728 x 90

رویترز: رابرت مالی نماینده ویژه امور ایران در دولت بایدن شد

رابرت مالی نماینده ویژه امور ایران در دولت بایدن
رابرت مالی نماینده ویژه امور ایران در دولت بایدن

به گفته یک مسئول ارشد وزارت‌خارجه آمریکا، جو بایدن، رابرت مالی، دستیار سابق باراک اوباما را به سمت نماینده ویژه دولت خود در امور ایران منصوب کرده است. رابرت مالی نقشی محوری را در یکی از چالشهای سیاست خارجی آمریکا برعهده می‌گیرد.
خبرگزاری رویترز به‌نقل از یک مقام ارشد وزارت‌خارجه آمریکا نوشت، دولت جو بایدن روز پنجشنبه ۹بهمن۹۹ رابرت مالی را به‌عنوان نماینده ویژه آمریکا در امور ایران منصوب کرده است.
روزنامه نیویورک تایمز نیز به‌نقل از مقام‌های وزارت امور خارجه آمریکا از انتصاب رابرت مالی به‌عنوان نماینده ویژه امور ایران خبر داده است. آسوشیتدپرس نوشت: انتصاب رابرت مالی روز جمعه به‌طور رسمی اعلام خواهد شد.


آمریکا پس از به قدرت رسیدن دونالد ترامپ در سال۲۰۱۶ با وجود مخالفت شدید متحدان اروپایی خود از برجام خارج شد و سهمگین‌ترین تحریم‌های یکجانبه را علیه رژیم ایران اعمال کرد.

زمانی که برای نخستین بار نام رابرت مالی از سوی رسانه‌ها و در میان گمانه‌زنی‌ها به‌عنوان نامزد احراز این سمت مطرح شد برخی از قانونگذاران جمهوریخواه از احتمال عملی شدن این تصمیم توسط جو بایدن به‌شدت ابراز نگرانی کردند و انتصاب چنین فردی را به‌عنوان مسئول میز ایران در وزارت‌خارجه آمریکا و سرپرست تیم مذاکره‌کننده بر سر برنامه هسته‌یی رژیم آخوندی مورد انتقاد قرار دادند. منتقدان می‌گویند، رویکرد رابرت مالی به دادن امتیاز به رژیم ایران منجر خواهد شد.


یک مقام وزارت‌خارجه آمریکا به رویترز گفته است: آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا در حال تشکیل تیمی از کارشناسان مجرب و با تنوع دیدگاهها است. هدایت این تیم به عهده نماینده ویژه رابرت مالی خواهد بود.
آنتونی بلینکن در نخستین کنفرانس خبری خود به‌عنوان وزیر امور خارجه آمریکا روز ۸بهمن گفت، در صورتی که رژیم ایران به تعهدات خود در چارچوب توافق هسته‌یی موسوم به برجام عمل کند، ایالات متحده نیز به این توافق باز خواهد گشت.
وزیر امور خارجه آمریکا گفته است در صورت بازگشت رژیم ایران به برجام، آمریکا به‌دنبال دستیابی به توافقی طولانی‌تر و مستحکمتر برای حل و فصل «مشکلات عمیق» خواهد بود.