728 x 90

رویترز: جایزه نوبل شیمی ۲۰۲۳ به کاشفان کوانتومی اهداء شد

برندگان جایزه نوبل شیمی ۲۰۲۳
برندگان جایزه نوبل شیمی ۲۰۲۳

رویترز روز ۱۲مهر ۱۴۰۲ نوشت: جایزه نوبل شیمی ۲۰۲۳ به کاشفان کوانتومی اهداء شد. بر اساس اعلام کمیته نوبل، سه شیمی‌دان به نام‌های الکسی اکیموف، لو بروس و مونجی باوندی به‌خاطر پژوهش‌های خود در اکتشاف نقاط کوانتومی جایزه نوبل شیمی امسال را دریافت خواهند کرد.
نقاط کوانتومی و سایر نانوذرات‌ها در نورهای ال‌ای‌دی و صفحات ‌نمایش تلویزیون استفاده می‌شوند و همچنین می‌توانند برای راهنمایی جراحان در حین برداشتن بافت‌های سرطانی مورد استفاده قرار بگیرند.

رویترز افزود: دانشمندان مونگی باوندی، لوئیس بروس و الکسی اکیموف جایزه نوبل شیمی سال ۲۰۲۳ را برای کشف خوشه‌هایی از اتم‌های موسوم به نقاط کوانتومی که اکنون برای ایجاد رنگ در صفحه‌های تخت، لامپ‌های دیودی ساطع نور (LED) و دستگاههایی که به جراحان کمک می‌کند استفاده می‌شود، برنده شدند.
آکادمی اهداکننده جایزه گفت که دانشمندان رنگی به فناوری نانو زمانی که ماده در سطح اتمی یا مولکولی در تولید استفاده می‌شود اضافه کرده‌اند و یافته‌های آنها پتانسیل بالایی در بسیاری از زمینه‌ها دارد.
آکادمی نوبل در بیانیه‌یی گفت: «محققان بر این باورند که در آینده می‌توانند به الکترونیک انعطاف پذیر، حسگرهای کوچک، سلول‌های خورشیدی نازک تر و ارتباطات کوانتومی رمزگذاری شده کمک کنند.

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/ac1600a8-4b64-46a3-b9d0-ed509c123fee"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات