728 x 90

شصت و دومین روز جنگ غزه - رویترز: پزشکان فلسطینی می‌گویند که بیمارستانهای غزه مملو از کشته‌ها و مجروحان است

بمبارانهای گسترده در خان یونس
بمبارانهای گسترده در خان یونس

این گزارش به روز می‌شود...

 

سخنگوی دولت اسراییل در مورد یافته‌های مربوط به‌قتل روزنامه‌نگار رویترز در لبنان در ۱۳ اکتبر، گفت: ما غیرنظامیان را هدف قرار نمی‌دهیم.

عربستان و روسیه، دو صادر‌کننده بزرگ نفت جهان، روز پنجشنبه تنها چند روز پس از نشست غیریکپارچه باشگاه تولیدکنندگان از همه اعضای اوپک پلاس خواستند تا به توافق کاهش تولید به نفع اقتصاد جهانی بپیوندند.

اسراییل روز پنجشنبه با شبه‌نظامیان حماس در بزرگترین شهرهای نوار غزه جنگید و گفت که دهها هدف را مورد حمله قرار داده است و این جنگ باعث شده فلسطینی‌ها در شرایطی که سازمان ملل آن را «فاجعه» توصیف می‌کند، برای بقا تلاش کنند.
پزشکان فلسطینی می‌گویند که بیمارستانهای غزه مملو از کشته‌ها و مجروحان است که بسیاری از آنها زن و کودک هستند و تدارکات در حال اتمام است.
رهبران کشورهای گروه هفت، از جمله متحد نزدیک اسرائیل، ایالات متحده، خواستار آتش‌بس های بشردوستانه بیشتر برای رسیدگی به بحران انسانی و به حداقل رساندن تلفات غیرنظامیان شدند.
یکی از مقامات ارشد حماس به رویترز گفت که میانجی‌های حماس هنوز در حال بررسی فرصتها برای آتش‌بس هستند و خواستار توقف حملات توسط اسراییل شد.
پترا دی سوتر، معاون نخست‌وزیر بلژیک روز پنجشنبه گفت که بلژیک از ورود شهرک نشینان اسراییلی از کرانه باختری که در خشونت علیه فلسطینیها نقش دارند، ممانعت می‌کند.
اتحادیه اروپا افزایش خشونت شهرک نشینان از زمان حملات حماس به اسراییل در هفتم اکتبر را محکوم کرده است و این هفته ایالات متحده ممنوعیت صدور روادید را برای افرادی که متهم به دست داشتن در آن هستند آغاز کرد.
سخنگوی وزارت بهداشت غزه روز پنجشنبه اعلام کرد که از هفتم اکتبر تاکنون ۱۷۱۷۷فلسطینی در حملات اسراییل به غزه کشته و ۴۶هزار نفر زخمی شده‌اند.
اشرف القدره، سخنگوی فلسطینی اعلام کرد که طی ۲۴ساعت گذشته ۳۵۰فلسطینی در غزه کشته و ۱۹۰۰نفر زخمی شده‌اند.
شبکه ۱۳ تلویزیون رژیم صهیونیستی اعلام کرد، حمله موشکی هدایت‌شونده جنگجویان حزب‌الله در لبنان یک غیرنظامی را در شمال اسراییل در روز پنجشنبه کشته است.
 

خبرهای کوتاه جنگ در غزه از رویترز:

عفو بین‌الملل روز پنجشنبه اعلام کرد که حملات اسراییل که منجر به کشته شدن عصام عبدالله، روزنامه‌نگار رویترز و زخمی شدن شش تن دیگر در جنوب لبنان در ۱۳اکتبر شد، احتمالاً یک حمله مستقیم به غیرنظامیان بوده است که باید به‌عنوان جنایت جنگی مورد بررسی قرار گیرد.

دیده‌بان حقوق‌بشر در بیانیه‌یی جداگانه اعلام کرد که این دو حمله اسراییل یک حمله ظاهراً عمدی به غیرنظامیان و در نتیجه جنایت جنگی بوده است.
اسرائیل روز پنجشنبه گفت در درگیری با حماس در بزرگترین شهرهای غزه دهها هدف را مورد حمله قرار داده است و فلسطینیها را برای زنده ماندن در وضعیتی که سازمان ملل آن را آخرالزمانی توصیف می‌کند، دچار مشکل کرده است.
مردم غزه بر اساس اعلامیه‌ها و پیام های اسراییلی مبنی بر این‌که در شهر امن خواهند بود به رفح همسایه در مرز با مصر انباشته شدند. اما به‌گفته مقامات بهداشتی در رفح، پس از حمله اسراییل به خانه‌یی در آنجا در روز چهارشنبه، ۱۵نفر کشته شدند.
کرملین اعلام کرد، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، در جریان سه ساعت گفتگوی غیرمنتظره با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، درباره همکاری اوپک پلاس در بازارهای نفت و وضعیت خاورمیانه گفتگو کرد.
معمایی هنوز پیرامون سفر شتاب‌زده رئیس کرملین به ریاض و ابوظبی است که در آن چهار هواپیمای جنگنده روسی اسکورت شد و بلافاصله مشخص نشد که چه موضوعی برای پوتین برای انجام یک سفر نادر برون‌مرزی اهمیت دارد.
تیراندازی تانک اسراییل عصام عبدالله، خبرنگار رویترز را در لبنان کشته است. بر اساس تحقیقات رویترز، یک خدمه تانک اسراییلی در ۱۳ اکتبر در لبنان با شلیک دو گلوله پشت سر هم از اسراییل در حالی که خبرنگاران در حال فیلمبرداری از گلوله‌باران مرزی بودند، یک خبرنگار رویترز را کشت و شش خبرنگار را زخمی کرد.

در این دو حمله، عصام عبدالله، خبرنگار تصویری رویترز، ۳۷ساله کشته شد و کریستینا عسی، عکاس خبرگزاری فرانسه (AFP) ۲۸ساله، کمی بیش از یک کیلومتری مرز اسراییل در نزدیکی روستای آلما الچابAlma al-Chaab لبنان به‌شدت مجروح شد.

 

 

فعال شدن ماده ۹۹ منشور جهانی سازمان ملل متحد توسط دبیرکل

- دبیرکل سازمان ملل متحد، آنتونیو گوترز، روز چهارشنبه اقدامی نادر انجام داد تا به‌طور رسمی به شورای امنیت در مورد تهدید جهانی ناشی از جنگ غزه هشدار دهد، زیرا کشورهای عربی به‌دنبال استفاده از این هشدار هستند تا شورا را وادار به فراخوانی برای آتش‌بس ظرف چند روز کنند. امارات متحده عربی پیش‌نویس قطعنامه کوتاهی را به شورا ارائه کرد که رویترز آن را مشاهده کرد که در آن بر نامه گوترز با درخواست «آتش‌بس فوری بشردوستانه» در درگیری بین اسراییل و ستیزه‌جویان فلسطینی حماس عمل می‌کند. دیپلماتها گفتند که امارات متحده عربی قصد دارد این متن را در روز جمعه و زمانی که شورا قرار است توسط گوترز درباره غزه ارائه شود، به رأی‌گیری بگذارد... . . معاون سفیر ایالات متحده در سازمان ملل متحد، رابرت وود، گفت که ایالات متحده در حال حاضر از هیچ اقدام بیشتر شورای امنیت حمایت نمی‌کند.

اسکای نیوز  (۱۶آذر) دبیرکل سازمان ملل از قدرت بندرت [استفاده شده ماده ۹۹ منشور بنیانگذاری سازمان ملل] برای هشدار درباره 'وخامت سریع' وضعیت در غزه استفاده کرد. آنتونیو گوترز، دبیرکل سازمان ملل متحد، به شورای امنیت هشدار داد که وضعیت غزه در حال «وخامت به سوی یک فاجعه» است و منطقه با «خطر شدید» مواجه است.
آقای گوترز با استفاده از ماده ۹۹ منشور بنیانگذاری سازمان ملل که به ندرت مورد استناد قرار می‌گیرد، گفت که جنگ بین اسراییل و حماس «ممکن است تهدیدهای موجود علیه صلح و امنیت بین‌المللی را تشدید کند».
وی در نامه‌یی به شورای امنیت ۱۵ نفره سازمان ملل نوشت: «ما با خطر شدید فروپاشی نظام بشردوستانه مواجه هستیم».
«وضعیت به‌سرعت در حال بدتر شدن به یک فاجعه با پیامدهای بالقوه غیرقابل برگشت برای فلسطینیان به‌عنوان یک کل و برای صلح و امنیت در منطقه است». باید به هر قیمتی از چنین نتیجه‌ای اجتناب کرد.

 

سفر وزیر دفاع انگلستان به خاورمیانه

رویترز (۱۶آذر): شاپس وزیر دفاع انگلستان به خاورمیانه سفر می‌کند تا درباره راه‌های افزایش کمک به غزه گفتگو کند. دفتر وی روز پنجشنبه اعلام کرد، گرانت شاپس، وزیر دفاع انگلستان از سفر به اسراییل و سرزمینهای فلسطینی اشغالی برای تلاش برای ارسال سریع‌تر کمکهای بشردوستانه، از جمله مستقیماً از طریق دریا به غزه، استفاده خواهد کرد. او با رهبران آنجا گزینه‌هایی برای ارائه کمکهای بیشتر به غیرنظامیان غزه، چگونگی حمایت انگلستان از تشکیلات خودگردان فلسطین، بازیابی گروگانها و هم‌چنین تلاش‌ها برای جلوگیری از تشدید بیشتر در خاورمیانه را بررسی خواهد کرد.

 

لایحه کمکهای مالی در سنای آمریکا توقف خورد

رویترز ۷دسامبر: جمهوری‌خواهان سنای آمریکا لایحه کمک به اوکراین و اسراییل  بر سر اختلافات مرزی را مسدود کردند. 

- در حالی که جمهوری‌خواهان بر خواسته‌های خود برای تدابیر سخت‌گیرانه‌تر برای کنترل مهاجرت در مرز ایالات متحده با مکزیک فشار می‌آورند، لایحه هزینه‌های اضطراری برای ارائه میلیاردها دلار کمک امنیتی جدید به اوکراین و اسراییل در سنای آمریکا روز چهارشنبه با ۴۹ رأی موافق در مقابل ۵۱ رأی مخالف مسدود شد و لایحه ۱۱۰.۵ میلیارد دلاری نتوانست ۶۰ رأی مورد نیاز در سنای ۱۰۰ عضوی را برای هموار کردن راه شروع مناظره هموار کند که این امر تهدیدی برای تلاش بایدن جهت تأمین کمکهای جدید قبل از پایان سال ۲۰۲۳ بود.

 

سایر اخبار

رویترز - ۱۵آذر
 - کربی در کاخ سفید: ما در حال نظاره روابط دفاعی رو به رشد «نگران کننده» بین رژیم ایران و روسیه هستیم.
- آمریکا، یکی از پنج قدرت وتو در شورای ۱۵ عضوی، با آتش‌بس میان متحد خود اسراییل و حماس مخالف است، زیرا معتقد است چنین اقدامی تنها به نفع شبه‌نظامیان فلسطینی است.
- ریاض منصور فرستاده فلسطین در سازمان ملل روز چهارشنبه گفت که دیپلمات‌های عرب در حال تنظیم پیش‌نویس قطعنامه شورای امنیت برای درخواست آتش‌بس هستند. یک قطعنامه حداقل به ۹ رأی موافق و بدون وتوی ایالات متحده، روسیه، چین، فرانسه یا انگلستان نیاز دارد.
- ریاض منصور گفت وزرای عرب قرار است روز پنجشنبه به واشنگتن سفر کنند و در مورد این اقدام با مقامات آمریکایی گفتگو کنند.
- ریاض منضور به خبرنگاران گفت: «در صدر دستور کار، این است که این جنگ باید متوقف شود. آتش‌بس باید صورت گیرد و باید فوراً انجام شود.»
- گوترز در نامه خود به شورای امنیت گفت که هیچ‌گونه حفاظت مؤثری از غیرنظامیان در غزه وجود ندارد. او نوشت: «هیچ جای غزه امن نیست».
- متیو میلر، سخنگوی وزارت‌خارجه آمریکا روز چهارشنبه گفت که ایالات متحده با هر گونه منطقه حائل پیشنهادی در داخل نوار غزه مخالفت خواهد کرد، زیرا این موضع واشنگتن مبنی بر عدم کاهش وسعت منطقه تحت محاصره فلسطین پس از درگیری کنونی را نقض می‌کند.
- یک مقام آمریکایی گفت که اوایل چهارشنبه، ناوشکن میسون، یک ناوشکن کلاس آرلی بورک، یک پهپاد را که منشأ آن از بخشی از یمن تحت کنترل گروه حوثی بود، سرنگون کرد.

- آسوشیتدپرس ۶دسامبر - تهاجم هوایی و زمینی گسترده اسرائیل در جنوب غزه، ده‌ها هزار فلسطینی دیگر را آواره کرده و شرایط انسانی وخیم این منطقه را بدتر کرده است، زیرا جنگ مانع از توزیع غذا، آب و دارو در خارج از بخش‌هایی از جنوب غزه و دستورات جدید تخلیه نظامی مردم به مناطق کوچکتر جنوب شده است.

 

 

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/1e0ede55-92e7-4ec0-9494-7aa1d918318f"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات