728 x 90

در ششمین روز قیام، مردم دست‌کم در ۸۶شهر در ۲۸استان با شعار «مرگ بر خامنه‌ای»، «امسال سال خونه سید علی سرنگونه» دست به اعتراض زدند

شورای ملی مقاومت ایران
شورای ملی مقاومت ایران

شورای ملی مقاومت ایران -سربرگ

در ششمین روز قیام، مردم دست‌کم در ۸۶شهر در ۲۸استان با شعار «مرگ بر خامنه‌ای»، «امسال سال خونه سید علی سرنگونه» دست به اعتراض زدند

تسخیر فرمانداری، به آتش کشیدن کلانتری و خودروهای نیروهای سرکوبگر و تصاویر خامنه‌ای و سلیمانی

سرکرده یگان ویژه زنان: «برای نخستین بار یگان زنان برای کنترل ناآرامی‌ها وارد میدان شدند... در بین جمعیت بر هم زننده نظم و امنیت نخستین بار شاهد حضور زنان بودیم، برخی از خانمها لیدر بودند و تاکنون بیش از ۸نفر آنان دستگیر شدند

 

روز چهارشنبه ۳۰شهریور ششمین روز قیام سراسری با گسترش اعتراضات به شهرها و دانشگاههای مختلف ادامه پیدا کرد. در تهران مردم در نقاط مختلف دست به تظاهرات زدند و شعار «امسال سال خونه سید علی سرنگونه» سر دادند. مردم اتوبان پارک، با برافروختن آتش خیابان‌ها را بستند و در نازی‌آباد، جنوب تهران جوانان با نیروهای سرکوبگر درگیر شدند و در میدان آزادی، سعادت آباد، جنت آباد، نظام آباد، پرند، چهار راه کوکاکولا، رباط کریم، تهران پارس، پل حافظ، میدان انقلاب و سایر نقاط تظاهرات برگزار شد. در نازی آباد مأموران به سمت مردم گاز اشک‌آور شلیک کردند. تظاهر کنندگان در اسلامشهر شعار می‌دادند «توپ تانک فشفشه آخوند باید گم بشه»، مأموران جنایتکار به سوی مردم اسلامشهر تیراندازی کردند.

در ارومیه مردم در خیابان مولوی مقابل بیمارستان امام رضا با شعار «می‌کشم می‌کشم هر آن که خواهرم کشت» و «توپ تانک فشفشه» دست به تظاهرات زدند. آنها با شعار «بی‌شرف بی‌شرف» یکی از جوانان دستگیر شده را از چنگ مأموران آزاد کردند و یکی از مأموران لباس‌شخصی را گوشمالی دادند و چند موتورسیکلت یگان ویژه را به آتش کشیدند. صبح چهارشنبه جمعیت کثیری از مردم ارومیه در خاکسپاری جوانی که در اعتراضات ارومیه کشته شد، با شعار «مرگ بر دیکتاتور» و «مرگ بر خامنه‌ای» با او وداع کردند.

در آمل مردم به فرمانداری شهر حمله کردند و با شعار «نترسید نترسید ما همه با هم هستیم» به مقابله با مأموران سرکوبگر رفتند و یک خودروی ضدشورش را در اختیار گرفتند. در بابل تظاهر کنندگان کلانتری۱۳ را به آتش کشیدند. در رشت مأموران انتظامی به سمت مردم شلیک کردند. در شهسوار جوانان دلیر در میدان موسوم به امام، کیوسک مأموران سرکوبگر را به آتش کشیدند. در لنگرود تظاهرات مردم به درگیری با نیروهای انتظامی کشید. در نوشهر مردم با شعار «مرگ بر خامنه‌ای» و «ننگ ما ننگ ما رهبر الدنگ ما» تظاهرات کردند و جوانان دلیر چهار خودروی نیروی انتظامی را آتش زدند و به ماشین آتش‌نشانی که نیروهای امنیتی را جابه‌جا می‌کرد حمله کردند. تظاهر کنندگان در رضوانشهر بنر خامنه‌ای را آتش زدند. در قائمشهر مردم خشمگین کیوسک مأموران سرکوبگر را آتش زدند.

در نیشابور مردم خشمگین خودروی مأموران سرکوبگر را به آتش کشیدند. در تبریز جوانان دلیر با شعار «مرگ بر خامنه‌ای» و «توپ تانک فشفشه آخوند باید گم بشه» تظاهرات کردند و کانکس و یک خودروی مزدوران انتظامی را به آتش کشیدند. جوانان قیام‌کننده تبریز شعار می‌دادند «ملت‌چیم نه شاهچی». در زنجان مردم خشمگین نیروهای ضدشورش را وارد به فرار کردند. مردم زرین شهر اصفهان با آتش زدن بنر خامنه‌ای به قیام سراسری پیوست و جوانان با مزدوران سرکوبگر رژیم درگیر شده و آنها را فراری دادند. در زاهدان مردم خشمگین در خیابان‌ها تظاهرات کردند. در پاوه مأموران به سمت مردم تیراندازی کردند.

اصفهان، قم، مشهد، زاهدان، قوچان و سمنان شاهد تظاهرات بود و در گرمسار جوانان تندیس خمینی را به آتش کشیدند. در ورامین جوانان با شعار «بی‌شرف بی‌شرف» خودروی ون مزدوران را به آتش کشیدند و در باقرآباد قرچک عکس بزرگ خامنه‌ای را با پاشیدن رنگ از بین بردند. در سردشت مردم خشمگین با نیروهای سرکوبگر درگیر شدند و مزدوران به سمت مردم شلیک کردند اما در مقابل تهاجم مردم مجبور به فرار شدند.

در تظاهرات کرمان مردم تصاویر بزرگ قاسم سلیمانی را به زیر کشیدند. در جزیره قشم جوانان شجاع با تهاجم به یگان موتوری، مزدوران را فراری دادند. کرمانشاه شاهد تظاهرات و درگیری مردم با مأموران سرکوبگر نیروی انتظامی بود و مردم با روشن کردن آتش مسیر نیروهای رژیم را بستند.

صبح چهارشنیه دانشجویان دانشگاه تهران با شعار «مرگ بر دیکتاتور»، «خامنه‌ای قاتله حکومتش باطله» و «این‌همه سال جنایت مرگ بر این ولایت» دست به تظاهرات زدند. مزدوران بسیجی با شعار «گشت ارشاد بهانه است اصل نظام نشانه است» از پشت به دانشجویان حمله کردند اما با مقاومت آنها روبه‌رو شدند. دانشجویان دانشگاه علامه تهران شعار می‌دادند «مرگ بر دیکتاتور»، «ما همه مهسا هستیم بجنگ تا بجنگیم»، «می‌میریم ایران را پس می‌گیریم». دانشجویان دانشگاه الزاهرای تهران با شعار «توپ تانک فشفشه آخوند باید گم بشه» به اعتراضات پیوستند. دانشجویان دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات و دانشگاه علوم پزشکی تبریز تظاهرات اعتراضی برپا کردند.

خامنه‌ای ولی‌فقیه رژیم روز چهارشنبه ۳۰شهریور، در نخستین سخنرانی خود پس از شروع قیام سراسری مردم در وحشت از سرنگونی رژیمش، هیچ اشاره‌یی به این اعتراضات و خشم و نفرت مردم علیه رژیم نکرد.

خبرگزاری تسنیم نیروی تروریستی قدس، چهارشنبه ۳۰شهریور در ارتباط با خیزش سراسری مردم نوشت: «برخی افراد که امشب در مناطقی از تهران حاضر بودند... بعضاً روشهایی را در نبردهای خیابانی به کار می‌برند که کم‌سابقه بوده و از هماهنگی و آموزشهای پیشینی آنها حکایت می‌کند... . برخی کانالهای وابسته به مجاهدین نیز به‌صورت گسترده فیلمهایی از آتش زدنها و ضرب‌وشتمهای پلیس منتشر و حاضرین در تجمعات را به گسترش این مسائل تحریک می‌کنند (خبرگزاری تسنیم ۳۰شهریور).

عیسی زارع پور وزیر ارتباطات دولت رئیسی، روز چهارشنبه با اشاره به محدودیتهای اینترنت گفت: «به‌خاطر مسائل امنیتی و برخی از بحثهایی که این روزها وجود دارد، ممکن است گاهی اوقات محدودیت‌هایی توسط دستگاههای امنیتی تصمیم‌گیری و اعمال شود» (تلگرام حکومتی آخرین خبر -۳۰ شهریور).

روزنامه حکومتی اعتماد با اشاره به شکست دستگاه عظیم تبلیغاتی آخوندها نوشت: «امروز رسانه‌های رسمی- به هر دلیل- نفس آن به شماره افتاده است. مثل خانه‌یی است که خشت، به خشتش از پی هم می‌افتد و می‌شکند» (اعتماد – ۳۰شهریور).

خبرگزاری حکومتی مهر روز ۳۰شهریور نوشت: پاسدار سرهنگ حیدری فرمانده یگان زنان یگانهای ویژه انتظامی گفت: «برای نخستین بار یگان زنان یگانهای ویژه برای کنترل ناآرامی‌ها وارد میدان شدند... در بین جمعیت بر هم زننده نظم و امنیت برای نخستین بار شاهد حضور زنان بودیم، برخی از این خانمها به‌عنوان لیدر بودند که علاوه بر تبلیغات شعارهای هنجارشکن می‌دادند... بنا شد دستگیری خانم‌هایی که برهم زننده نظم و امنیت بودند توسط یگان زنان انجام شود» وی افزود: «تاکنون بیش از ۸مورد دستگیری لیدر زنان» را داشتیم.

خانم مریم رجوی رئیس‌جمهور برگزیده مقاومت با درود به قیام‌آفرینان شجاع در شهرهای شعله‌ور گفت دختران و زنان آزاده میهنمان که با روحیه رزمنده و مهاجم، در صف اول قیام، همراه با مردان و جوانان، نیروهای سرکوبگر را وادار به عقب‌نشینی می‌کنند، نوید بخش یک جمهوری دمکراتیک مبتنی بر برابری و حاکمیت مردم است. وی افزود همبستگی اقشار مختلف مردم در استمرار قیام هزار بار قویتر از سرکوب و ارعاب رژیم خامنه‌ای است.

دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران

۳۱ شهریور ۱۴۰۱ (۲۲ سپتامبر ۲۰۲۲)

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/326a5810-5472-4adb-8bf1-f2a3c4d1a1ac"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات