728 x 90

رویترز: موضع اروپا در قبال رژیم ایران به تدریج به موضع آمریکا نزدیک می‌شود

موضع اروپا در قبال رژیم ایران به تدریج به موضع آمریکا نزدیک می‌شود
موضع اروپا در قبال رژیم ایران به تدریج به موضع آمریکا نزدیک می‌شود

خبرگزاری رویترز عصر روز جمعه ۲۸ دی ۹۷ گزارش داد: صبر اروپا در برابر رفتار رژیم ایران در حال لبریز شدن است و موضع آنها به تدریج به موضع آمریکا نزدیک می‌شود.

این خبرگزاری به‌ نقل از یک دیپلمات اروپایی که خواسته هویتش فاش نشود نوشت:‌ سفیران فرانسه، انگلستان، آلمان، دانمارک، هلند و بلژیک هجدهم دی در محل وزارت‌خارجه رژیم ایران در تهران با مقامهای این رژیم دیدار کردند.

دیپلمات‌های اروپایی‌ صراحتاً این پیام را به تهران رساندند که اروپا آزمایش‌های موشکی بالستیک در ایران و توطئه ترور در خاک اروپا را دیگر تحمل نخواهند کرد؛ پیامی که طرف ایرانی را بر آشفت و در اقدامی خلاف عرف دیپلماتیک، جلسه را ترک کردند و در اتاق را به‌شدت به هم کوبیدند.

یک روز پس از این دیدار بود که اتحادیه اروپا نخستین تحریم‌های خود علیه رژیم ایران پس از توافق هسته‌یی سال ۱۳۹۴ را اعلام کرد.

به گزارش رویترز، این رویکرد اروپایی‌ها در برابر رفتار رژیم، نشان از نزدیک شدن موضع آنها به موضع دونالد ترامپ دانست.

لازم به یادآوری است که آندرس ساموئلسون وزیر خارجه دانمارک روز سه‌شنبه ۱۸ دیماه گفت، اتحادیه اروپا سرویس اطلاعاتی رژیم ایران و دو مقام ارشد ایرانی را در لیست تروریستی خود قرار داد که مظنون به شرکت در سو قصد ها و توطئه‌ها برای کشتن فعالان اپوزیسیون در دانمارک فرانسه و هلند هستند.

وزرای ۲۸کشور عضو این اتحادیه در اجلاسی در بروکسل موافقت کردند که تحریمها را به مورد اجرا بگذارند. ساموئلسون گفت این یک «علامتی قوی از جانب اتحادیه اروپاست که ما چنین رفتاری را نمی‌پذیریم»‌.

 

انسداد پولها و سرمایه‌ها از روز چهارشنبه زمانی که نامهای آنها در روزنامه رسمی اتحادیه اروپا چاپ شود به مورد اجرا گذاشته می‌شود.

 

ساموئلسون گفت دانمارک با فرانسه کار کرده است تا اداره امنیت داخلی در وزارت اطلاعات رژیم ایران و رئیس آن سعید هاشمی مقدم را در لیست بگذارد، وی افزود که هدف « ایجاد یک سیاست خارجی مصمم و قاطع است» که ما زمانی که مرزهایمان نقض شود به‌روشنی و به‌طور مشخص واکنش نشان می‌دهیم»‌.

دولت هلند نیز گفته است که بر اساس اطلاعات جمع‌آوری شده توسط سرویسهای اطلاعات و امنیت عمومی این کشور، «رژیم ایران در پشت آماده‌سازی و ارتکاب سوءقصدها و حملاتی در خاک اتحادیه اروپا بوده» از جمله در کشتن دوتبعه هلندی با اصلیت ایرانی ۲۰۱۵ و ۲۰۱۷.

خبرگزاری آسوشیتدپرس می‌افزاید: پاریس بخش امنیت داخلی اطلاعات رژیم ایران را متهم می‌کند که با تلاش برای بمب‌گذاری در گردهمایی مجاهدین خلق ایران در ۳۰ژوئن در خارج پایتخت فرانسه مرتبط بوده است...

اقدام لیست‌گذاری می‌تواند تلاشهای اتحادیه اروپا را برای زنده نگاه داشتن توافق بین‌المللی برای مهار جاه‌طلبیهای اتمی رژیم ایران، بعد از این‌که دونالد ترامپ آمریکا را از آن خارج کرد. پیچیده کند

...

ساموئلسون گفت او گفتگوهایی با یک همکار آمریکایی قبل از این تصمیم‌گیری داشته و همکار آمریکایی‌اش گفته است که این «یک تصمیم و یک ابتکارعمل قاطع» است.

وزیر خارجه دانمارک به خبرنگاران گفت:« موضع صریح و روشن ما در این باره (علیه رژیم ایران) از سوی آمریکا مورد تقدیر قرار گرفت.»

 

نخست وزیر دانمارک نیز در پیامی نوشت: این اقدامی بسیار دلگرم‌کننده بود. اتحادیه اروپا متحد ایستاده و چنین اعمالی غیرقابل قبول است و پیامدهایی دارد».

 

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات