728 x 90

سازمان ملل : رژیم اسد باید دلیل مرگ صدها زندانی در زندان‌هایش را توضیح دهد

صحنه ای از زندانهای بشار اسد
صحنه ای از زندانهای بشار اسد

پس از سالها سکوت رژیم اسد، مقامات این رژیم در سال جاری نام دهها هزار اسیر زندانی که گفته می‌شود بین سال‌های ۲۰۱۱تا ۲۰۱۴جان‌باخته‌اند را منتشر کرده است.

سازمان ملل ‌متحد در گزارشی جدید، از رژیم اسد خواست، دلیل مرگ این زندانیان را اعلام کند.

از آغاز انقلاب سوریه در سال ۲۰۱۱و دستگیریهای خودسرانه رژیم اسد، پرونده زندانیان یکی از پیچیده‌ترین پرونده‌ها بود است. تابه‌حال این رژیم برای جنایاتی که در داخل زندانهایش انجام داده مورد حسابرسی قرار نگرفته است.

 

در همین راستا، گزارشی جدید توسط محققاًن جنایت‌های جنگی سازمان ملل ‌متحد منتشر شده که از رژیم اسد می‌خواهد دلیل مرگ صدها زندانی را در زندانهایش توضیح دهد. این گزارش تأکید می‌کند که خانواده‌ها حق دارند نسبت به سرنوشت فرزندانشان که از سال‌ها پیش ربوده شده‌اند، مطلع شوند.

مقام‌های رژیم اسد پیش از این برای نخستین بار، فهرستی از نام هزاران زندانی را که در زندانها جان خود را از دست دادند، در اختیار اداره ثبت احوال قرار دادند. در این فهرست، دلیل مرگ همه این زندانیان، «طبیعی» از جمله «عارضه قلبی» یا «سکته» عنوان شده است.


گزارش تهیه شده از سوی محققاًن جنایت‌های جنگی در سازمان ملل ‌متحد تأکید می‌کند مرگ صدها تن به‌صورت هم‌زمان می‌تواند بیانگر کشتار و قتل‌عامی باشد که رژیم اسد تلاش می‌کند آن را پنهان نگاه دارد.

این گزارش از رژیم اسد می‌خواهد پرونده‌های پزشکی یا حتی جنازه‌ جان‌باختگان را به خانواده‌هایشان تحویل دهد.

این گزارش همچنین به حضور میلیون‌ها سوری در خارج از کشورشان اشاره می‌کند؛ چرا که آنها نمی‌توانند علت مرگ بستگان زندانیشان را پیگیری کنند یا درگذشت آنان را به ثبت برسانند.

بر اساس قوانین رژیم اسد، یکی از اعضای خانواده جانباختگان در زندان باید ظرف یک ماه درگذشت عضو زندانی خانواده را به ثبت برساند، در غیراین صورت، علاوه بر جریمه، داراییهای این زندانی، مصادره می‌شود.

 

سابقه جنایات رژیم اسد

به‌گفته شبکه حقوق‌بشر سوریه در سالهای ۲۰۱۱تا ۲۰۱۸نزدیک به ۸۱۶۵۲شهروند سوری توسط رژیم اسد ربوده شده‌اند و تعداد زندانیانی که در زندانهای رسمی و مخفی رژیم اسد به‌ شهادت رسیده‌اند نزدیک به ۱۳۰۶۶نفر هستند.

 

طبق آمارهای شبکه حقوق‌بشر سوریه از زمان آغاز اعتراضات سیاسی در سال ۲۰۱۱تا کنون بیش از ۱۰۴هزار نفر بازداشت یا ناپدید شده‌اند.

تخمین زده می‌شود که حدود ۹۰درصد از این افراد در زندانهای اسد تحت شکنجه و آزارهایی قرار گرفته‌اند که می‌توانسته به مرگ زندانی منجر شود. وکلای مطلع از این روند می‌گویند وزارت دفاع اسد طی ماه‌های اخیر نام صدها زندانی سیاسی را برای دفاتر ثبت رسمی در سراسر کشور فرستاده و به آنها دستور داده نام این افراد را در فهرست درگذشتگان ثبت کنند.

مطالب مرتبط

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات