غزه را نزدیک ۱۷ هزار و ۵۰۰ نفر اعلام کرده است.
- برنامه جهانی غذا، شاخهٔ کمک غذایی سازمان ملل که در زمینه امنیت غذایی و رفع گرسنگی فعالیت می‌کند، گفته است "مردم غزه از گرسنگی می‌میرند". بر اساس گزارش برنامه جهانی غذا، تأمین نیازهای اساسی فلسطینیان در نوار غزه در آستانه فروپاشی است.

 

محکومیت وتوی قطعنامه شورای امنیت

سایت سی.ان.ان - شنبه (۱۸آذر) - سازمان پزشکان بدون مرز (MSF) وتوی آمریکا در شورای امنیت سازمان ملل را محکوم کرد. پزشکان بدون مرز در بیانیه خود گفتند: «ایالات متحده با وتوی قطعنامه [شورای امنیت در مورد غزه]، به تنهایی در مقابل بشریت ایستاده است». در ادامه این بیانیه آمده است: «ما از ناکامی شورای امنیت سازمان ملل در تصویب قطعنامه‌ای که خواستار آتش‌بس در غزه است، متأثر شده‌ایم.

 

سایت سی.ان.ان (۱۸آذر) - مقامات فلسطینی [محمد آشتیه نخست‌وزیر و ریاض منصور، سفیر فلسطین در سازمان ملل] وتوی پیش‌نویس قطعنامه آتش‌بس غزه توسط آمریکا را محکوم کردند. ریاض منصور، سفیر فلسطین در سازمان ملل، پس از وتوی پیش‌نویس قطعنامه شورای امنیت که خواستار آتش‌بس فوری در غزه شده بود، روز جمعه را «روز غم‌انگیز» خواند. منصور گفت که معتقد است یک روزی «کسانی که نمی‌توانند واقعیت را ببینند» در نهایت به «فشار عظیم بشریت، از گوشه‌ای به گوشه دیگر جهان [در تمامی اکناف جهان]‌، با میلیاردها نفر از مردم که خواستار آتش‌بس هستند، واکنش نشان خواهند داد».
منصور گفت «ما هم مانند مردم خود که از سیستم سازمان ملل عصبانی و ناراحت هستیم - از سازمان ملل متحد، از شورای امنیت، از مجمع عمومی - و آنها به درستی ناراحت و عصبانی و ناامید هستند زیرا این کشتار عظیم ماشین جنگی اسراییل را می‌بینند که آنها را هزار هزار به‌قتل می‌رسانند و با این حال شورای امنیت فلج شده است»

محمد آشتیه نخست‌وزیر فلسطین نیز وتوی آمریکا را محکوم کرد. آشتیه در بیانیه‌یی گفت: «شکست شورای امنیت در توقف تجاوز، ننگ و مجوز جدیدی برای ادامه کشتار، تخریب و آوارگی است». استفاده از حق وتو، ریاکاری ادعای اهمیت دادن به جان غیرنظامیان را آشکار می‌کند».
آشتیه از کشورهایی که به این قطعنامه رأی مثبت دادند تشکر کرد و از آنها خواست به تلاشهای خود برای کمکهای بشردوستانه و هم‌چنین تلاش برای توقف حملات اسراییل به نوار غزه ادامه دهند. پیش‌نویس قطعنامه توسط ۹۷ کشور حمایت شده است.

 

گسترش درگیریها در غزه

خبرگزاری فرانسه (۱۸اذر): اسراییل پس از شکست آتش‌بس سازمان ملل به غزه حمله کرد
- اسراییل روز شنبه حمله خود را علیه شبه‌نظامیان حماس در غزه را ادامه داد پس از آن‌که آمریکا از اقدام فوق‌العاده سازمان ملل برای درخواست آتش‌بس در جنگ دو ماهه جلوگیری کرد. حماس و تشکیلات خودگردان فلسطین به‌سرعت وتوی آمریکا را محکوم کردند، زیرا وزارت بهداشت حماس آخرین آمار کشته‌شدگان در غزه را ۱۷۴۸۷ نفر، اکثراً زن و کودک اعلام کرد. این وزارتخانه روز شنبه اعلام کرد که حمله اسراییل به شهر جنوبی‌ خان یونس شش کشته و در حمله جداگانه در رفح پنج نفر کشته شدند...

وزارت بهداشت حماس از کشته شدن ۴۰ نفر در نزدیکی شهر غزه در شمال و دهها تن دیگر در جبلیه و شهر اصلی جنوبی‌ خان یونس خبر داد... . محمد آشتیه، نخست‌وزیر فلسطین گفت: این یک ننگ و یک چک سفید دیگر است که به دولت اشغالگر داده شده است تا قتل‌عام، ویران و آواره شود. این وتو به‌سرعت توسط گروه‌های بشردوستانه محکوم شد و پزشکان بدون مرز (MSF) گفتند که شورای امنیت «در کشتار مداوم شریک است».

 

نیویورک تایمز (۱۷آذر): اسراییل از آمریکا می‌خواهد که با وجود نگرانی‌ها در مورد تلفات غیرنظامی، دستور ارسال مهمات به ارزش بیش از ۵۰۰ میلیون دلار برای تانک‌ها را تصویب کند. به‌گفته مقامات آمریکایی آگاه از این درخواست، اسراییل از وزارت‌خارجه خواسته است تا دستور ارسال ۴۵۰۰۰ گلوله برای انواع تانک‌های فعال در غزه را تصویب نماید.

 

 

 

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/962f04d5-de10-4b5b-baea-38ee500bb58f"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات