728 x 90

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: رژیم ایران به تعهدات خود عمل نمی‌کند

رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی
رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

رویترز روز ۱۲شهریور درباره گزارش دوم آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نوشت: گروسی، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی متأسف است که هیچ پیشرفتی در مورد مسائل حفاظتی باقی مانده، از جمله آثار غیرقابل توضیح اورانیوم حاصل نشده است.
در گزارش دوم آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره ایران که توسط رویترز مشاهده شد، آمده است: ایران از نصب دوربینهای اضافی آژانس در مکانی دیگر خودداری کرده است.

خبرگزاری فرانسه روز ۱۳شهریور نوشت: آژانس هسته‌یی سازمان ملل‌متحد از «عدم پیشرفت» متأسف است زیرا ایران به تعهدات خود عمل نمی‌کند.
دیده‌بان هسته‌یی سازمان ملل روز دوشنبه اعلام کرد که از این‌که رژیم ایران در مورد مسائل باقی مانده، از جمله نصب دوربینهای بیشتر برای نظارت بر برنامه هسته‌یی تهران، پیشرفتی نداشته، متأسف است.
رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (IAEA) طی گزارش محرمانه‌یی که توسط خبرگزاری فرانسه دیده شده از رژیم ایران خواسته است که به‌طور جدی و مستمر در راستای اجرای تعهدات با آژانس همکاری کند.
آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارشی جداگانه که توسط خبرگزاری فرانسه نیز مشاهده شد، اعلام کرد که کل ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران کمتر از ماه مه است، اما هم‌چنان بیش از ۱۸برابر حد تعیین‌شده در توافق سال۲۰۱۵ بین تهران و قدرتهای جهانی می‌باشد.

 

رافائل گروسی مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در سخنانی که روز دوشنبه ششم شهریور در مؤسسه روابط بین‌الملل سوئد بیان کرد، توافق هسته‌یی با رژیم ایران را یک پوسته خالی نامید.

وی در این سخنان گفت: «جمهوری اسلامی در حال غنی‌سازی ۶۰درصدی اورانیوم است. در نمونه‌برداری ژانویه ما شاهد غنی‌سازی ۸۴درصدی نیز بودیم در حالی که سطح نظامی ۹۰درصد است. جمهوری اسلامی، به اندازه کافی اورانیوم برای چند بمب انباشته کرده است. اما من باید تأکید کنم، این کشور دارای سلاح هسته‌یی نیست. داشتن ظرفیت ساخت و داشتن بمب، با یکدیگر متفاوت هستند».

گروسی در ادامه سخنان خود با تصریح بر این‌که وضعیت حساس برنامه هسته‌یی هم‌چنان نگران‌کننده است اضافه کرد که «جمهوری اسلامی هنوز در پاسخ به پرسش‌های آژانس، شفاف‌سازی نکرده و این نگران‌کننده است. ما بسیار نگران راه جمهوری اسلامی هستیم که هم‌چنان به افزایش ذخایر غنی‌سازی شده ادامه می‌دهد و هم‌چنین تولید سانتریفوژهای پیشرفته در وضعیت هشدار دهنده‌ای قرار دارد»...

 

محمد اسلامی معاون رئیسی و رئیس سازمان انرژی اتمی رژیم روز ۵شهریور در پاسخ به سؤالی درباره مکانهای باقیمانده و گزارشی که از گروسی در نشست آتی خواهیم داشت، عنوان کرد: از ۴مکانی که آژانس در ایران به آن مشکوک بود، فقط ۲مکان مانده؛ با تعاملاتی که داریم، امیدواریم حل شود.

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/86aaad44-061e-4648-b17a-9340b2104613"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات