728 x 90

رویترز: بایدن تهدید کرد که اگر نتانیاهو نتواند از غیرنظامیان غزه محافظت کند، سیاست آمریکا را تغییر خواهد داد

جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا
جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا

رویترز روز ۱۷فروردین در گزارشی با اشاره به تماس بایدن با نتانیاهو نوشت: بایدن تهدید کرد که اگر نتانیاهو نتواند از غیرنظامیان غزه محافظت کند، سیاست آمریکا را تغییر خواهد داد. بایدن خواستار «آتش‌بس فوری» شد و خواستار توافق برای تبادل گروگان شد
کاخ‌سفید انتظار دارد در ساعات و روزهای آینده جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا شاهد اقدامات جدید اسراییل باشد.
بایدن روز پنجشنبه تهدید کرد که حمایت از حمله اسراییل به غزه را مشروط به برداشتن گام‌های مشخص برای حفاظت از امدادگران و غیرنظامیان می‌کند و برای اولین بار به‌دنبال بکارگیری کمکهای آمریکا برای تأثیرگذاری بر رفتار نظامی اسراییل است.
جان کربی، سخنگوی کاخ سفید، در یک جلسه توجیهی پس از این تماس، از توضیح بیشتر در مورد هر گونه تغییر خاصی که ایالات متحده در سیاست خود در قبال اسراییل و غزه ایجاد خواهد کرد، خودداری کرد. او گفت که واشنگتن امیدوار است در «ساعتها و روزهای آینده» اقدامات اسراییل را اعلام کند.

 

آسوشیتدپرس هم در گزارشی به تاریخ پنجشنبه ۱۶ فروردین با اشاره به تماس بایدن و نتانیاهو پیرامون جنگ در غزه نوشت «رئیس‌جمهور جو بایدن روز پنجشنبه به بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسراییل هشدار داد که حمایت آینده آمریکا از جنگ در غزه به اجرای سریع گام های جدید برای حفاظت از غیرنظامیان و امدادگران بستگی دارد».
آسوشیتدپرس با تأکید بر این‌که تماس تقریباً ۳۰ دقیقه‌ای بایدن و نتانیاهو تنها چند روز پس از آن‌که حملات هوایی اسراییل به کشته شدن هفت کارمند امدادی غذایی در غزه منجر شد، لایه جدیدی از پیچیدگی را به روابط متشنج رهبران افزوده، اضافه کرد: «پیام بایدن نشان‌دهنده تغییری شدید در حمایت قاطع دولت وی از تلاش‌های جنگی اسراییل است و رهبر ایالات متحده برای اولین بار تهدید کرد که در صورت عدم تغییر تاکتیک‌های اسراییل و کمکهای بشردوستانه بیشتر به غزه، در حمایت خود تجدید نظر خواهد کرد».
به گفته آسوشیتدپرس کاخ‌سفید مشخص نمی‌کند که چه چیزی می‌تواند در مورد سیاست ایالات متحده تغییر کند، اما می‌تواند شامل تغییر فروش نظامی به اسراییل و پشتیبانی دیپلماتیک آمریکا در صحنه جهانی باشد.

مقامات دولت گفتند که انتظار دارند اسرائیلی‌ها در چند ساعت یا چند روز در مورد گام‌های بعدی اطلاعیه‌های خود را اعلام کنند و سپس ایالات متحده ارزیابی خواهد کرد که آیا اقدامات اسراییل به اندازه کافی پیش می‌رود یا خیر.

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/f5122279-e32d-4f55-b475-04d439642c35"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات