728 x 90

شصت‌ودومین روز حمله روسیه به اوکراین - تلفات سنگین روسیه + تصویر

آتشباریهای سنگین در منطقه دونباس
آتشباریهای سنگین در منطقه دونباس

ارسال توپخانه سنگین برای اوکراین

یورونیوز گزارش داد که در پی ارسال موج جدید تسلیحات توپخانه‌یی سنگین از سوی کشورهای غربی به اوکراین، کارشناسان نظامی می‌گویند این تجهیزات می‌توانند جریان جنگ را عوض کنند.

در روزهای اخیر برای نخستین بار تجهیزات توپخانه‌یی سنگین به همراه هزاران گلوله از ایالات متحده، کانادا، هلند، لهستان، بریتانیا و جمهوری چک وارد اوکراین شده‌اند. شماری از این توپخانه‌ها نظیر هویتزر مدل M۷۷۷ می‌توانند تا ۶۰ کیلومتری عمق جبهه روس‌ها را هدف قرار دهند.

یورونیوز نوشت: روس‌ها که توپخانه را «خدای جنگ» می‌نامند، در سوی مقابل بالقوه این توانایی را دارند که با قدرت آتش هولناک خود مواضع ارتش اوکراین در دونباس را درهم بکوبند.

 

آخرین تحولات اوکراین

ستاد مشترک نیروهای مسلح اوکراین - سخنگوی ستاد مشترک نیروهای مسلح اوکراین روز دوشنبه پنجم اردیبهشت در گزارش تحولات شصت و یکمین روز جنگ گفت نیروهای اوکراین موفق شدند شش تهاجم نیروهای روسیه در جبهه دونتسک و لوهانسک را دفع و خنثی سازند. وی گفت در جریان درگیریهای روز دوشنبه نیروهای مسلح اوکراین موفق شدند چهار دستگاه تانک، ۵ سامانه توپخانه، سیزده نفربر زرهی، پانزده خودروی تجهیزاتی و دو تانکر سوخت روسها را نابود کند. هم‌چنین دفاع ضدهوایی اوکراین روز دوشنبه دو هواپیمای جنگنده روسی را به همراه سه فروند پهپاد اورلان-۱۰ را سرنگون کرد.
این منبع وزارت دفاع اوکراین هم‌چنین افزود نیروهای روسی حملات موشکی به زیرساختهای نظامی و غیرنظامی را از جمله با بمب‌افکنهای استراتژیک، ناوهای جنگی و زیردریایی‌ها انجام می‌دهند. هدف آنها مسدود کردن مسیرهای کمکهای نظامی به اوکراین است. در بعضی از شهرکهای منطقه تحت اشغال خرسون، نیروهای روسیه تا روز ۲۸آوریل به ساکنان مهلت داده‌اند تا منطقه را ترک کنند، در غیر اینصورت به‌زور متوسل خواهند شد.
وزارت دفاع انگلستان - روز دوشنبه ۵اردیبهشت، بن والاس وزیر دفاع انگلستان در یک بریفینگ پارلمانی خطاب به اعضای پارلمان این کشور گفت: برآورد ما این است که حدود پانزده‌هزار پرسنل نظامی روسی در جریان حمله آنها به اوکراین کشته شده‌اند و روسیه علاوه بر این خسارات تجهیزاتی و نظامی بسیاری را نیز متحمل شده است. در مجموع منابع بسیار می‌گویند تا امروز بیش از دو هزار دستگاه زرهی روسیه نابود شده و یا توسط نیروهای اوکراین به غنیمت گرفته شده‌اند. این آمار از جمله ۵۳۰ تانک، ۵۳۰ نفربر زرهی و ۵۶۰ وسیله نقلیه جنگی پیاده‌نظام را شامل می‌شود. روسیه هم‌چنین بیش از ۶۰فروند هلیکوپتر و هواپیمای جنگی خود را نیز از دست داد است.
وی ضمن تأکید بر ادامه کمکهای نظامی انگلستان به اوکراین افزود: اکنون می‌توانم به مجلس اعلام کنم تعدادی خودروی زرهی مجهز به سیستمهای پرتاب موشک ضدهوایی به اوکراین هدیه خواهیم کرد. این خودروها اوکراینی‌ها را قادر می‌سازد از موشکهای ضدهوایی برد کوتاه چه در روز و چه در شب استفاده کنند.

 

انهدام بخش زیادی از تجهیزات روسیه در اوکراین

انهدام بخش زیادی از تجهیزات روسیه در اوکراین


مؤسسه تحقیقات جنگ مستقر در واشنگتن، ۵اردیبهشت- روسیه روز دوشنبه همزمان پنج ایستگاه قطار و زیرساختهای مو اصلاتی اوکراین را به‌طور همزمان با موشکهای استراتژیک خود هدف قرار داد. به‌گفته کارشناسان هدف از چنین عملیات بی‌سابقه‌ای، آن هم در یک روز این است که از انتقال و تجمع نیروهای اوکراینی جلوگیری شود و راههای لجستیکی آنها مسدود شود. کارشناسان نظامی معتقدند چنین اقداماتی نمی‌تواند تأثیر کیفی در صحنه جنگ ایجاد کند. ضمن این‌که برآوردها نشان می‌دهند روسیه تاکنون هفتاد درصد انبارهای موشکهای استراتژیک خود را تاکنون مصرف کرده است.

تلگرام رئیس‌جمهور اوکراین - زلنسکی رئیس‌جمهور اوکراین در پیام دوشنبه شب خود خطاب به مردم اوکراین گفت: امروز ما سومین ماه جنگ برای استقلال خود را آغاز کردیم. در آغاز این جنگ بسیاری فکر نمی‌کردند ما بتوانیم حتی برای سه روز دوام بیاوریم. باید خیلی‌ها را قانع می‌کردیم که ما پیروز می‌شویم. اما امروز همه این را می‌دانند... آفرین به شجاعت همه مردان و زنان اوکراین که همگی سمبلهای مبارزه برای آزادی هستند... روسها به مدت دو ماه هر چه در توان داشتند برای کشتن ما و نابود کردن سرزمینمان بکار بردند، ۱۱۰۰ موشک شلیک کردند، شهرهایمان را با خاک یکسان کردند، اما هیچ چیز به‌دست نیاوردند. هر شهری را که اشغال کردند با نافرمانی و اعتراض ساکنان روبه‌رو شدند... . مردان و زنان اوکراینی از هر رده سنی و هر قشر و هر سطحی برای دفاع از اوکراین بپا خواستند. این جنگ به‌معنی واقعی کلمه یک جنگ خلقی برای دفاع از اوکراین است... . اکنون در آغاز سومین ماه مقاومت‌مان همه به صلح و خاتمه این جنگ فکر می‌کنیم. البته وقتی پیروزی و صلح برسد همه آنرا می‌بینند و حس می‌کنند، اما ما امروز باید به این فکر کنیم که چگونه آنرا محقق کنیم... برای این‌که روسیه به نقطه انعقاد صلح برسد، هر اوکراینی باید بجنگد. هر یک روز جنگ ما، تضمین ساله صلح و آسایش پس از این جنگ است.
رویترز - در حالی‌که روسیه بر تسلط روی صدها مایل از مناطق شرقی اوکراین متمرکز است، مقامات رسمی آمریکا گفتند دیپلماتهای این کشور به‌زودی به کی‌یف باز خواهند گشت. همزمان کاخ‌سفید اعلام کرد بایدن یکی از دیپلماتهای سابق آمریکا به‌نام بریجت برینک را برای پست سفارت در اوکراین که به مدت سه سال است خالی مانده نامزد کرده است. رویترز که این خبر را منتشر کرد به‌نقل از آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا خاطرنشان نمود که سفارت آمریکا در هفته آینده کار خود را در کی‌یف از سر خواهد گرفت.
رویترز - خبرگزاری رویترز گزارش داد چاک شومر، رهبر اکثریت سنای ایالات متحده، روز دوشنبه گفت، انتظار دارد پس از ارائه درخواست بودجه جدید جو بایدن، لایحه «سریع و دو حزبی» دیگری برای کمک به اوکراین در جنگ با روسیه تصویب شود. وی در مورد جزییات بسته کمکهای جدید به اوکراین توضیحی نداد. اما سناتور ریچارد شلبی سناتور ارشد جمهوریخواه و عضو کمیته تخصیص بودجه ارزش کمکهای جدید به اوکراین را پنج میلیارد دلار تخمین زد. وی به خبرنگاران گفت: من گمان می‌کنم اوکراین به کمکهای نظامی و بشردوستانه بیشتری نیاز داشته باشد.

رویترز - روسیه به جهان اعلام خطر کرد تهدیدات قابل توجه جنگ هسته‌یی را دست کم نگیرد، اگر چه خودش درصدد کاهش آن است. رویترز ضمن درج این خبر نوشت: لاوروف وزیر خارجه روسیه در مصاحبه با تلویزیون دولتی این کشور گفت: این ریسک در حال حاضر قابل توجه است. وی افزود: من نمی‌خواهم این خطرات را به‌طور مصنوعی بالا جلوه دهم، اما خطر جدی و واقعی است و ما نباید آنرا دست کم بگیریم.
ساعاتی پس از این مصاحبه دیمیترو کولبا، وزیر خارجه اوکراین گفت: روسیه آخرین امید خود را برای ترساندن جهان از حمایت از اوکراین از دست می‌دهد. این تنها بدین معناست که مسکو شکست را در اوکراین احساس می‌کند. بنابراین حمایت جهان از اوکراین باید مضاعف شود تا ما پیروز شویم و امنیت اروپا و جهان را تضمین کنیم.

 

آلمان میزبان ۴۰کشور برای حمایت از اوکراین

در اجلاس ۴۰کشور در رامشتاین آلمان که به ریاست لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا برگزار می‌شود، راههای ارسال کمک و تجهیزات دفاعی بیشتر به اوکراین برای مقابله با حملات روسیه در جبهه‌های مختلف بررسی می‌شود. لوید آستین روز یکشنبه در سفر به کی‌یف در ملاقات با رئیس‌جمهور اوکراین بر ارسال کمکهای بیشتر و تقویت جبهه دفاعی این کشور تأکید کرد.

ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا می‌گوید: «هدف اصلی گفتگوها ایجاد هماهنگی و افزایش کمکهای دفاعی شامل «تسلیحات سنگین هم‌چون توپخانه هویتزر و پهپاد» به کی‌یف است.

میلی چند هفته آینده را برای اوکراین بسیار حیاتی دانست و افزود: «اوکراینی‌ها برای موفقیت در میدان جنگ به حمایت مستمر نیاز دارند که رسیدن به این مهم هدف اصلی این کنفرانس است». این نشست در یک پایگاه هوایی در رامشتاین در جنوب غرب فرانکفورت برگزار می‌شود.

 

تانکهای قدیمی لهستان در اختیار اوکراین

ماتیوش موراویتسکی، نخست‌وزیر لهستان در مصاحبه با شبکه پل‌ست از ارسال تانک به اوکراین خبر داده است.

به گفته نخست‌وزیر لهستان جزییات بیشتر در این باره بعداً اعلام خواهد شد. در هفته‌های گذشته گزارشهای تأیید نشده‌ای درباره ارسال تانکهای تی-۷۲ ساخت شوروی سابق از لهستان به اوکراین منتشر شده بود. وزارت دفاع لهستان از واکنش به این گزارشها خودداری کرده بود.

حمله روسیه به اوکراین - 0

حمله روسیه به اوکراین - 1

حمله روسیه به اوکراین - 2

حمله روسیه به اوکراین - 3

حمله روسیه به اوکراین - 4

حمله روسیه به اوکراین - 5

حمله روسیه به اوکراین - 6

حمله روسیه به اوکراین - 7

حمله روسیه به اوکراین - 8

حمله روسیه به اوکراین - 9

حمله روسیه به اوکراین - 10

حمله روسیه به اوکراین - 11

حمله روسیه به اوکراین - 12

حمله روسیه به اوکراین - 13

حمله روسیه به اوکراین - 14

حمله روسیه به اوکراین - 15

حمله روسیه به اوکراین - 16

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/0fdf5567-8b87-4407-86cf-aa988b649d8a"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات