728 x 90

سخنرانی خامنه‌ای و فوران بحران – گزارش خبری

شیادی خامنه ای و فوران بحران سیرک انتخابات
شیادی خامنه ای و فوران بحران سیرک انتخابات

خامنه‌ای به مناسبات سالگرد هلاکت خمینی دجال به صحنه آمد و در مورد سیرک انتخاباتی‌اش با حساب‌شدگی گفت: «در جریان عدم احراز صلاحیت به برخی کسانی که صلاحیتشان احراز نشد جفا شد. به خودشان و خانواده‌هایشان نسبتهایی داده شد که معلوم شد خلاف است. فضای مجازی بدون هیچ قید و بندی این مسایل را منتشر کردند. مطالبه من این است که دستگاههای مسئول جبران کنند».

واکنش‌های مهندسی شده

هنوز سخنان خامنه‌ای پایان نیافته موجی از بحران در سایتها و خبرگزاریهای حکومتی فوران کرد:

تلگرام خبر ویژه رژیم (۱۴خرداد): «رهبر معظم انقلاب در صحبت‌های امروز به‌مناسبت سالگرد ارتحال امام راحل به‌صورت تلویحی از جفا در حق علی لاریجانی و خانواده او گلایه کرده و خواستار جبران این خطا از سمت دستگاه‌های مسئول شد».

محمد مهاجر از باند خامنه‌ای در توئیتی نوشت: «برای برگرداندن عدالت، دستور فوری برای تعویق انتخابات بدهید».

هنوز چند دقیقه نگذشته یک به‌اصطلاح فعال رسانه‌یی رژیم توئیت کرد: «ساعت ۱۵ جلسه اضطراری شورای نگهبان».

ظرف چند دقیقه هم عباسعلی کدخدایی وارد صحنه شد و توئیت کرد: «فرمایشات مقام معظم رهبری مد ظله العالی فصل‌الخطاب است و حکم ایشان لازمالاتباع. شورای نگهبان با اذعان به این‌که مصون از خطا نمی‌باشد به‌زودی نظر خود را اعلام خواهد کرد».

البته مشخص نیست که هنوز چند دقیقه از سخنان خامنه‌ای نگذشته، چگونه شورای نگهبان رژیم جلسه می‌گذارد و بعد هم از طریق یکی از عناصرش آن را به رسانه‌ها رله می‌کند؟

از این پس فوران طلبکاری و تناقض باندهای ارتجاع بیرون زد و هر کس نکته‌یی گفت:

منصور حقیقت پور (نامه نیوز - ۱۴خرداد): «برخی برای رسیدن به پاستور پا روی آبروی خیلی‌ها گذاشتند و آبروی به باد رفته فرزند مرجعیت و داماد متفکر جهان شیعه –شهید مطهری-را مخدوش کردند. حق لاریجانی در تبلیغات تضییع شد. صدا و سیما باید جبران کند. وزارت کشور باید جبران کنند این ظلمی را که به دکتر لاریجانی شد».

عباس عبدی تئوریسین باند دیگر رژیم که بالکل از این سناریوی خامنه‌ای گیج شده بود توئیت کرد: «انتخابات ما هم مثل فیلمهای هندی و ترکیه شده، تا فکر می‌کنی قصه تمام شده، یکباره موضوعی پیش می‌آید و دوباره قصه‌ای دیگر آغاز میشه».

سایت انتخاب نیز خبر از آمادگی ستاد لاریجانی به سیرک انتخابات داد.

علی مطهری توئیت کرد: «رهبری فرمودند مطالبه من این است که دستگاههای مسئول این جفا و ظلم را جبران کند؛ به‌نظر من مفهوم این جمله ایشان این است که شورای نگهبان باید جلسه‌یی تشکیل دهد و حداقل آقای لاریجانی را تأیید صلاحیت کند و ایشان وارد رقابتها شود. اگر غیر از این باشد جبران معنی نمی‌دهد».

عزت الله یوسفیان ملا (نماینده سابق مجلس ارتجاع): «بیانات امروز رهبری مشخصاً به آقای لاریجانی برمی‌گردد و این یک حکم حکومتی است، راه‌های جبران را باید دستگاه‌های مسئول پیش‌بینی کنند اما با توجه به شرایط و این‌که هنوز زمان باقی مانده، ممکن است این جبران با اعاده حیثیت همراه باشد».

عبدالناصر همتی هم خواستار بازگشت لاریجانی، جهانگیری و پزشکیان شد و نوشت: «در پی تذکر مقام معظم رهبری، امیدوارم گمانه‌زنی‌ها درباره بازگشت برادرانم آقایان لاریجانی، جهانگیری و پزشکیان به صحنه رقابت محقق شود».

لاریجانی هم که فکر می‌کرد کار تمام شده و اکنون وارد رقابتهای انتخاباتی می‌شود در نامه‌یی به خامنه‌ای نوشت: «بیانات حکیمانه حضرتعالی در سالگرد رحلت پیشوای بزرگ انقلاب اسلامی امام خمینی برای آینده کشور، بار دیگر پایه‌های استوار و عقلانی نظام جمهوری اسلامی را ظهور بخشید. تذکر و مطالبه جنابعالی نیز در رفع ظلم و جفایی که در بررسی صلاحیت کاندیدهای ریاست‌جمهوری رخ داد؛ بزرگی و بزرگواری و روحیه حق‌طلبی آن حضرت را بیش‌از‌پیش عیان نمود».

مهار زدن به اوضاع

خامنه‌ای که احتمالاً فکر چنین افسارگسیختگی را نمی‌کرد از طریق عناصرش وارد میدان شد. ابتدا مهدی فضائلی معاون دفتر حفظ و نشر خود را به صحنه فرستاد و او گفت: «تعریض رهبر انقلاب به جفا و ظلم به برخی نامزدها در جریان احراز صلاحیت برای ریاست جمهوری، متوجه شورای محترم نگهبان نیست و تاثیری در نتیجه اعلام شده از سوی این شورا ندارد».

چند ساعت بعد شورای نگهبان ارتجاع همهٔ کسانی را که به برگرداندن لاریجانی چشم طمع دوخته بودند، سنگ روی یخ کرد و در اطلاعیه‌یی در این زمینه منتشر کرد. شورای نگهبان قانون اساسی ولایت فقیه در اطلاعیه خود ضمن عرض تسلیتهای متعدد به‌مناسبتهای مختلف اعلام کرد: «در حین بررسی صلاحیت‌های داوطلبان ریاست‌جمهوری و پس از آن، در فضای مجازی و برخی رسانه‌ها با استناد به بعضی از گزارشهای نادرست و غیرمستند در مورد برخی داوطلبان محترم و بستگان ایشان نسبت‌های نادرستی داده شده است. شورای نگهبان ضمن تأکید بر حفظ حرمت اشخاص و محکوم نمودن هتک حرمت و حیثیت داوطلبان و خانواده‌های ایشان از کلیه رسانه‌ها موکداً می‌خواهد با توجه به محرمانه بودن بررسی صلاحیتها در این شورا و با عنایت به این‌که در بررسیها مجموعه‌یی از موضوعات، مستندات و مدارک مورد ارزیابی قرار گرفته و برخی گزارشهای نادرست در نظریه نهایی شورای نگهبان مؤثر نبوده است، از گمانه‌زنی و استناد به امور غیرواقعی و نادرست اجتناب نمایند».

عباس عبدی که متوجه رودست خوردن قلع و قمع شدگان سیرک انتخابات شده بود نوشت: «به نظر می‌رسد، کل ماجرا برای ابهام‌زدایی از رد صلاحیت لاریجانی بود». وی ضمن هشدار با باند خامنه‌ای نوشت: «پیش‌بینی‌ناپذیری رفتار هر پدیده‌یی گرچه در مواردی برای آن مثبت است، ولی زیان‌بار بودن این ویژگی چنان است که در نهایت آن را به روز سیاه خواهد نشاند».

نتیجه هیاهو

سناریوی خامنه‌ای برای این هیاهو لو رفته را با نگاهی به عکس‌العمل خبرگزاریها و شورای نگهبان دست‌بوس خامنه‌ای می‌توان پی برد. اما پرسش اینجاست که چرا خامنه‌ای چنین سخنانی را ارائه کرد؟

بیان دقیق حقایق شاید نیازمند سرنگونی آخوندها باشد، اما می‌توان نتیجه گرفت که خامنه‌ای در هر حالت کمر به انقباض رژیمش به هر قیمتی بسته است و در این مسیر ناگزیر از له کردن نزدیک‌ترین باندهای خودش است تا جلاد ۶۷ را بر کرسی ریاست بنشاند. شاید هم که در این هیاهو در پی آن بود که وانمود کند که شکایات لاریجانی و نزدیکانش را شنیده و جلوی ریزش بیشتر آنها را بگیرد. روزهای آتی حقایق بیشتری را در این زمینه روشن خواهد کرد.

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/9a78be02-e06c-4e1d-aad9-a2e77ac82044"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات