728 x 90

سوز و گداز گیلانی، عضو مجلس ارتجاع از قطعنامه ۱۱۸ کنگره آمریکا

 قطعنامه ۱۱۸ کنگره آمریکا
قطعنامه ۱۱۸ کنگره آمریکا

سهراب گیلانی عضو مجلس ارتجاع نسبت به قطعنامه ۲۲۵تن از اعضای کنگره آمریکا سوزوگداز کرد و گفت: بی‌شک باید اذعان کرد امروزه ایالات متحده حامی اصلی و پرورش دهنده تروریسم در جهان است از این رو صدور قطعنامه حقوق‌بشری علیه کشورمان محلی از اعراب در میان افکار عمومی دنیا ندارد (سایت مجلس رژیم ۱۳ اردیبهشت).

دو عضو کنگره آمریکا از ایالت کالیفرنیا روز سه‌شنبه ۷اردیبهشت، در نامه‌یی به جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا حمایت خود را از خواسته‌های مردم ایران اعلام کردند.

برد شرمن، عضو دموکرات مجلس نمایندگان از حوزه انتخابیه سی‌ام کالیفرنیا، و تام مک‌کلینتاک، عضو جمهوریخواه مجلس نمایندگان از حوزه انتخابیه چهارم کالیفرنیا، در نامه مشترکی به پرزیدنت جو بایدن از آن چه که «خواسته مردم ایران برای برقراری یک ایران دمکراتیک، سکولار، و غیرهسته‌ای» نامیده‌اند، حمایت کردند.

این دو عضو کنگره آمریکا در نامه خود با ضمیمه کردن قطعنامه۱۱۸ کنگره آمریکا که به امضای ۲۲۵نماینده از دو حزب امضا شده، یادآور شدند: «ما با اطلاع از این‌که شما در حال تلاش برای دفاع از دموکراسی و حقوق‌بشر در سراسر جهان هستید، دلگرم شده‌ایم. ما معتقدیم که این قطعنامه شایسته توجهات دولت شما است؛ زیرا بر سه رکن مهم تأکید می‌کند که همه آنها باید در کانون توجه سیاست دولت شما در مورد ایران قرار گیرند: دموکراسی، حقوق‌بشر، و پاسخگو کردن ناقضان حقوق بشر».

هم‌چنین در نامه این دو عضو کنگره آمده است: «یک ائتلاف دو حزبی از اعضای کنگره با معرفی این قطعنامه، مشوق همه تلاش‌ها برای به‌رسمیت شناخته شدن حقوق مردم ایران و مبارزه آنها برای ایجاد یک جمهوری دمکراتیک، سکولار، و غیرهسته‌یی در ایران و پاسخگو قرار دادن رژیم به‌خاطر رفتار مخربش، است».

اشاره برد شرمن و تام مک کلینتاک به قطعنامه ۱۱۸ مجلس نمایندگان است که در آن از جمله چهار خواسته زیر مطرح شده است:

-محکومیت حملات تروریستی مورد حمایت دولت ایران در گذشته و حال علیه شهروندان آمریکایی و مخالفان ایرانی در گردهمایی سال۲۰۱۸ پاریس.

-فراخوان به آژانس‌های مرتبط با دولت آمریکا برای همکاری با متحدان اروپایی برای پاسخگو کردن جمهوری اسلامی در ارتباط با نقض حقوق بشر.

-حمایت از مردم ایران برای برگزاری اعتراضات مسالمت‌آمیز علیه یک حکومت سرکوبگر و فاسد.

-به‌رسمیت شناختن حق مردم ایران برای برقراری یک جمهوری ایران دمکراتیک، سکولار، و غیرهسته‌ای.