728 x 90

زنگ خطرها با فرود دومین هواپیمای ایرانی تحت تحریم آمریکا از کاراکاس در شیلی به صدا در آمد

هواپیمای امتراسور از نوع هواپیمای توقیف شده با خلبان ایرانی
هواپیمای امتراسور از نوع هواپیمای توقیف شده با خلبان ایرانی

سایت اینفوبی روز ۱۳تیرماه در مطلبی درباره فرود دومین هواپیمای ایرانی تحت تحریم آمریکا در شیلی نوشت: در بحبوحه بحران هواپیمای ایرانی ونزوئلا که در آرژانتین توقیف شده بود، دومین هواپیمای ایرانی تحت تحریم آمریکا از کاراکاس در شیلی فرود آمد و زنگ خطری را در مورد ارتباط احتمالی این پروازها با تروریسم بین‌المللی به صدا درآورد و انتقاداتی را علیه رئیس‌جمهور گابریل بوریچ به‌دلیل سکوت در این مورد برانگیخت.

این پرواز که در روز چهارشنبه اول تیرماه در سانتیاگو پایتخت شیلی فرود آمد، متعلق به ماهان ایر، شرکت ایرانی تحریم شده توسط آمریکا بود و توسط کنسرسیوم دولتی صنایع هوانوردی و خدمات هوایی ونزوئلا (Conviasa) که مالک شرکت امتراسور است، انجام شد...

 

کمتر از یک ماه پیش، وزارت امنیت آرژانتین از توقیف یک هواپیمای باری بویینگ ۷۴۷ تحت تحریم آمریکا در یک فرودگاه شهر بوئنوس‌آیرس خبر داد.

بر اساس گزارشها، این هواپیما متعلق به شرکت هواپیمایی ماهان و در اجاره ونزوئلا بوده، اما ماهان ارتباط خود با این هواپیما را رد کرده است.

در حالی که پاراگوئه پیش‌تر یکی از خدمه ایرانی هواپیما را با نیروی قدس سپاه پاسداران مرتبط دانسته، رئیس‌جمهور این کشور افزود: «اطلاعات پاراگوئه کار بزرگی در شناسایی خطر آن پرواز انجام داد. از آنجایی که پاراگوئه به مقامات اطلاع و هشدار داد، آنها توانستند تحقیق کنند و دیدیم که بخش بزرگی از خدمه با تروریسم بین‌المللی ارتباط داشتند».

عبده بنیتس هم‌چنین درباره احتمال اقدامات تلافی‌جویانه ایران در این زمینه نیز گفت: «ما به کار خود ادامه می‌دهیم، صرف‌نظر از این‌که آنان [خدمه هواپیما] از چه کشورهایی هستند».

او تأکید کرد: «این موضوع علیه هیچ کشوری نیست. مبارزه با جنایت و تروریسم بین‌المللی است».

هواپیمای باربری متعلق به شرکت هوایی ونزوئلایی امتراسوراز روز ۱۶ خرداد پس از آن‌که به‌دلیل هوای نامساعد و کمبود سوخت ناچار به فرود در آرژانتین شد، قادر به ترک این کشور نیست زیرا از یک‌سو ونزوئلا تحت تحریم‌های آمریکا است و از سوی دیگر، برخی رسانه‌های آرژانتین نوشته‌اند که ۵خدمه ایرانی هواپیما مظنون به عضویت در نیروی تروریستی قدس سپاه هستند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز دوشنبه ۲۳ خرداد به‌نقل از وزیر امنیت آرژانتین آنیبال فرناندز طی سخنانی گفت، سازمانهای اطلاعاتی خارجی به این کشور اطلاع دادند برخی از خدمه هواپیما توقیف شده، عضو نیروی قدس تروریستی سپاه پاسداران هستند، وی از نام بردن از کشوری که این اطلاعات را در اختیارشان گذاشته نکرد. وی در ادامه گفت، نیروی تروریستی قدس از ۱۵ سال پیش در فهرست آمریکایی سازمانهای تروریستی خارجی قرار دارد.

 

ماریو عبده بنیتس رئیس‌جمهور پاراگوئه روز ۱۰تیرماه با اعلام اینکه «تعداد زیادی» از خدمه ونزوئلایی و ایرانی هواپیمای توقیف شده در آرژانتین «با تروریسم بین‌المللی ارتباط دارند»، گفت فردی که با اجرای عمل جراحی در کوبا چهره خود را تغییر داده، محمد خسروی عراق، دستیار غلامرضا قاسمی، کاپیتان هواپیمای توقیف شده است.

یکی از ۷ ایرانی بازداشت شده هواپیمای باری که به همراه ۱۱ونزوئلایی توسط آرژانتین از ۶ژوئن توقیف شده، در کوبا تحت عمل جراحی قرار گرفته و تغییر چهره داده است.

ماریو عبدو بنیتز، رئیس‌جمهوری لبنانی‌تبار پاراگوئه، جمعه ۱۰تیر این موضوع را در پاسخ به پرسش خبرنگاران پیرامون تازه‌ترین اخبار مربوط به هواپیمای ایرانی- ونزوئلایی فاش کرد.

به گزارش بوئنوس‌آیرس تایمز، عبده بنیتس روز جمعه ۱۰تیر در یک نشست خبری گفت که چنین چیزی، شبیه بخشی از «یک فیلم» است. وی افزود: «فکرش را بکنید که یکی از آنها در اقدامی که به صحنه‌های سریالی تلویزیونی شباهت دارد، اقدام به عمل جراحی تغیر چهره در کوبا کرده است.»

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/f0466f39-caf6-48e5-b550-dd8efd9b9564"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات