728 x 90

سازمان ملل: ارتش اسد در ادلب و دمشق از گاز کلر و موشک ساخت ایران استفاده کرده است

بمباران مردم سوریه توسط رژیم اسد
بمباران مردم سوریه توسط رژیم اسد

کارشناسان حقوق‌بشر و جنایات جنگی سازمان ملل اعلام کردند ارتش اسد در جریان حمله به مناطق زیر کنترل اپوزیسیون سوریه در حومه دمشق و ادلب در سال جاری میلادی از گاز کلر استفاده کرده است.

گاز کلر یک سلاح نامتعارف و ممنوعه بوده و حمله با آن مصداق جنایت جنگی است.

با کشف سه مورد تازه از حمله با کلر که روز چهارشنبه ۲۱شهریور اعلام شد، شمار موارد حمله با این سلاح نامتعارف کشف شده به دست «کمیسیون تحقیق» در سوریه از سال ۲۰۱۳تا کنون به ۳۹رسید. ۳۳مورد مربوط به رژیم اسد می‌باشد.

 

نیروهای دولتی اسد یا شبه‌نظامیان وابسته مرتکب جنایت جنگی شده‌اند

در آخرین گزارش سازمان ملل در این زمینه آمده است: «رژیم اسد در عملیات بازپس‌گیری غوطه شرقی در حومه دمشق در ماه آوریل سال جاری میلادی حملات کوری را به مناطقی با تراکم جمعیتی بالا انجام داده که در برخی از این حملات از سلاحهای شیمیایی استفاده کرده است».

دو مورد از آن حملات در تاریخ‌ ۲و ۱۲بهمن ۱۳۹۶ در یک منطقه مسکونی در دوما، واقع در غوطه شرقی در حومه پایتخت سوریه انجام شد. آن حملات سبب بروز مشکلات تنفسی و کمبود اکسیژن برای چندین زن و کودک شده بود.

در گزارش سازمان ملل آمده است که نیروهای دولتی اسد یا «نیروهای شبه‌نظامی وابسته» به آنها در این دو حمله به‌دلیل «استفاده از جنگ‌افزار ممنوعه» و «حمله کور به مناطق مسکونی» مرتکب « جنایت جنگی» شده‌اند.

 

استفاده از موشک زمین به زمین ساخت ایران

در گزارش سازمان ملل همچنین آمده است که ارتش سوریه در حمله به دوما، از موشکهای دست‌ساز زمین به زمین ساخت ایران استفاده کرده است.

در متن گزارش نوشته شده که برخی مهمات کشف شده از «تولیدات صنایع نظامی توپخانه‌یی ایران» است که معمولاً به نیروهای تحت‌امر دولت سوریه داده می‌شود.

 

استفاده از گاز کلر در ادلب

سارمان ملل می‌گوید رژیم اسد در تاریخ ۱۵بهمن نیز در حمله به استان ادلب در شمال غرب این کشور از گاز کلر استفاده کرده است.

رژیم اسد قرار است عملیاتی را به پشتیبانی روسیه و رژیم ایران در ادلب آغاز کند، سازمان ملل بیم آن دارد که نبرد در این منطقه به یک «فاجعه انسانی» منجر شود.

در گزارش سازمان ملل در مورد بمباران ادلب آمده است: «بالگردهای دولتی دست کم دو بشکه حاوی کلر را در منطقه طلیل در شهر سراقب انداخته‌اند که بر اثر آن ۱۱نفر مجروح شدند. شواهد روشنی در دست است که کمیسیون با بررسی آنها حضور بالگردها در منطقه و رها کردن دو سیلندر گاز زردرنگ توسط آنها را تأیید می‌کند».

 

بیشتر بخوانید:

هشدار فرانسه نسبت به جنایات جنگی در سوریه

خبرگزاری رویتر، ۲۱شهریور ۹۷ در پاریس گزارش داد وزیر خارجه فرانسه روز چهارشنبه گفت بمباران خودسرانه توسط روسیه و سوریه و نیروهای رژیم ایران در منطقه ادلب سوریه ممکن است جنایات جنگی بوده باشند.

ژان لودریان وزیر خارجه فرانسه به قانونگذاران گفت وقتی بمباران خودسرانه جمعیت شهروندی و بیمارستانها پیش می‌آید فرضیه جنایات جنگی را نمی‌توان منتفی کرد.

وی همچنین گفت چنان‌چه هزاران نفر از مردم به‌خاطر جنگ مجبور به جابه‌جایی شوند اقداماتی فوری باید برای مواجهه با یک کلان بحران انسانی تدارک دیده شود.

 

گوترز دبیرکل ملل متحد: ادلب نباید به حمام خون تبدیل شود

رویترز(سازمان ملل) – آنتونیو گوترز دبیرکل ملل ‌متحد روز سه‌شنبه ۲۰شهریور۹۷ از روسیه، رژیم ایران و ترکیه درخواست کرد هر تلاشی که می‌توانند را برای دستیابی به راه‌حل‌هایی جهت حفاظت از شهروندان ادلب به‌عمل آورند. او تأکید کرد که اجتناب از یک جنگ تمام‌عیار در این استان سوریه کاملاًً ضروری است.

آقای گوترز به خبرنگاران گفت این جنگ، کابوسی از وضعیت انسان‌دوستانه را ایجاد می‌کند که نظیرش تا کنون در سوریه جنگ‌زده دیده نشده است...

ادلب در انتظار سرنوشت معلق خود میان ترکیه، روسیه و ایران به‌سر می‌‌برد و هم‌زمان با این انتظار، آنتونیو گوترز دبیرکل سازمان ملل متحد، به نظام سوریه و حامیانش درباره حمله فراگیر به ادلب هشدار داد و تأکید کرد که این استان سوریه در شمال غرب کشور «نباید به حمام خون تبدیل شود».

 

نیکی هیلی: نقش رژیم ایران در حملات مرگبار اسد نادیده گرفته نخواهد شد

اعضای شورای امنیت سازمان ملل در جلسه روز سه‌شنبه نسبت به‌وقوع یک فاجعه انسانی در ادلب هشدار دادند. در این جلسه نمایندگان فرانسه، هلند، کویت و ترکیه خواهان توقف حمله نظامی به ادلب شدند.

نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل ‌متحد گفت: ما امروز هیچ نشانه‌ای از علاقه مندی روسیه، رژیم ایران و اسد به یک راه‌حل سیاسی ندیده‌ایم. همه چیزهایی که دیده‌ایم، عملیات خونریزانه نظامی آنها برای تصرف ادلب است.

روسیه، رژیم ایران و اسد در حال تخریب ادلب هستند. او تأکید کرد: ‌ نقش رژیم ایران در حملات مرگبار اسد نادیده گرفته نخواهد شد.

سفیر آمریکا در سازمان ملل ‌متحد افزود: این جلسه به‌منظور بحث در مورد مذاکرات آستانه برای راه‌حل مسالمت‌آمیز در سوریه فراخوانده شد. ما از این فرصت برای بحث در مورد چشم‌انداز راه‌حل دیپلماتیک در سوریه استقبال می‌کنیم اما بیایید وقت را با اطلاعات غلط، انحراف و دروغها تلف نکنیم چرا که رژیم اسد و شرکای روسی و ایرانی آنها دائماًً برای تحریف این گفتگوها استفاده می‌کنند.

نماینده آمریکا در سازمان ملل ‌متحد ادامه داد: به‌گفته سازمان ملل متحد، بیش از ۳۰هزار نفر در اثر حملات هوایی در ادلب بی‌خانمان شده‌اند.

 

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/c8f2fae7-23f7-4b7e-b3ac-8fbacdc5e697"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات