728 x 90

سخنگوی سیاست خارجی اتحادیه اروپا: موضع اتحادیه اروپا در قبال خلع‌سلاح حزب‌الله تغییری نکرده است

پتر استانو، سخنگوی دستگاه سیاست خارجی اتحادیه اروپا
پتر استانو، سخنگوی دستگاه سیاست خارجی اتحادیه اروپا

پتر استانو، سخنگوی دستگاه سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بریفینگ مطبوعاتی روزانه ۱۷مرداد کمیسیون اروپا در رابطه با لبنان و خلع‌سلاح حزب‌الله گفت: «موضع اتحادیه اروپا در قبال خلع‌سلاح حزب‌الله تغییری نکرده است و قطعنامه‌های ذیربط شورای امنیت در این رابطه وجود دارد. تنها نقش آفرین ذیربط در لبنان که باید اجازه مسلح شدن داشته باشد، ارتش لبنان است. این موضع روشن ما است و هیچ چیزی در این رابطه تغییر نکرده است».

وی افزود: «در بقیه موارد و گمانه زنی‌هایی که شما گفتید الآن زود است که چیزی بگوییم. تحقیقات در جریان است و بسیار مهم است که تحقیقات انجام شود که دلائل روشن شود. مردم لبنان نیاز به پاسخ این تراژدی بی‌سابقه دارند. آن چه روشن است این است که باید اقداماتی صورت بگیرد. و این امر در ارتباط بین رهبران اتحادیه اروپا با همتایان لبنانی‌شان بیان شد».

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز شنبه ۱۸مرداد با اشاره به مدارکی که تازه بدست آورده است، نوشت مقام‌های لبنان سال‌ها از وجود مواد شیمیایی خطرناک در بندر بیروت خبر داشتند.

بر اساس این مدارک، در شش سال گذشته دست‌کم ده بار مقام‌های مختلف هشدار داده بودند که محموله عظیمی از مواد شیمیایی قابل انفجار «تقریبا بدون هیچ حفاظتی» در بندر بیروت نگهداری می‌شود.

این انفجار دست‌کم ۱۵۰ کشته، ۵هزار مجروح، و ۳۰۰هزار بی‌خانمان بر جای گذاشت.

ساعاتی بعد مشخص شد که محموله‌ای از هزاران تن نیترات آمونیوم در انباری در بندر بیروت منفجر شده است.