728 x 90

سیلی بانک جهانی بر بناگوش روحانی

هنوز چند ساعتی از ادعای مضحک آخوند روحانی مبنی بر شکست فشار حداکثری با رشد ۱/۲درصدی در تولید صنایع بورسی نگذشته بود که رسانه‌های حکومتی به‌جانش افتادند.

یک کارشناس حکومتی گفت: «مشخص است دولتمردان هیچ‌گاه تورم را احساس نمی‌کنند. چرا که هرگز سفره این افراد خالی نمی‌ماند».

حتی رسانه هم‌سوی خودش، ضمن تأکید بر این‌که ایران یکی از ۷کشور جهان است که رشد اقتصادی منفی دارد نوشت: «صندوق بین‌المللی پول رشد حقیقی اقتصاد ایران را تا پایان سال جاری میلادی به منفی ۶درصد برآورد کرده است». (روزنامه حکومتی آرمان ۱۸مهر ۹۸)

اما سیلی اصلی را بانک جهانی بر بناگوش روحانی زد.

در گزارش بانک جهانی که پنجشنبه منتشر شد ضمن تأیید رشد منفی بالای ۵درصد، آمده است: «فشار حداکثری واشنگتن علیه تهران از طریق اعمال تحریم‌ها، درآمدهای نفتی این رژیم را کاهش داده، اقتصاد را به رکود کشانده و از ارزش پول ملی کشور کاسته است».

بنا‌ به این گزارش انتظار می‌رود نرخ تورم هم‌چنان بالای ۲۰درصد باقی بماند.

همچنین برایان هوک در یک کنفرانس خبری گفت: «اقتصاد ایران سال پیش حدود ۵درصد کاهش داشت و احتمالاً امسال بیش از ۱۰درصد منقبض خواهد شد. ما تخمین می‌زنیم که اقتصاد ایران ممکن است تا ۱۴درصد کاهش یابد که ایران را به سمت یک رکود عمیق می‌کشاند. ما هزینه توسعه‌طلبی رژیم ایران را افزایش می‌دهیم».

به‌ این ترتیب مکر و فریب آخوند شیاد که برای بقای نظام غارت، دست در جیب محرومان و چنگ در سفره گرسنگان انداخته، به‌سرعت به خودش برگشت.