728 x 90

رژیم ایران شماری از شهروندان معترض در سوسنگرد را بازداشت کرد

دستگیری شهروندان معترض
دستگیری شهروندان معترض

طی روز گذشته، شماری از شهروندان عرب در شهر سوسنگرد به‌دنبال سر دادن شعارهایی در اعتراض به وضعیت اقتصادی توسط مأموران سرکوبگر رژیم ولایت فقیه در این شهر بازداشت شدند.

بنا بر گزارش خبرگزاری هرانا ۲۹شهریور طی روز چهارشنبه ۲۸شهریور‌ ۹۷، شماری از شهروندان عرب در شهر سوسنگرد توسط مأموران سرکوبگر رژیم در این شهر بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

تا کنون هویت دو تن از بازداشت‌ شدگان به نام‌های “احمد سویدی” و “فایز عفراوی” مشخص شده است.

یک منبع مطلع در این خصوص گفت: “طی روز گذشته شهروندان سوسنگرد در مراسم عزاداری محرم در اعتراض به سیاست‌های نظام آخوندی و وضعیت وخامت‌بار اقتصادی شعارهایی سر دادند و به همین دلیل نیروهای سرکوبگر امنیتی شماری از شهروندان را بازداشت کردند”.

 

عزاداران حسینی در سوسنگرد

عزاداران در شهر سوسنگرد با نوحه عربی:«بِسْم الدین باکونه الحرامیه» «به نام دین ثروت ما را چپاول کردند» انزجار خود را از نظام غارتگر ولی‌فقیه که به نام دین به غارت ثروت ایران مشغول است ابراز کردند.

سوسنگرد شهری است در شهرستان دشت آزادگان که در استان خوزستان قرار گرفته است.

سرکردگان رژیم آخوندی در وحشت از اعتراضات مردم در ایام تاسوعا و عاشورای حسینی پیشاپیش هشدار داده و ممنوعیتهایی اعمال کرده بودند، از جمله: دفتر آخوند روحانی اعلام کرد که مداحان مجاز نیستند هر چه دلشان می‌خواهد بگویند. آخوند رضا اکرمی رئیس به‌اصطلاح شورای فرهنگی نهاد ریاست‌جمهوری رژیم هشدار داد:‌ هر گوینده و مداح مجاز نیست هر چه دلش می‌خواهد بگوید. اگر ما سیاسی‌کاری کنیم، سیاسی بازی و منفی بافی کنیم؛ قطعاً چه در محرم و چه در ماه‌های دیگر مطلوب نیست. همچنین امام جمعه خامنه‌ای در یزد تهدید به منحل کردن مراسم عزاداری حسینی کرده است. در سندی که با دستخط وی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است آمده است: مداحان را نصیحت کنید اگر اثر نکرد مراسم را منحل کنید.

 

بازداشت شهروندان به بهانه‌های عقیدتی یا سیاسی

بر اساس گزارش سالیانه منتشر شده توسط این منبع در طول سال ۱۳۹۶، حداقل ۶۸۸۳شهروند در ایران به‌علت عقیدتی یا سیاسی بازداشت شده‌اند.

از این میان ۱۲۸۱تن به‌صورت انفرادی و به دلایل عقیدتی، سیاسی یا امنیتی بازداشت شدند.

از جمله مهم‌ترین موارد بازداشت عبارتند از: ۶۶مورد از بازداشت فعالان رسانه‌یی، ۱۴مورد از بازداشت فعالان محیط‌زیست، ۲۲۲مورد از بازداشت اقلیت‌های مذهبی (به غیر از موضوع دراویش گنابادی که در گلستان هفتم تهران مورد ضرب ‌و شتم و بازداشت قرار گرفتند)، ۱۱۴مورد از بازداشت زنان معترض و فعالان حقوق زنان، ۶۰مورد از بازداشت کارگران و فعالان کارگری اشاره داشت.

 

بیشتر بخوانید: