728 x 90

سیاست‌های ضدکارگری آخوندها و مرگ روزمره کارگران در فقدان حداقلهای ایمنی

اطلاعیه کمیسیون کار شورای ملی مقاومت ایران
اطلاعیه کمیسیون کار شورای ملی مقاومت ایران

در فاصله یک هفته دست کم ۲۰کارگر در اثر شرایط وخامت‌بار کار جان باختند

بنا‌ به گزارش رسانه‌های حکومتی روز پنجشنبه ۲۵مهر۱۳۹۸، چهار کارگر به‌دلیل فقدان ابتدایی‌ترین امکانات و تجهیزات ایمنی جان خود را از دست دادند. این کارگران در شهرهای رشت، طبس و چادگان دچار سانحه شدند.

روز جمعه ۱۹مهر، ۸کارگر در شهرهای تربت حیدریه، بوکان، قزوین، لوشان و عنبرآباد دچار سانحه شده و جان‌ باخته بودند.

در همین روز خبرگزاری حکومتی ایرنا گزارش داد که ۲کارگر به‌علت برق گرفتگی در یک چاه آب در شهر عنبرآباد (۲۶۰کیلومتری جنوب کرمان) جان خود را از دست دادند.

به گزارش خبرگزاری حکومتی ایلنا، روز پنجشنبه ۱۸مهر ۱۳۹۸، ریزش آوار معدن کرومیت در روستای گوجی از توابع شهرستان زاوه، باعث مرگ یک کارگر و واژگونی تراکتور در روستای «دوکچی» از توابع بخش مرکزی شهرستان بوکان منجر به مرگ یک کشاورز جوان روستایی شده بود.

به گزارش خبرگزاری حکومتی رکنا، در همین روز، در روستای پاچنار قزوین، حفر غیراصولی و کارشناسی نشده چاه فاضلاب موجب ساطع شدن گازهای سمی در محیط شد که در نتیجه دو نفر کارگر بلافاصله خفه شدند.

هم‌چنین، خبرگزاری ایلنا در روز پنجشنبه به‌ نقل از فعالان کارگری در شهر لوشان در استان گیلان از مرگ دو کارگر مقنی به‌علت گازگرفتگی در عمق ۱۰متری یک چاه خبر داد.

اینها بخش بسیار کمی از فجایع ناشی از نداشتن حداقل‌های تجهیزات ایمنی کار است که به رسانه‌های حکومتی راه پیدا می‌کند، آمار قربانیان بسیار بیشتر است. ایران تحت حاکمیت آخوندها در زمینه رعایت مسائل ایمنی کار در میان کشورهای جهان رتبه ۱۰۲ را به خود اختصاص داده است. این آمارها نشاندهنده‌ٔ بهره‌کشی‌های به‌غایت ظالمانه از کارگران است.

کمیسیون کار شورای ملی مقاومت ایران ضمن همدردی با قربانیان، از عموم سندیکاها، اتحادیه‌های کارگری و مدافعان حقوق کارگران خواستار محکومیت سیاست‌های ضدکارگری فاشیسم دینی حاکم و حمایت از حقوق کارگران ایران گردید.

کمیسیون کار شورای ملی مقاومت ایران

۲۸مهر۱۳۹۸(۲۰ اکتبر۲۰۱۹)