728 x 90

سی.ان.ان: امیدها برای دستیابی به توافق اتمی با ایران کماکان در حال محو شدن است

اتمی رژیم
اتمی رژیم

 سی.ان.ان روز چهارشنبه ۱۶شهریور بدنبال گزارش آژانس انرژی اتمی درباره افزایش ذخیرهٔ اورانیوم با غنای بالای رژیم ایران در گزارشی نوشت: امیدها برای دستیابی به توافق اتمی با ایران کماکان در حال محو شدن است.

سی.ان.ان در ادامه گفت: تلاش‌ها برای احیای توافق هسته‌یی ایران بار دیگر به مشکل خورده است زیرا مقامات آمریکایی ادعا می‌کنند که آخرین پاسخ تهران نشان می‌دهد که آمادگی بازگشت به توافق در آینده نزدیک را ندارد، زیرا نتوانسته است در تحقیق در مورد ردپایی مواد هسته‌یی اعلام نشده همکاری کند... روز دوشنبه، بورل گفت که درباره چشم‌انداز توافق هسته‌یی «اطمینان کمتری» دارد... به گفته یک مقام بلندپایه در دولت آمریکا، ایران در آخرین واکنش خود موضوع تحقیقات آژانس اتمی سازمان ملل در مورد آثار اورانیوم اعلام‌نشده و کشف‌شده در سایت‌های ایران را دوباره باز کرد... بر اساس یک گزارش منتشر شده محدود به کشورهای عضو آژانس، رافائل گروسی، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، به‌طور فزاینده‌یی نگران است که «هیچ پیشرفتی» برای حل و فصل این موضوع حاصل نشده است. گروسی گفت: «ایران در این دوره گزارش با آژانس در مورد مسائل پادمان باقیمانده تعاملی نداشته است»... .

روز چهارشنبه، ودانت پاتل، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت پاسخ ایران ما را در موقعیتی قرار نداده است که توافق اتمی را به نتیجه برسانیم... سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا گفت که مذاکرات ادامه خواهد یافت.

واتسون سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ‌سفید گفت: «رئیس‌جمهور پیوسته تصریح کرده است که اولویت او جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌یی است. این تغییر نکرده است. پاسخ ایران ما را در موقعیتی قرار نداد که بتوانیم به آن نتیجه دست‌یابیم، زیرا تا زمانی که ایران شرایطی را که ما تعیین کرده‌ایم رعایت نکند، وارد توافقی نمی‌شویم. ما هنوز آنجا نیستیم. این یک مذاکره است، با رفت و برگشت منظم - و ما نشان می‌دهیم که پرزیدنت بایدن فقط توافقی را منعقد می‌کند که تشخیص دهد به نفع امنیت ملی آمریکا است.

 

روز گذشته به نقل از ارزیابی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارش شد که این نهاد قادر به تضمین صلح‌آمیز بودن برنامه اتمی ایران نیست. به گفته آژانس، ایران هنوز برای روشن شدن موضوع یافت شدن مواد رادیواکتیو در سایت‌های اعلام نشده همکاری نکرده است.

در همین رابطه بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی در واکنش به گزارش آژانس انرژی اتمی گفت: مطالب گزارش فصلی اخیر مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تکرار موارد بی‌اساس قبلی با اهداف سیاسی بوده و هیچ نکته جدیدی جز بازی با عبارات برای اهداف خاص ندارد.

به گزارش خبرگزاری حکومتی «ایرنا» او هم‌چنین گفت: نباید از ایران انتظار داشته باشند هنگامی‌که به تعهدات خود عمل نمی‌کنند و درٔ‌حالی‌که تحریم‌های ظالمانه آنان علیه ملت ایران هم‌چنان ادامه دارد، ایران پذیرای نظارت‌های فراپادمانی نیز باشد.

گفتنی است آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دیروز در گزارش فصلی خود اعلام کرد: ذخایر اورانیوم غنی‌سازی شده رژیم ایران با غلظت ۶۰درصد از حد مورد نیاز برای ساخت سلاح هسته‌یی بالاتر رفته است. ذخایر اورانیوم غنی‌سازی شده ایران به ۱۹برابر حد مقرر در توافق بین این کشور و ۵+۱ برجام رسیده است.

 

از طرفی «محسن نذیری اصل» سفیر و نماینده رژیم در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در پی انتشار گزارش جدید رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مورد اجرای موافقتنامه پادمان در ایران گفت: در گزارش جدید که در حقیقت بروزرسانی آژانس در مورد موضوعات باقیمانده پادمانی است، مدیرکل اعلام کرده که موضوعات باقی مانده هنوز بسته نشده‌ است. سه ادعای پادمانی غیرمهم آژانس مربوط به حدود دو دهه قبل است و ایران تاکنون تعاملات مناسب و سازنده‌ای را با این سازمان و با هدف حل و فصل آنها داشته است.

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/8465f1c4-80c3-43a7-adef-be6cec554aac"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات