728 x 90

سویه جدید کرونا؛ امیکرون به پنج کشور اروپایی رسید

مردم از کنار یک مرکز آزمایش بیماری کروناویروس (COVID-۱۹) در بحبوحه همه‌گیری کووید-۱۹ در فورستنفلدبروک، آلمان، ۶آذر۱۴۰۰ عبور می‌کنند
مردم از کنار یک مرکز آزمایش بیماری کروناویروس (COVID-۱۹) در بحبوحه همه‌گیری کووید-۱۹ در فورستنفلدبروک، آلمان، ۶آذر۱۴۰۰ عبور می‌کنند

به‌رغم این‌که بسیاری از کشورهای اروپایی محدودیت‌هایی را برای ورود مسافران از کشورهای جنوب آفریقا تعیین کرده‌اند، سویه جدید ویروس کرونا به نام "امیکرون" روز شنبه در چندین کشور اروپایی مشاهده شده است.

انگلستان، آلمان، ایتالیا، جمهوری چک، بلژیک و هلند کشورهایی هستند که در روز شنبه اعلام کردند مواردی از سویه امیکرون در آنها مشاهده شده است.

مقامات ایالت هسن در آلمان روز شنبه اعلام کردند که اولین مورد مشکوک به ابتلا به گونه اومیکرون از ویروس کرونا در این کشور به ثبت رسیده است.

به گفته مقامات محلی در هسن مسافری که اخیرا از آفریقای جنوبی وارد آلمان شده مشکوک به ابتلا به گونه اومیکرون از ویروس کرونا است. وزیر امور اجتماعی آلمان نیز روز شنبه گفت که نوع اومیکرون از ویروس کرونا احتمالا از هم‌اکنون در آلمان وجود دارد.

بلژیک نیز تاکنون یک مورد ابتلا به اومیکرون را تایید کرده است.

در پی شیوع گونه جدید کرونا، اومیکرون، سوییس مسافرانی را که از بریتانیا، هلند، جمهوری چک، مصر و مالاوی به این کشور می‌آیند، ملزم به قرنطینه کرد. سوییس روز جمعه پروازهای مستقیم از کشورهای جنوب آفریقا را ممنوع کرده بود.

سازمان بهداشت جهانی، امیکرون را به‌عنوان "سویه نگران‌کننده" طبقه‌بندی کرده و این باور وجود دارد جهشی که این‌بار در ویروس کرونا رخ داده موجب شده تا انتقال آن بسیار سریع‌تر از نسخه‌های قبلی باشد.

به گفته دانشمندان نوع اومیکرون از ویروس کرونا ممکن است از دیگر گونه‌های این ویروس از جمله دلتا واگیردارتر باشد. اولین مورد از ابتلا به گونه اومیکرون در قاره اروپا روز جمعه در بلژیک شناسایی شد. این نوع جدید و جهش‌یافته از ویروس کرونا تاکنون در اسرائیل، مالاوی، هنگ‌کنگ و بوتسوانا شناسایی شده است.

مرکز پیشگیری و کنترل بیماری‌ها در اروپا جمعه شب اعلام کرد که میزان خطر گونه اومیکرون برای قاره اروپا «بالا تا بسیار بالا» ارزیابی می‌شود.

بوریس جانسون، نخست‌وزیر انگلستان روز شنبه گفت که به‌دلیل شناسایی این سویه جدید، برخی از اقدامات محدودکننده در ارتباط با شیوع کرونا بار دیگر اجرا خواهند شد.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، در تماسی با همتای آفریقای جنوبی خود، نالدی پاندور، از این کشور به دلیل شناسایی سریع اومیکرون، گونه جدید ویروس کرونا، و شفافیت عملکرد آفریقای جنوبی در به اشتراک‌گذاری اطلاعات مربوط به گونه اومیکرون با سایر کشور‌های جهان قدردانی کرد.

همزمان محدودیت‌های مسافرتی نیز بار دیگر به کشورهای مختلف برگشته و ساعت به ساعت به تعداد کشورهایی که ممنوعیت‌های جدیدی را اعمال می‌کنند اضافه می‌شود.

در همسایگی ایران، کویت یکی از نخستین کشورهایی بود که روز شنبه اعلام کرد پروازهای مستقیم به ۹کشور را در جنوب آفریقا ممنوع کرده است. اتحادیه اروپا و آمریکا نیز محدودیت‌هایی مشابه را وضع کرده‌اند. استرالیا اعلام کرد که پرواز به این کشورها به مدت ۱۴روز تعلیق خواهد شد.

ژاپن نیز تصمیم گرفت که مسافران این کشورها، به‌محض ورود به کشور به مدت ۱۰روز قرنطینه شوند و در این مدت چهار بار آزمایش کرونا بدهند.

کاناد و هند نیز اقداماتی نظیر بررسی‌های بیشتر به هنگام ورود به کشور یا ممنوعیت ورود خارجی‌ها از این کشورها را اعمال خواهند کرد.

عربستان سعودی اعلام کرد از شنبه هفته آینده مسافران از «تمام کشورها» می‌توانند وارد این کشور شوند، به شرط آنکه یک دوز واکسن کرونا در داخل عربستان سعودی دریافت کرده و سه روز قرنطینه شوند.

امیکرون، پنجمین سویه‌ای است که از سوی سازمان بهداشت جهانی با حروف الفبای یونانی نامگذاری شده است.

در موارد پیشین، سویه آلفا در بریتانیا، بتا در آفریقای جنوبی، گاما در برزیل و دلتا در هند برای نخستین بار کشف شدند.

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/0421239a-482f-481e-ab83-850efa3fb6cd"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات