728 x 90

سخنگوی وزارت‌خارجه آمریکا: هیچ مدراسیونی در ایران وجود ندارد، سپاه پاسداران میلیونها دلار را صرف تروریزم در سراسر جهان کرده است

مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت‌خارجه آمریکا
مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت‌خارجه آمریکا

مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت‌خارجه آمریکا در بریفینگ سه‌شنبه ۲۷خرداد۹۸ وزارت‌خارجه آمریکا گفت:‌ هیچ مدراسیونی در ایران وجود ندارد. رژیم ایران به تروریزم ادامه داده است. من دوست دارم کسی پیدا شود و حتی یک نمونه از نوعی رفتار مدره در این رژیم به من نشان بدهد، من فاکت و سندی از رفتار مدره این رژیم ندارم و در عوض آنچه در دست دارم این است که سپاه پاسداران میلیونها دلار را صرف تروریزم در سراسر جهان کرده است. سند دارم که به شبه‌نظامیان حوثی کمک مالی می‌رسانند که اخیراً دیدید یک فرودگاه دیگر در جنوب عربستان را با موشک مورد حمله قرار دادند جایی که شهروندان آمریکا از آن گذر می‌کنند و شما گزارشاتش را دیده‌اید.

 

مورگان اورتگاس در پاسخ به سؤالی درباره نقض برجام توسط رژیم آخوندی گفت‌:‌ متأسفانه از این اعلان رژیم ایران متعجب نیستیم و همان‌گونه که وزیر پمپئو قبلاً گفت این یک نمونه از ۴۰سال رفتار رژیم ایران است و همخوان با رفتار رژیم ایران است. آنها همین کارها را وقتی ما در برجام بودیم هم می‌کردند و از جمله به توسعه برنامه موشکی‌شان ادامه دادند و ما تحریم‌ها را لغو کردیم، آنها آمریکاییها را گروگان گرفتند.

ما هیچ رفتار مدره‌یی از این رژیم ندیدیم و در واقع آنچه ما اینجا طی همین هفته گذشته دیده‌ایم این بوده که مستمر تهدید می‌کنند تا تنگه هرمز را ببندد.

اورتگاس افزود: اینها تنها دو کشتی نفتکش یا سایر نفتکشهای تجاری نیست که این هفته مورد بحث ما بوده، فکر می‌کنم آنچه ما اینجا دیده‌ایم در واقع یک چالش نه تنها به برجام بلکه چالشی به نورمها و نحوه رفتار این کشور می‌باشد.

چالشی به نورمهای بین‌المللی می‌باشد و چالش به آزادی دریانوردی و آزادی دریاها بوده است و حرف ما به جامعه بین‌المللی این است که ما نباید کوتاه بیاییم و نباید به باجخواهی اتمی ایران تن بدهیم.

 

سخنگوی وزارت‌خارجه آمریکا در مورد اعلام رژیم مبنی بر این‌که ظرف ده روز (تا ۶تیرماه) ذخیره اورانیوم غنی شده خود را به بیش از حد مجاز ۳۰۰کیلو گرم خواهد رساند گفت: ما کماکان از ایران می‌خواهیم برای کسب سلاح اتمی تلاش نکند و به تعهداتش به جامعه بین‌المللی متعهد بماند. جای تأسف است که ایران این را امروز اعلام کرد و همان‌گونه که قبلش گفتم کسی را متعجب نمی‌کند.

به همین خاطر است که رئیس جمهور اغلب گفته است برجام بایستی با یک توافق جدید و بهتر جایگزین شود.

رژیم ایران همان‌طور که با اعلان امروزش هم معلوم شد و همچنین از نمونه رفتارش طی چند سال گذشته به‌نظر می‌رسد مشتاق است برنامه اتمی‌اش را گسترش بدهد و حالا هم پیشاپیش اعلام کرده که از محدودیتهای اتمی‌اش عبور می‌کند.

 

وی افزود: ما بسیار روشن ساخته‌ایم و ما این را تحمل نمی‌کنیم که ایران به سلاح اتمی برسد.

بنابراین هر اقدامی که آنها بکنند تا سلاح اتمی کسب کنند با کمپین فشار حداکثری آمریکا مواجه خواهد شد. هیچ لغو تحریمی با توجه به رفتار بدخواهانه آنها نباید باشد.