728 x 90

سعد حریری: تأثیر مثبت تحریم‌ حزب‌الله

سعد حریری
سعد حریری

سعد حریری، نخست‌وزیر لبنان روز  سه شنبه۱خرداد ۹۷  در واکنش به تحریم‌های آمریکایی و کشورهای عرب اعمال شده علیه حزب‌الله لبنان گفت که این تحریم‌ها شاید تاثیر مثبت داشته باشد. وی گفت: « من باور دارم که تحریم‌ها علیه حزب‌الله شاید تاثیر مثبت داشته باشد و تشکیل حکومت جدید لبنان را تسریع کند.»

انتخابات پارلمانی لبنان ۶ می ۲۰۱۸ انجام شد و دوره کاری پارلمان لبنان روز دوشنبه ۲۱ مه به پایان رسید. لبنانی‌ها در سایه نتایج انتخابات و تحریم‌های آمریکایی و عربی علیه حزب‌الله منتظر تشکیل حکومت جدید این کشور هستند.

عربستان سعودی  با همکاری ایالات متحده آمریکا و کشورهای عضو مرکز مبارزه با تامین مالی تروریسم روز چهارشنبه ۲۶اردیبهشت نام حسن نصرالله، به همراه نعیم قاسم، محمد یزبک، حسین خلیل و ابراهیم امین السید و چند شرکت وابسته به این حزب را به فهرست تروریسم این کشور افزود. وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا نیز در همان روز تحریم‌هایی جدیدی علیه افراد مرتبط با حزب الله لبنان وضع کرد. سید حسن نصرالله، و نعیم قاسم معاون از جمله افرادی هستند که تحریم‌های جدید آمریکا شامل آنها می‌شود.

ليست‌گذاري و تحريم حسن نصرالله سرکردة حزب‌الشيطان لبنان

روز چهارشنبه۲۶اردیبهشت ۹۷ در يک اقدام مشترک از سوي خزانه‌داري آمريکا و دولت‌هاي شش کشور عضو شوراي همکاري خليج فارس، شوراي سرکردگان حزب‌الشيطان وابسته به رژيم آخوندي شامل سرکردة اين گروه تروريستي و معاون او و شماري از عوامل و نهادهاي وابسته به آن‌را تحريم و ليست‌گذاري کردند.

خبرگزاري رويتر دربارة تحريم‌هاي جديد عليه سرکرده و ساير عوامل حزب‌الشيطان وابسته به رژيم، گزارش داد: «اين سومين دور تحريم‌هاي اعلام‌شده توسط واشينگتن، از زمان خروج ايالات متحده از توافق اتمي با (رژيم) ايران در هفتة گذشته است... دولت ترامپ طي روزهاي اخير تلاش کرده تا (منابع) تأمين مالي عمليات برون‌مرزي (رژيم) ايران از جمله حمايت آن از حزب‌الله را خفه کند.

حسن نصرالله سرکردة حزب‌الشيطان در تيرماه ۱۳۹۵ از ولي فقيه و رئيس‌جمهور رژيم آخوندی به‌خاطر حمايت تمام‌عيار براي سرپا نگه‌داشتن اين گروه تشکر کرد وگفت: «در خصوص بودجه حزب‌الله شفاف هستیم، درآمدهایش، هزینه‌هایش، هر آنچه که خورده و نوشیده می‌شود، موشک‌ها و راکتهایش همه از جمهوري اسلامي در ایران دریافت می‌شود».

تحريم‌هاي مشترک آمريکا و عربستان، بحرين، کويت، عمان، قطر و امارات ۱۰ تن از سرکردگان و عوامل حزب‌الشيطان و ۴ نهاد وابسته به آن‌را شامل مي‌شود.

ناظران همراهي قطر را با اين تحريم‌ها قابل توجه ارزيابي کردند و آن‌را اقدامي در راستاي مقابلة مشترک کشورهاي منطقه عليه مداخلات و تروريسم رژيم ولايت فقيه دانستند.

به‌ويژه که در همان روز وزارت خارجة آمريکا با صدور بيانيه‌يي دربارة تماس تلفني وزير خارجة اين کشور با همتاي خود از قطر، اعلام کرد: «وزير خارجه (در اين تماس) اين خواستة رئيس‌جمهور (ايالات متحده) را مورد تأکيد قرار داد که اختلاف (بين کشورهاي) خليج (فارس)... کاهش يافته و سرانجام رفع شود، چرا که به (رژيم) ايران سود مي‌رساند».

خزانه‌داري آمريکا در بيانية اعلام تحريم سرکردگان حزب‌الشيطان که روز چهارشنبه صادر شد، مي‌نويسد: «وزارت خزانه‌داری و مرکز مقابله با  تأمین مالی تروریسم به‌طور مشترک، رهبران ارشد حزب الله را تحریم کردند... امروز هفت کشور عضو مرکز مقابله با تأمین مالی تروریستی با ليست‌گذاري رهبران ارشد حزب‌الله لبنان، اقدامات قابل توجهی را برای (مقابله با اين) گروه ترویستی مورد حمایت (رژيم) ایران در پيش گرفتند.

دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا همراه با عربستان، رئيس مشترک مرکز مقابله با تأمين مالي تروريستي و ساير اعضاي اين مرکز شامل بحرين، کويت، عمان، قطر و امارات اعضاي «شوراي حزب‌الله» نهاد تصميم‌گيرندة (اين گروه) را ليست‌گذاري کردند. به‌طور مشخص دفتر کنترل دارایی‌های خارجی همراه با شرکاي خود در خليج (فارس) حسن نصرالله دبيرکل حزب‌الله را تحریم کردند».

در ادامة اين بيانيه تصريح شده است که ساير سرکردگان حزب‌الشيطان شامل نعیم قاسم (معاون نصرالله)، محمد يزباک، حسين خليل و ابراهيم امين سيد طبق فرمان اجرایی ۱۳۲۲۴ ليست‌گذاري شده‌اند که تروریست‌ها و افرادی که تروریست‌ها یا اقدامات تروریستی را حمایت می‌کنند هدف قرار می‌دهد.

خزانه‌داري آمريکا تأکيد کرده است: «در نتيجة اقدام امروز، تمامي دارايي‌ها و منافع حسن نصرالله، محمد يزباک، حسین خلیل و ابراهيم امين سيد در ايالات متحده يا تحت اختيار يا کنترل افراد آمريکايي، بايد بلوکه شود و به دفتر کنترل دارايي‌هاي خارجي گزارش شود. مقررات اين دفتر معمولاً هرگونه معاملة افراد آمريکايي يا (معاملات) در داخل آمريکا و يا در عبور از آمريکا را که شامل هرگونه دارايي يا منافع افراط بلوکه يا ليست‌گذاري شده باشد، منع مي‌کند. تمامي پنج فرد مذکور تحت تحريم‌هاي ثانويه نيز قرار مي‌گيرند...».

وزارت خزانه‌داری آمریکا در اين بيانيه هم‌چنين اعلام کرد که کشورهاي شوراي همکاري، شمار ديگري از عوامل و نهادهاي کليدي حزب‌الشيطان را نيز ليست‌گذاري کرده‌اند که نامشان در اين بيانيه ذکر شده و پيشتر توسط آمريکا ليست‌گذاري شده بودند.

وزير خزانه‌داري آمريکا گفت: «کشورهاي ما با هدف قرار دادن شوراي حزب‌الله، تفاوت قائل‌شدن غلط بين باصطلاح «بال سياسي» حزب‌الله و توطئه‌هاي تروريستي جهاني آن را رد کردند... حسن نصرالله دبيرکل و رئيس شوراي (حزب‌الله)، تحت فرامين سپاه پاسداران (رژيم) ايران درد و رنج انساني در سوريه را به درازا مي‌کشانند، به خشونت در عراق و يمن دامن مي‌زنند، کشور و مردم لبنان را در معرض خطر قرا مي‌دهد و کل منطقه را بي‌ثبات مي‌کنند».

وزارت خزانه‌داري در بيانية خود تأکيد کرد: «اين ليست‌گذاري‌ها به‌دنبال تصميم رئيس‌جمهور (آمريکا) در هفتة گذشته براي پايان‌دادن به مشارکت ايالات متحده در برجام و شروع مجدد تحريم‌هاي غير اتمي آمريکا عليه رژيم ايران، صورت مي‌گيرد. اين اقدام، استمرار پيشبرد هدف پاسخ‌دادن به تماميت فعاليت‌هاي شرورانه و بي‌ثبات‌کنندة (رژيم) ايران در منطقه از جمله (اقدامات) حزب‌الله است».

بيانيه تصريح مي‌کند: «اين ليست‌گذاري‌ها اقدام هفتة گذشتة... خزانه‌داري را براي بستن شبکة گستردة تبديل ارز در ايران و امارات تکميل مي‌کند؛ شبکه‌يي که ميليون‌ها دلار را براي نيروي قدس سپاه پاسداران (رژيم) ايران منتقل مي‌کرد. (تحريم‌هاي روز چهارشنبه هم‌چنين) بر پاية اقدامات روز قبل از آن در هدف قرار دادن رئيس بانک مرکزي (رژيم) ايران و بانک البلاد مستقر در عراق است؛ (آنها) به‌خاطر انتقال ميليون‌ها دلار براي نيروي قدس هدف قرار گرفتند؛ (پولي که نيروي قدس به‌منظور) غني‌کردن و حمايت از دستور کار خشونت‌بار و افراطي حزب‌الله (به‌کار مي‌رفت). اقدام (روز چهارشنبه) هم‌چنين تعداد افراد و نهادهاي وابسته به حزب‌الله را که توسط کشورهاي خليج (فارس) ليست‌گذاري شده‌اند، افزايش مي‌دهد...».

وزارت خزانه‌داري آمريکا در ادامة بيانية خود دربارة شوراي سرکردگان حزب‌الشيطان توضيح داده است: «اين شورا ارگان تصميم‌گيرندة حزب‌الله و مسئول امور مذهبي، نظامي و استراتژيک است و کنترل نهادهاي اداري، طراحي و سياست‌گذاري (اين گروه) را بر عهده دارد. در صورتي که شورا (بر سر يک تصميم‌گيري) به بن‌بست برسد، ولي فقيه (رژيم) ايران رأي نهايي را برعهده خواهد داشت».

در ادامة اين بيانيه، توضيحاتي دربارة سرکردگان تحريم و ليست‌گذاري‌شدة حزب‌الشيطان ارائه شده است؛ از جمله:

حسن نصرالله (سرکردة حزب‌الشيطان): او به‌عنوان دبيرکل و رئيس شوراي (حزب‌الله) بالاترين مقام آن است و فرماندهي مستقيم دستگاه نظامي و امنيت (اين گروه)... از جمله در جنگ سوريه را برعهده دارد... دفتر کنترل دارايي‌هاي خارجي پيشتر نصرالله را تحت فرمان اجرايي ۱۲۹۴۷ و فرمان اجرايي ۱۳۵۸۲.... به‌عنوان تروريستي که به‌طور ويژه نام‌گذاري شده ليست‌گذاري کرده است.

نعیم قاسم (معاون نصرالله): او اعلام کرده که حزب‌الله بال نظامي و سياسي خود را از هم جدا نمي‌کند.

محمد یزبک  Muhammad Yazbak: از مؤسسان اولية حزب‌الله که هم‌اکنون مسئول شوراي قضايي آن است... اين فرد بر کمپ‌هاي آموزشي و قاچاق تسليحات نظارت داشته و از متخصصان سپاه پاسداران به‌منظور آموزش سيستم‌هاي تسليحاتي براي نيروهاي حزب‌الله ميزباني کرده است.

حسین خلیل: مشاور سياسي حسن نصرالله. او پيشتر يکي از فرماندهان اين گروه بوده که مسئوليت عمليات ويژة آن در اروپا را بر عهده داشته است.

ابراهيم امين سيد: مسئول شوراي سياسي حزب‌الله. وي اولين سخنگوي رسمي اين گروه بوده و در تشکيل آن نقش داشته است.

در ادامة اين بيانيه فهرست عوامل و نهادهاي وابسته به حزب‌الشيطان که توسط کشورهاي خليج فارس ليست‌گذاري شده‌اند همراه با سوابق تروريستي آنها ذکر شده است.

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات