728 x 90

شبه‌نظامیان حوثی، نیروهای نیابتی رژیم ایران در یمن

حوثی ها
حوثی ها

روز سوم خرداد97 در پی حمله نیروهای ارتش ملی یمن به شبه‌نظامیان حوثی نیروهای نیابتی رژیم ایران در یمن در شهرستان باقم در استان صعده، دست کم ۲۰تن از شبه‌نظامیان کشته و مجروح و ۴تن به اسارت در آمده‌اند. علاوه بر این مواضع شبه‌نظامیان حوثی در مناطق مختلف شهرستان رازح نیز هدف تهاجم توپخانه‌یی و موشکی ارتش ملی یمن قرار گرفت.
از طرفی هواپیماهای ائتلاف عربی مواضع و تجمعات شبه‌نظامیان حوثی در شهرستان مرزی منبه در استان صعده را بمباران کردند.
شبه‌نظامیان حوثی در ساحل غربی یمن
در گزارش دیگری از رسانه‌های عربی آمده است: طی درگیریهایی که نیروهای مقاومت مردمی یمن با شبه‌نظامیان حوثی در ساحل غربی این کشور داشتند دست کم ۲۳شبه‌نظامی حوثی وابسته به رژیم ایران کشته و بیش از ۴۰تن زخمی شدند.
در روزهای گذشته نیروهای مقاومت مردمی که توسط ائتلاف عربی پشتیبانی می‌شدند با هدف تصرف کامل شهرستانهای جراحی و تحیتا در ساحل غربی یمن پیشروی کردند. با تصرف دو شهرستان یاد شده راه به سوی آزادسازی استان ساحلی حدیده هموار می‌شود.
همزمان نیروهای ارتش ملی یمن در منطقه حرض در استان مرزی حجه که همجوار با خاک عربستان سعودی است پیشروی کرده سلسله بلندیهای نار را تصرف کردند. در این پیشروی آنها مقادیری تسلیحات سبک و نیمه سنگین به‌جا مانده از شبه‌نظامیان حوثی را به غنیمت گرفتند.
منابع یمنی گفتند پیشروی در منطقه حرض باعث می‌شود که با نزدیک‌تر شدن نیروهای ارتش ملی به استان صعده حلقه محاصره بر شبه‌نظامیان حوثی تنگ‌تر شود.
منابع یمنی فاش ساختند که نیروهای ارتش ملی یمن طی درگیریهای اخیر به مقادیر زیادی سلاح و مهمات دست یافتند و علاوه بر آن تعدادی از ماشین‌آلات شبه‌نظامیان حوثی را منهدم کردند.
تلفات شبه‌نظامیان حوثی
اسکای نیوز روز جمعه 28اردیبهشت97 گزارش داد:‌ در بمباران مواضع شبه‌نظامیان حوثی در ساحل غربی یمن ۲۵تن از شبه‌نظامیان حوثی وابسته به رژیم ایران کشته شدند. در همین گزارش آمده است: ۱۸تن از شبه‌نظامیان حوثی در بمباران دو خودرو نظامی در شهرستان تحیتا در جنوب استان الحدیده، کشته شدند. منابع یمنی گفتند در میان کشته‌ها چند تن از فرماندهان حوثی‌ها نیز دیده شده است. در همین رابطه جنگنده‌های ائتلاف عربی یک خودرو شبه‌نظامیان حوثی در شهرستان جراحی را هدف قرار دادند که در نتیجه آن ۷تن از شبه‌نظامیان حوثی کشته شدند
بن‌بست رژیم ایران
گفتنی است با شروع موج جدید مجازاتهای مالی آمریکا علیه رژیم ایران شبه‌نظامیان این رژیم مانند حزب‌الله لبنان، حوثی‌ها در یمن و عناصر حشدالشعبی در عراق علاوه بر محروم شدن از پولی که از رژیم ایران برایشان ارسال می‌شد شاهد ضربات مهلک نظامی و تلفات انسانی نیز شده‌اند. مایک پومپئو در جریان یک سخنرانی در روز دوشنبه که «راهبرد تازه واشینگتن در قبال ایران» توصیف شده گفته بود دولتش «شدیدترین تحریم‌های تاریخ را علیه رژیم ایران وضع خواهد کرد و اگر حکومت ایران رفتار خود را عوض نکند فشار تحریم‌ها افزایش خواهد یافت». پومپئو «۱۲خواسته» را برای مذاکره و دستیابی به توافق جدیدی با تهران تعیین کرده است.