728 x 90

هشدارهای بین‌المللی به رژیم ایران در مورد نقض برجام / فراخوان ژاپن و ابراز تاسف چین از تصمیم رژیم ایران

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی
آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

روز یکشنبه ۱۶تیرماه۹۸ رژیم آخوندی در گرداب اتمی به یک خودزنی دیگر دست زد و اعلام کرد سقف غنی‌سازی اورانیوم را رعایت نمی‌کند. عباس عراقچی معاون وزیر خارجه رژیم صبح امروز در یک کنفرانس مطبوعاتی بهمراه سخنگوی دولت آخوند روحانی و کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی رژیم گفت: ما امروز در موعد ۶۰روز پایان گام اول تعهدات خود هستیم و از آنجایی که خواسته‌های ما در خصوص برجام، تحقق پیدا نکرده، ما امروز گام دوم را بر می‌داریم. همان‌طور که در مرحله اول اعلام کردیم میزان ذخایر پایبند نیستیم، در گام دوم نیز سطح غنی‌سازی را رعایت نمی‌کنیم. امروز در نامه آقای ظریف به موگرینی این موضوع اعلام می‌شود.
عراقچی در عین حال مدعی شد که این اقدام رژیم در اقدام  حفظ برجام  است. 

 

رژیم آخوندی در ۱۸اردیبهشت ماه گذشته در یک تشبث تحمیلی اعلام کرده بود سقف ذخیره اورانیوم غنی شده و آب سنگین را رعایت نمی‌کند و ظرف ۶۰روز «گام دوم» نقض تعهدات برجامی‌اش را برخواهد داشت. شورای عالی امنیت ملی با صدور بیانیه‌یی خطاب به کشورهای عضو برجام اعلام کرد رژیم از امروز برخی اقدامات خود را در توافق برجام متوقف می‌کند و ۶۰روز مهلت به کشورهای باقیمانده در برجام برای اجرای تعهدات خود به‌ویژه در حوضه‌های بانکی و نفتی می‌دهد.

 

واکنش جهانی از تصمیم رژیم ایران برای افزایش سطح غنی‌سازی اورانیوم 

رئیس‌جمهور فرانسه «نقض توافق هسته‌ای» از سوی رژیم ایران را محکوم کرد

امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه اقدام رژیم ایران را برای افزایش میزان غنی‌سازی اورانیوم از سوی ایران را محکوم کرد. خبرگزاری رویترز به‌نقل از یک مقام‌ کاخ الیزه گفت: امانوئل ماکرون، اقدام رژیم ایران را «نقض توافق هسته‌یی» خواند.

 

انگلستان: رژیم ایران باید فعالیت‌های اتمی‌اش را متوقف کرده و بازگرداند

سخنگوی وزارت‌خارجه انگلستان روز یکشنبه گفت: رژیم ایران شروط توافق اتمی ۲۰۱۵ را نقض کرده است و باید بلادرنگ فعالیت‌های خود را متوقف کرده و بازگرداند. وی با اشاره به برجام گفت: «رژیم ایران شروط برجام را نقض کرده است»‌.

وی افزود: «در حالی که انگستان کاملاً به توافق متعهد است ایران باید به فوریت تمامی فعالیت‌هایی که با تعهداتش ناسازگار است را متوقف کند. ما با سایر شرکای برجام نسبت به گام های بعدی تحت شروط توافق از جمله کمیسیون مشترک همآهنگ می‌کنیم».

خبرگزاری رویترز با مخابره این خبر افزود: اقدام رژیم ایران می‌تواند نهایتاً منجر به بازگشت تحریم‌های بین‌المللی علیه تهران شود.

 

ابراز نگرانی دولت آلمان از اقدام رژیم ایران

وزارت‌خارجه آلمان با انتشار بیانیه‌یی "نگرانی شدید" دولت آلمان نسبت به تصمیم رژیم ایران مبنی بر افزایش غلظت غنی‌سازی اورانیوم را اعلام کرد.

در این بیانیه از جمله ‌آمده است: «ما مصرانه از رژیم ایران می‌خواهیم تا همه گام‌هایی که منجر به نقض برجام می‌شود را سریعاً لغو کند. «عبور از مرز تعیین شده غنی‌سازی در توافقنامه برجام، گامی در زمینه نقض برجام محسوب می‌شود.

 

سخنگوی موگرینی: اروپا به‌شدت نگران افزایش غلظت غنی‌سازی است

سخنگوی فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در واکنش به اقدام رژیم ایران مبنی بر افزایش غلظت غنی‌سازی اورانیوم اعلام کرد این اتحادیه "به‌شدت نگران" است. وی گفت: «ما از رژیم ایران می‌خواهیم که سریعاً همه فعالیتهایی که نقض برجام محسوب می‌شود را متوقف کند. اتحادیه اروپا با دیگر کشورهای مذاکره‌کننده برای برداشتن گام‌های دیگر در ارتباط است و منتظر اطلاعات بیشتر از سوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز هستیم.

 

مایک پمپئو: اقدام رژیم ایران به تحریم و انزوای بیشتر منجر می‌شود


مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در واکنش به تصمیم رژیم ایران برای افزایش سطح غنی سازی اورانیوم گفت:‌ توسعه اخیر رژیم ایران در برنامه هسته‌ای اش، به تحریم و انزوای بیشتر خواهد انجامید. کشورها باید هیچگونه غنی سازی در برنامه اتمی رژبم ایران را نپذیرند . مسلح شدن رژیم ایران به سلاح اتمی خطر بزرگتری را متوجه جهان می کند.

 

ابراز تاسف چین از تصمیم رژیم ایران برای افزایش غلظت غنی سازی اورانیوم

وزارت خارجه چین روز دوشنبه ۱۷تیر از تصمیم رژیم ایران برای افزایش غلظت غنی سازی اورانیوم بیش از سقف تعیین شده در برجام ابراز تاسف کرد.

 

فراخوان ژاپن به رژیم ایران که فوراً به تعهداتش در برجام بازگردد

ژاپن از افزایش غنی‌سازی اورانیوم توسط رژیم ایران به‌شدت ابراز نگرانی کرد و از تهران خواست به تعهداتش در برجام بازگردد.

قائم مقام نخست‌وزیر ژاپن امروز دوشنبه ۱۷تیر۹۸گفت: ژاپن "به‌شدت نگران است" و تحولات مربوط به برجام و تنش در خاورمیانه را "به دقت دنبال می‌کند."

یاسوتوشی نیشیمورا از رژیم ایران خواست "فورا به تعهدات خود در چارچوب توافق هسته‌یی بازگردد و از هر اقدامی که به این توافق ضربه می‌زند، خودداری کند."

 

مریم رجوی رئیس‌جمهور برگزیده مقاومت در همان تاریخ گفت: مقاومت ایران از این پیش‌تر بارها و بارها اعلام کرده است: اجرای کامل قطعنامه‌های شورای امنیت، توقف کامل غنی‌سازی، پذیرش پروتکل الحاقی و دسترسی آزادانه بازرسان به مراکز و تأسیسات مشکوک رژیم، لازمه دست کشیدن آخوندها از بمب اتمی است.