728 x 90

شصتمین روز جنگ در غزه - فرمانده اسراییلی: ما در شدیدترین روز از آغاز عملیات زمینی قرار داریم

بمبارانهای سنگین غزه
بمبارانهای سنگین غزه

این گزارش به روز می‌شود...

 

خبرهای کوتاه از رویترز و خبرگزاری فرانسه:

رویترز - وزارت بهداشت غزه - حدود ۴۳کشته به بیمارستان ناصر در خان یونس آورده شدند
سخنگوی ارتش اسراییل از غیرنظامیان فلسطینی در منطقه خان یونس در جنوب غزه خواست تا به دستورات ارتش برای دور نگه‌داشتن آنها از آسیب با شدت گرفتن درگیریها پایبند باشند.
ریچارد هچت، سخنگوی این سازمان به خبرنگاران گفت: «آنچه غیرنظامیان باید برای ایمن ماندن انجام دهند گوش دادن به دستورالعمل‌هایی است که از حسابهای توئیتر، از وب‌سایت ما بیرون می‌آید و هم‌چنین به برگه‌هایی که در مناطق آنها فرود می‌آیند نگاه کنند».

وزیر بهداشت فلسطین روز سه‌شنبه گفت که از زمان آغاز جنگ در غزه در هفتم اکتبر، بیش از ۱۵۹۰۰ فلسطینی از جمله ۲۵۰کارمند بهداشت در غزه کشته شده‌اند.
بر اساس گزارشی که وزارت غزه پس از جلسه توجیهی منتشر کرد، بیش از ۴۰۹۰۰نفر در غزه در حملات هوایی اسراییل مجروح شده‌اند.
الکیله وزیر بهداشت غزه گفت که در کرانه باختری تحت اشغال اسرائیل، جایی که خشونت ها از زمان شروع جنگ غزه افزایش یافته است، از ۷اکتبر تاکنون ۲۶۰فلسطینی کشته و ۳۲۰۰نفر زخمی شده‌اند.
نیروهای اسراییلی روز سه‌شنبه طوفان مورد انتظار خود را به شهر اصلی در جنوب نوار غزه آغاز کردند که در آن بیمارستانها با تعداد زیادی کشته و زخمی فلسطینی تسخیر شدند.
در آنچه به نظر می‌رسید بزرگترین حمله زمینی از زمان فروپاشی آتش‌بس هفته گذشته باشد، ساکنان گفتند که تانکهای اسراییلی برای اولین بار وارد بخشهای شرقی خان یونس شده و از حصار مرزی اسراییل عبور کرده و به سمت غرب پیشروی کرده‌اند.
گرانت شاپس وزیر دفاع بریتانیا روز سه‌شنبه در گزارشی درباره درگیری غزه گفت: بریتانیا در حال بررسی ارسال کشتی پشتیبانی نظامی (RFA Lyme Bay) برای ارائه کمکهای پزشکی و بشردوستانه به خاورمیانه است.
- شاپس به قانونگذاران گفت: 'من در حال بررسی این موضوع هستم که آیا کشتی نظامی پشتیبانی می‌تواند از ارائه کمکهای پزشکی و بشردوستانه حمایت کند. '
در هفتم اکتبر، روز حمله حماس، ارتش اسراییل یک سردخانه میدانی از کانتینرهای کشتی یخچال دار در پایگاه دفاعی شورا (Shura) در مرکز اسراییل راه‌اندازی کرد تا کشته‌شدگان را شناسایی و برای دفن آماده کند. مقامات گفتند از ۱۲۰۰نفری که در آن روز کشته شدند، حداقل ۳۰۰نفر زن بودند.

مای الکیله وزیر بهداشت فلسطین روز سه‌شنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی در رام‌الله گفت که از ۷اکتبر تاکنون دویست و شصت نفر در کرانه باختری کشته و ۳۲۰۰نفر زخمی شده‌اند.
فرانسه روز سه‌شنبه دارایی‌های یحیی سینوار، رهبر حماس غزه، آخرین رهبر این گروه اسلام‌گرا را که به فهرست تحریم‌های ملی این کشور اضافه شده، مسدود کرد.
فرانسه در ۱۳نوامبر تحریم‌هایی را در سطح ملی علیه محمد دیف، فرمانده نظامی حماس و مروان عیسی، معاونش، اعمال کرد.
دیپلماتها گفته‌اند که با شرکای خود برای اعمال تحریم‌ها علیه افراد حماس و شبکه مالی آن در سطح اتحادیه اروپا کار می‌کند.

خبرگزاری فرانسه
ارتش اسراییل از کشته شدن ۸۰سرباز از آغاز حمله به غزه خبر داد
ارتش لبنان اعلام کرد که بر اثر گلوله‌باران اسراییل در نزدیکی روستایی در جنوب لبنان در نزدیکی مرز اسرائیل، در اولین حادثه مرگبار برای ارتش لبنان از زمان آغاز جنگ غزه، یکی از سربازانش کشته و سه تن دیگر زخمی شدند. ارتش اسراییل بلافاصله به درخواست برای اظهارنظر پاسخ نداد. نیروهای اسراییلی و شبه‌نظامیان حزب‌الله لبنان از روز جمعه که آتش‌بس بین گروه فلسطینی حماس و اسراییل فروپاشیده شد، هر روز در سراسر مرز اسراییل و لبنان تبادل آتش کرده‌اند.

فرمانده اسراییلی گفت: نیروهای اسراییلی در شدیدترین روز نبرد از زمان شروع عملیات زمینی غزه بودند


اکسیوس به‌نقل از دو مقام آمریکایی گزارش داد که انتظار می‌رود وزارت امور خارجه به‌زودی در روز سه‌شنبه تحریم‌هایی را علیه دهها شهرک نشین اسراییلی که در حملات علیه فلسطینیها دخیل بودند، اعمال می‌کند و آنها را از سفر به ایالات متحده منع کند.

ملک عبدالله، پادشاه اردن روز سه‌شنبه گفت که جهان باید هر گونه تلاش اسراییل برای ایجاد شرایطی را محکوم کند که فلسطینیان را به اجبار در نوار غزه ویران شده از جنگ یا خارج از مرزهای آن آواره کند.

یک فرمانده ارشد اسراییل روز سه‌شنبه گفت که نیروهای اسراییلی با پشتیبانی هواپیماهای جنگی که صدها بمب و مهمات دیگر را پرتاب کرده‌اند، در سنگین‌ترین روز جنگ از زمان آغاز تهاجم خود به غزه شرکت کرده‌اند.

ژنرال یارون فینکلمن، فرمانده فرماندهی جنوب نیروهای دفاعی اسراییل روز سه‌شنبه گفت: ما در شدیدترین روز از آغاز عملیات زمینی قرار داریم. وی گفت که نیروها در جبالیا در شمال شهر غزه و شجاعیه در شرق شهر در حال نبرد هستند و اکنون نیز در خان یونس در جنوب این منطقه در حال نبرد هستند.

او گفت: ما در قلب جبالیا، در قلب شجاعیه و اکنون نیز در قلب خان یونس هستیم.
سازمان ملل اعلام کرد که ایجاد مناطق امن برای غیرنظامیان در غزه غیرممکن است. جیمز الدر، سخنگوی آژانس کودکان سازمان ملل، یونیسف، گفت: «مناطق به‌اصطلاح امن... علمی نیستند، منطقی نیستند، امکان‌پذیر نیستند. اظهارات او پس از آن بیان شد که ارتش اسراییل نقشه‌ای را منتشر کرد که به‌گفته آن، هدف از آن این بود که ساکنان غزه بتوانند «در صورت لزوم از مکانهای خاصی برای امنیت خود خارج شوند». این به‌دنبال خواسته‌های بین‌المللی برای ایجاد مناطق امن بود که در آن غیرنظامیان بتوانند از بمبارانهای ویرانگر پناه بگیرند.


قطر از بی‌عملی انتقاد کرد -امیر قطر به انفعال بین‌المللی در مورد جنگ اسراییل و حماس انتقاد کرده است. شیخ تمیم بن حمد آل ثانی گفت: «برای جامعه جهانی شرم‌آور است که اجازه دهد این جنایت شنیع برای نزدیک به دو ماه ادامه یابد و طی آن کشتار سیستماتیک و عمدی غیرنظامیان بیگناه از جمله زنان و کودکان ادامه یابد».


خاموشی ارتباطات -شرکت اصلی مخابراتی در غزه می‌گوید ارتباطات تلفن همراه و اینترنت در سراسر این سرزمین قطع شده است. پالتل گفت: ما متأسفیم اعلام می‌کنیم که تمام خدمات مخابراتی در نوار غزه به‌دلیل قطع شدن مسیرهای اصلی فیبر از سمت اسراییل از بین رفته است. غزه دوباره... قطع شد.

 

تازه‌ترین تحولات جنگ در غزه

- دولت انگلیس روز سه‌شنبه تأیید کرد که وزارت دفاع بریتانیا پروازهای تجسسی بر فراز مدیترانه شرقی از جمله عملیات در حریم هوایی بر فراز اسراییل و غزه انجام خواهد داد.
- گردانهای القسام، شاخه نظامی حماس اعلام کرد که در پاسخ به «کشتار غیرنظامیان»، منطقه بئرالسبع در اسراییل را هدف چندین موشک قرار داده است.

- ارتش اسراییل وارد جنین شده و با ماشین‌آلات اقدام به تخریب خیابان‌ها می‌کند
- واشنگتن: ۱۵ موشک از عراق به سمت مواضع ما در سوریا شلیک شد
- حزب‌الله لبنان می‌گوید که ۱۲ عملیات علیه ارتش اسراییل در مرز انجام داده است.
- پولیتیکو به‌نقل از مسئولان آمریکایی: ما نیازمند یک نیروی بین‌المللی برای برقراری آرامش در غزه بعد از پایان جنگ هستیم. /این طرح آمریکا احتمالاً واشنگتن را در یک مسیر درگیر شدن با اسراییل قرار خواهد داد. /طرح بایدن برای بعد از جنگ حاکمیت دولت فلسطین بر نوار غزه را شامل می‌شود.
- گالانت: برآورد ما این است که جنگ با همین شدت کنونی حداقل تا ۲ ماه دیگر ادامه پیدا کند. /ما جنگ در جنوب غزه را شروع کرده‌ایم و تا نابودی حماس پیش خواهیم رفت.
- ارتش اسراییل امروز به بعضی مناطق شهر رام‌الله در کرانه باختری تهاجم زمینی و اقدام به دستگیری نمود.

 

حمله اسراییل به حزب‌الله لبنان

به گزارش رسانه‌های اسراییلی، ارتش این کشور زیرساختهای حزب‌الله در خاک لبنان را مورد حمله قرار داد. جنگنده‌های نیروی هوایی اسراییل در پاسخ به شلیکهای شب گذشته به سمت خاک اسراییل ساعاتی قبل مواضع شلیک [پرتاب]، زیرساخت‌های نظامی حزب‌الله لبنان را هدف قرار داد.
علاوه بر این، ارتش اسراییل با آتش توپخانه به چندین منطقه در خاک لبنان حمله کرد تا تهدید را برطرف کند.

 

وال استریت ژورنال: اسراییل در نظر دارد تونل‌های غزه را با آب دریا پر کند
وال استریت ژورنال روز دوشنبه به‌نقل از مقامات آمریکایی گزارش داد که اسراییل سیستم بزرگی از پمپ ها را سوار کرده است که ممکن است برای راه‌انداختن سیل در تونل‌های مورد استفاده گروه شبه‌نظامی حماس در زیر نوار غزه به‌منظور بیرون راندن جنگجویان مورد استفاده قرار گیرد. در این گزارش آمده است: در اواسط نوامبر، ارتش اسراییل راه‌اندازی حداقل پنج پمپ را در حدود یک مایلی شمال اردوگاه آوارگان الشطی به پایان رساند که می‌توانست هزاران متر‌مکعب آب را در ساعت جابه‌جا کند و ظرف چند هفته تونلها را زیر آب برد.
بر اساس این گزارش، مشخص نیست که آیا اسراییل قبل از آزادی همه گروگانها، استفاده از این پمپ ها را در نظر خواهد گرفت یا خیر. حماس پیش‌تر گفته بود اسیران را در مکانها و تونل‌های امن پنهان کرده است.
هنگامی که از یک مقام آمریکایی پرسیده شد، یک مقام آمریکایی گفت که منطقی است که اسراییل تونلها را غیرقابل استفاده کند و این کشور در حال بررسی طیف وسیعی از راه‌ها برای انجام این کار است.

 

رویترز: اسراییل حملات جنوب غزه را تشدید می‌کند. آمریکا و سازمان ملل متحد از غیرنظامیان حمایت می‌کنند.

- نیروهای اسراییلی به بمباران هوایی و زمینی خود در جنوب نوار غزه ادامه دادند و دهها فلسطینی را کشته و زخمی کردند، این در حالی است که آمریکا و سازمان ملل بارها از آنها خواسته بودند از غیرنظامیان محافظت کنند...

اما ساکنان و خبرنگاران حاضر در زمین گفتند که حملات هوایی شدید اسراییل در جنوب این منطقه پرجمعیت ساحلی شامل مناطقی می‌شود که اسراییل به مردم گفته بود به‌دنبال سرپناه باشند.

در سازمان ملل، آنتونیو گوترز، دبیرکل سازمان ملل، از اسراییل درخواست کرد که از اقدامات بیشتر که وضعیت وخیم بشردوستانه در غزه تحت کنترل حماس را بدتر می‌کند، اجتناب کند و غیرنظامیان را از رنج بیشتر نجات دهد.

استفان دوجاریک، سخنگوی سازمان ملل متحد گفت: «دبیرکل از سرگیری درگیریها بین اسراییل و حماس به‌شدت نگران است... برای افرادی که دستور تخلیه داده شده است، جایی امن برای رفتن و زنده ماندن بسیار اندک وجود دارد»

ساکنان می‌گویند که تانک‌های اسراییلی از مرز غزه رانده و مسیر اصلی شمال به جنوب را قطع کرده‌اند. ارتش اسراییل گفت که جاده مرکزی‌ خان یونس به شمال میدان نبرد است و اکنون بسته شده است... .

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/42308665-25e7-4479-af08-50a49cffdd70"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات