728 x 90

شبکه ایرانی که پول را به خشونت تبدیل می‌کرد

شبکه ایرانی که پول را به خشونت تبدیل می کرد
شبکه ایرانی که پول را به خشونت تبدیل می کرد

ایالات متحده و امارات متحده عربی مشترکاً برای مختل کردن یک شبکه بزرگ تبدیل ارز که به‌طور غیرقانونی میلیون ها دلار پول را به سپاه پاسداران رژیم ایران منتقل می‌کرد، اقدام کردند.

به‌گفته وزارت خزانه‌داری ایالات متحده، سپاه پاسداران از آن پولها برای تأمین مالی “فعالیتهای مخرب و گروه‌های نیابتی منطقه‌ای اش” استفاده می‌کرد.

 

سفارت مجازی آمریکا

رژیم ایران با انجام حملات و سایر فعالیتهای بی‌ثبات کننده دیگر توسط سپاه پاسداران و شاخه تخصصی نظامی‌اش، نیروی قدس، هم‌چنان در صدر کشورهای حامی تروریسم باقی می‌ماند.

از این نظر تمرکز بخش اصلی تحریمهای ایالات متحده بر مسدود کردن جریانهای درآمد این گروه است.

 

روند کار شبکه پولشویی رژیم ایران

ایالات متحده شرکت جهان ارس کیش، یک شرکت صوری متعلق به سپاه پاسداران که برای دریافت درآمدهای نفتی از حسابهای خارجی بانک مرکزی ایران فعالیت می‌کرد، را تحریم کرد.

دو مقام این شرکت با یک مقام از سپاه پاسداران و دو صرافی همکاری می‌کردند. این سه نفر آخر با یک فرد ایرانی دیگر در انتقال پول به امارات متحده عربی و تبدیل آن پول به دلار آمریکا همکاری می‌کردند.

مدیر عامل صرافی “راشد” با سپاه پاسداران همکاری می‌کرد تا مدارکی را که این معاملات غیرقانونی مالی را پنهان می‌نمود، جعل کند.

 

کروکی سازماندهی شبکه پولشویی رژیم ایران

 

https://ir.usembassy.gov/wp-content/uploads/sites/99/IranianNetwork.jpg

 

استیون منوچن وزیر خزانه‌داری ایالات متحده، هنگام اعلام این تحریمها گفت: “وزارت خزانه‌داری از امارات متحده عربی به‌خاطر همکاری نزدیکش در این رابطه سپاسگزار است. کشورها در سراسر دنیا باید در برابر تلاشهای حکومت ایران برای سوءاستفاده از مؤسسات مالی‌شان به‌منظور تبدیل ارز و تأمین مالی کنشگران متخلفشان در نیروی قدس سپاه پاسداران و بزرگترین حکومت حامی تروریسم در دنیا مراقب باشند.”

 

بیشتر بخوانید:

رژیم ایران رتبه اول در جرایم پولشویی

تلویزیون العربیه ۵آبان ۹۶:
برای چهارمین سال متوالی رژیم ایران رتبه اول را در جرایم پولشویی دارد.
این خبری نیست که کارشناسان را غافلگیر کند چرا که بنیاد پازل در سوئیس در گزارش خود می‌نویسد رژیم ایران تنها رژیمی است که تمامی عناصر ضروری برای جرایم پولشویی را دارد. از قاچاق کالا و اختلاس گرفته تا نظام پولی مافیایی و فسادی که در دستگاههای دولتی‌اش وجود دارد.

برای مثال قاچاق در ایران از زمانی شروع شد که رژیم حاکم تلاش کرد تحریمهای اعمال شده را دور بزند.

اگر چه آمار مشخصی از قاچاق توسط این رژیم وجود ندارد ولی سران این رژیم به‌طور گسترده‌یی در این موضوع دست دارند. حتی دادستان رژیم هم نسبت به میزان مواد قاچاقی که سالانه توقیف می‌شود مشکوک است.

فساد بانکی نیز در این رژیم نشان می‌دهد که دست‌اندرکاران آن با دولت حاکم هم دست هستند. در صدر این افراد دستگاههای امنیتی و سپاه پاسداران قرار دارند که با فعالیتهای بانکی مرتبط اند.

سپاه پاسداران بسیاری از فعالیتهای اقتصادی را در دست دارد. چه فعالیتهای علنی و چه فعالیتهای مخفیانه. نبود شفافیت در ایران نیز نقش عمده‌‌یی در فساد در سطوح مختلف مقامهای حکومتی دارد. اینها عواملی است که باعث شده رژیم ایران رتبه اول را در پولشویی به‌دست آورد.

در این رابطه مایکل بریجنت پژوهشگر و کارشناس امور خاورمیانه در بنیاد هادسون گفت ما این اطلاعات را سال گذشته به‌دست آوردیم. رژیم ایران رتبه اول در پولشویی را در جهان دارد به‌طور مشخص به‌خاطر نفوذ سپاه پاسداران. ولی چیزی که تغییر کرده این است که دولت ترامپ و خزانه‌داری آمریکا دستگاههایی را برای پیگرد فعالیتهای سپاه پاسداران در اختیار دارند تا از معامله شرکتها با سپاه پاسداران جلوگیری کنند. پولهایی که برای ما مهم است آن پولهایی است که برای تروریسم بکار می‌رود و به حزب‌الله و حوثی‌ها داده می‌شود یا به گروه‌های مورد حمایت آنها در عراق داده می‌شود. این پولها همچنین برای فعالیت در زمینه موشکهای بالستیکی بکار می‌رود یا برای خرید تجهیرات برنامه اتمی استفاده می‌شود.

 

 

درخواست «اتحاد علیه ایران اتمی»: علیه پولشویی و حمایت رژیم ایران از تروریسم اقدام شود

گروه «اتحاد علیه ایران اتمی» روز دوشنبه با صدور نامه سرگشاده‌یی از مقامهای گروه بین‌المللی ویژه اقدام مالی موسوم به فَت-اف (FAT-F) خواستار برقراری مجدد اقدامات مؤثر برای مقابله با تأمین مالی تروریسم و پولشویی رژیم ایران در اجلاس کنونی خود در پاریس شد. در بخشی از این نامه آمده؛ رژیم ایران از طریق مؤسسات مالی خود؛ هم‌چنان تأمین کننده مالی گروههایی مانند حزب‌الله لبنان، حماس و جهاد اسلامی است.

امضا کنندگان نامه اتحاد علیه ایران هسته‌یی شامل: فرمانداران پیشین جب بوش، بیل ریچاردسون؛ همچنین مایکل مورل کفیل پیشین سازمان مرکزی اطلاعات و جولیو ترزی وزیر خارجه پیشین ایتالیا می‌شود.

 

FATF (قانون مبارزه با پولشویی) توسط شورای نگهبان رژیم ایران رد شد