728 x 90

شدت خفگی اقتصادی رژیم در پرتو استعفای یک مربی فوتبال

استرا ماچونی سرمربی تیم فوتبال
استرا ماچونی سرمربی تیم فوتبال

استرا ماچونی سرمربی تیم فوتبال استقلال تهران استفعا داد و رفت. روز ۱۹آذر سایت حکومتی مهر نیوز نوشت: « قهر سرمربی ایتالیایی باشگاه استقلال و مسدود شدن حساب بانکی وی طی روزهای گذشته حواشی زیادی ایجاد کرده و برخی تصور می‌کنند این مشکل ناشی از عدم الحاق رژیم ایران به کنوانسیونهای FATF است....

ماجرا از این قرار بوده که باشگاه استقلال برای پرداخت دستمزد استراماچونی از طریق یک صرافی اقدام و این صرافی رقم مذکور را طی چند واریز به حساب مربی استقلال در یکی از بانک‌های کشور ایتالیا منتقل کرده است. بلافاصله پس از این واریزها، مرکز مبارزه با پولشویی (FIU) کشور ایتالیا حساب بانکی استراماچونی را با ظن پولشویی مسدود می‌کند».

 

مسعود براتی، کارشناس اقتصاد سیاسی گفت: «(رژیم ناگزیر است) برای نقل و انتقال‌های پولی، مسیرهای غیررسمی هم‌چون صرافیها و... از سوی طرف ایران انتخاب (کند)... باشگاه استقلال متعهد به پرداخت دستمزد بوده و چون کانال‌های رسمی تحت تحریم آمریکا قرار داد، باشگاه استقلال از طریق یک صرافی برای انجام این پرداخت اقدام کرده است. صرافی مذکور نیز برای دور زدن تحریم اقدام به واریز وجه در چند مرحله به حساب ایتالیایی استراماچونی کرده است، این اقدام در مرکز مبارزه با پولشویی کشور ایتالیا، به‌عنوان ظن پولشویی شناسایی و حساب مسدود شده است.... براتی تصریح کرد: زمانی که با پدیده تحریم به این شکل مواجه هستید دو راه‌کار دارید یا این‌که هیچ کاری نکنید یا این‌که تحریم را دور بزنید و به‌دنبال حل مشکل باشید.

در این ماجرا طرف ایرانی سعی کرده با دور زدن تحریم تعهد خود را به مربی ایتالیایی انجام دهد؛ اما با توجه به این‌که لازمه هر نوع دور زدن تحریم انجام اقدامات پرریسک است، طبیعی است این اتفاقات رخ دهد؛ در واقع وارد شدن از فضای رسمی به فضای غیررسمی خطر این‌که «پولشویی» تلقی شود را افزایش می‌دهد».