728 x 90

سفیر جیمز جفری: ایران نمی‌تواند آینده مردم سوریه را دیکته کند

جیمز جفری، نماینده ویژه آمریکا در امور سوریه
جیمز جفری، نماینده ویژه آمریکا در امور سوریه

جیمز جفری، نماینده ویژه آمریکا در امور سوریه در بریفینگ شورای امنیت ملل ‌متحد در مورد وضعیت در سوریه گفت رژیم ایران نمی‌تواند آینده مردم سوریه را دیکته کند.

وی در سخنرانی‌اش افزود برای سه میلیون سوری، ادلب آخرین امید آنها برای در امان ماندن از حکومت ترور و وحشت رژیم اسد است همان‌طور که از معاون دبیرکل شنیدیم. این افراد وحشیگری اسد را خیلی خوب می‌شناسند. ۱.۴میلیون نفر از آنها پیش از این از خانه هایشان فرار کرده بودند.

 

رژیم ایران مسئول فاحشترین جنایات در سوریه

جیمز جفری تأکید کرد تا زمانی که ایران و نیروهای نیابتی آن باقی بمانند هیچ ثباتی در سوریه وجود نخواهد داشت. این گروهها مسئول برخی از فاحشترین خشونت در این جنگ هستند. آنها کمپین ”گرسنگی دادن-و-به تسلیم کشاندن“ این رژیم را هدایت کردند.

اگر روسیه علاقه‌مند است که صلح را برای سوریه به ارمغان بیاورد، این کشور باید تضمین کند که ایران و شبه‌نظامیان آن یکبار و برای همیشه از سوریه خارج شوند. ریسک یک درگیری گسترده‌تر با رفتن آنها از بین خواهد رفت.

وی رژیم ایران را عامل اصلی وضعیت فعلی سوریه می‌داند و می‌گوید ایران مسئول ایجاد کردن سوریه‌ای است که ما امروز می‌بینیم – یک کشور در هم شکسته و خشونت‌بار. مردم سوریه کاملا مطلع هستند که چه کسی این کار را با آنها کرد. هیچ‌کس فراموش نخواهد کرد.

 

فراخوان به آتش‌بس پایدار در سوریه

همان‌طور که ما به‌تازگی شنیدیم، دیروز روسیه و ترکیه توافق کردند که وضعیت در ادلب را به ثبات برسانند. ما به همه طرفها فراخوان می‌دهیم که به یک آتش‌بس پایدار متعهد شوند و گامهای فوری بردارند تا روند صلح ژنو را بیشتر به پیش ببرند. تکرار می‌کنم تنها راه به جلو یک راه‌حل سیاسی واقعی و فراگیر است.

نماینده ویژه آمریکا در امور سوریه تأکید دارد که ما باید از این جلوگیری کنیم که به دست رژیم اسد مردم سوریه با فاجعه دیگری مواجه شوند. و تنها راه به جلو یک آتش‌بس پایدار است همان‌طور که در قطعنامه۲۲۵۴ شورای امنیت ملل ‌متحد به آن فراخوان داده شد.

 

بیشتر بخوانید:

طراحی نظامی و زمینه‌سازی سیاسی برای حمله به ادلب به‌دستور خامنه‌ای

در اطلاعیه کمیسیون امنیت و ضدتروریسم شورای ملی مقاومت آمده است که خامنه‌ای، ولی‌فقیه ورشکسته رژیم در محاصره بحرانهای داخلی و بین‌المللی، درصدد حمله به ادلب و ادامه جنگ و خونریزی به هر قیمت در سوریه است. به همین خاطر وزیر دفاع و وزیر خارجه‌اش را در روزهای اخیر به این کشور فرستاد.

وزیر دفاع آخوندها در ۲۶و ۲۷اوت به سوریه سفر کرد و در دیدار با بشار اسد و فرماندهان ارتش وی گفت پاسداران و مزدورانشان در سوریه باقی خواهند ماند. بشار اسد نیز گفت: «گروهی از نیروهای داوطلب ایرانی برای جنگ به سوریه آمده‌اند که توسط افسران ایرانی هدایت می‌شوند»(خبرگزاری ایرنا-۲۷اوت۲۰۱۸).

به‌دنبال آن، وزیر خارجه ملایان در روز ۳سپتامبر در دیدار از سوریه با اشاره به کشتار قریب‌الوقوع در ادلب گفت «باقیمانده تروریستها در مناطق باقیمانده در ادلب باید پاک شوند و منطقه در اختیار مردم سوریه قرار گیرد».

همزمان بخش زیادی از پاسداران و مزدورانشان به سمت ادلب رفته‌اند. پاسدار سرتیپ جواد غفاری، فرمانده نیروهای سپاه در سوریه، نیز در شمال سوریه مستقر شده است. بخشی از فرماندهی سپاه و چهار هزار نیروی وابسته به آن شامل مزدوران افغانی موسوم به فاطمیون، مزدوران پاکستانی موسوم به زینبیون، بخشی از نیروهای حزب‌الله لبنان و برخی از مزدوران سوری سپاه از شهرهای نبل و الزهرا در منطقه صنعتی شیخ نجار در شمال غرب حلب مستقر شده‌اند.

پادگان بحوث در جنوب شهر السفیره در جنوب شرقی حلب موسوم به پادگان رقیه و پادگان تیپ۴۷بشار اسد در شمال شهر حما و شهرک العیس در جنوب غربی حلب از دیگر مراکز تمرکز پاسداران برای حمله به ادلب است. علاوه بر این پاسداران در پادگان جورین و جبل ترکمان در استان لاذقیه در نزدیکی ادلب حضور دارند.

در سایر مناطق سوریه نیز پاسداران برای کمک‌رسانی به اشغال ادلب آمادگی دارند. ساختمان شیشه‌یی در کنار فرودگاه بین‌المللی دمشق، مرکز فرماندهی کل و مرکز لجستیک سپاه در سوریه است. پادگان شیبانی در شرق دمشق از مراکز تجمع پاسداران و مزدوران افغانی است و نیروهای مستقر در آن نقش حفاظت کاخ بشار اسد را هم ایفا می‌کنند.

چند هزار تن از پاسداران و گروه‌های عراقی کتائب حزب‌الله، حرکت النجباء، کتائب امام علی، کتائب سید الشهداء و ابدال و همچنین نیروهای حزب‌الله لبنان در اطراف شهر آلبوکمال در مرز عراق، حضور دارند.

دانشکده آموزش دانشگاه دیرالزور یکی از مراکز فرماندهی و استقرار پاسداران در شرق سوریه است که رژیم اسم آن را قرارگاه نصر گذاشته است. فرودگاه تی-۴در نزدیکی شهر تدمر در استان حمص، از مراکز فرماندهی و تجمع پاسداران در جبهه میانی و دانشگاه یرموک (موسوم به پادگان زینب) مرکز فرماندهی نیروهای سپاه در جنوب سوریه است. پاسداران در درعا و شیخ مسکین نیز حضور دارند.

مقاومت ایران، از شورای امنیت ملل ‌متحد و کشورهای عضو می‌خواهد از جنگ‌افروزی رژیم آخوندی در ادلب که به یک فاجعه انسانی منجر خواهد شد، جلوگیری کنند و اقدامهای فوری برای اخراج پاسداران از سوریه اتخاذ کنند این لازمه پایان دادن به جنگ و کشتار در این کشور است. جنگ‌افروزی آخوندها در سوریه و به باد دادن سرمایه‌های مردم، در شرایطی است که تورم، بیکاری، گرانی و سقوط آزاد ارز کشور کمر مردم را شکسته است. مردم ایران در قیام سراسری بارها مخالفت و نفرت خود را از جنگ‌افروزی این رژیم با شعار «سوریه را رها کن فکری به‌حال ما کن» اعلام کرده‌اند.

 

هشدار کشورهای بزرگ نسبت به حمله به استان ادلب سوریه

 

هشدار دونالد ترامپ در مورد حمله به ادلب سوریه و وقوع فاجعه انسانی

 

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات