728 x 90

شرکت ۸۴میلیون نفری در راهپیمایی ۲۲بهمن امسال به‌گفته رژیم!

راهپیمایی ۸۴میلیون نفری در ۲۲ بهمن ۱۴۰۲
راهپیمایی ۸۴میلیون نفری در ۲۲ بهمن ۱۴۰۲

روزنامه هم‌میهن رژیم در مطلبی تحت عنوان «قاب‏‌ها دروغ نمی‏‌گویند» به موضوع شرکت مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن امسال پرداخته و دروغهای رسوای رژیم در این زمینه را با اعداد و ارقام بیان می‌کند.

این روزنامه نوشت: ادعای افزایش ۴۰درصدی شرکت‌کنندگان در را‌هپیمایی ۲۲ بهمن مایه شگفتی شده است.

 

ادعای افزایش ۴۰ درصدی شرکت‌کنندگان در راهپیمایی ۲۲ بهمن ۱۴۰۲ را برای رفع هر گونه سوءتفاهم و از ۴ منظر می‌توان مردود دانست:

نخست این‌که کافی است صفحات نخست خود روزنامه کیهان از سال ۱۳۵۸ تا ۱۴۰۲ با هم مقایسه شود. در اولین و دومین سالگرد، در صفحه اول تصویر بزرگی از برج آزادی درج می‌شد با جمعیت انبوه در گرداگرد آن‌که نیمی از صفحه را می‌پوشاند و بعدتر سال به سال کمتر شاهد تصویری بوده‌ایم که تمام جهت‌های میدان را نشان دهد و در سال‌های اخیر تصاویر عمودی است و چهره‌ها درشت‌تر ثبت می‌شوند.

 

اینها ادعای صرف نیست و به سهولت قابل قیاس است و صحبت از ۴۵ عکس است که از ۱۳۵۸ تا ۱۴۰۲ منتشر شده‌اند. قاب‌هایی که دروغ نمی‌گویند.

 

نکته دوم یادآوری تیتر کیهان در سال ۱۳۸۹ یعنی ۱۳ سال قبل است که بالای تیتر اصلی در همان شماره‌ای که خبر از سقوط حسنی مبارک می‌دهد، جمعیت شرکت‌کننده در راهپیمایی ۲۲ بهمن ۵۰ میلیون نفر اعلام شده است.

 

سوم این‌که اگر ۱۳ سال قبل ۵۰ میلیون نفر شرکت کردند و هر سال هم اضافه شده قاعدتاً در ۱۴۰۱ با توجه به افزایش جمعیت به ۶۰ میلیون نفر رسیده بود و وقتی امسال ۴۰ درصد افزایش داشته یعنی ۲۴ میلیون نفر اضافه شده‌اند و به عدد حیرت‌انگیز ۸۴ میلیون نفر می‌رسیم. به عبارت دیگر از جمعیت ۸۵ میلیونی ایران تنها یک میلیون نفر در راهپیمایی‌های ۲۲ بهمن ۱۴۰۲ غایب بوده‌اند! آیا واقعاً این گزاره را با توجه به نسبت شرکت همکاران و خویشاوندان می‌توانید تصدیق کنید؟

نکته چهارم اما این است که اگر واقعاً چنین عددی حاضر بوده باشد این همه محدودیت برای کاندیداتوری در انتخابات چه توجیهی می‌یافت و چرا فضای سیاسی را باز نمی‌کنند؟

در پایان این روزنامه نتیجه می‌گیرد: نه آمارسازی و بزرگ‌نمایی راهی به جایی می‌برد و نه مصادره شرکت‌کنندگان و اگر چنین عددی به منزله تأیید تمام سیاست‌ها و رویکردهای جاری بود بی‌شک بسیاری از موضوعات کلان یا خرد به همه‌پرسی گذاشته می‌شد چرا که با چنین جمعیت حامی جای نگرانی نداشتند

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/db969b41-9ee9-4c22-b2f8-97e742dc6ffb"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات