728 x 90

روز دانشجو روز خیزش همه مردم در سراسر کشور

شورای ملی مقاومت - کمیسیون دانشگاهها
شورای ملی مقاومت - کمیسیون دانشگاهها

کمیسیون دانشگاههای شورای ملی مقاومت

روز دانشجو روز خیزش همه مردم در سراسر کشور

دانشجویان آگاه و مبارز

جوانان انقلابی

شانزدهم آذر سال۱۳۳۲، سه ماه و نیم پس از کودتای ننگین ۲۸مرداد علیه دولت ملی دکتر محمد مصدق به‌دست شاه و اربابان استعمارگرش، دانشجویان دلیر دانشگاه تهران، روز قبل از ورود نیکسون معاون وقت رئیس جمهور آمریکا به ایران، دست به اعتراض شجاعانه علیه دیکتاتوری شاه و کودتای ننگین وی زدند. در جریان این حرکت اعتراضی، ”قندچی“، ”بزرگ نیا“ و ”شریعت رضوی“ سه دانشجوی قهرمان با گلوله مزدوران شاه خائن به‌شهادت رسیدند. از آن پس، ۱۶آذر به‌عنوان روز دانشجو، به روز مقاومت و اعتراض علیه دیکتاتوری تبدیل گردید و همه ساله در دانشگاههای سراسر کشور بزرگ داشته می‌شود.

 

خمینی دزد بزرگ انقلاب مردم ایران که از همان ابتدای ورودش به ایران، دانشگاه را دشمن خود می‌دید در موارد متعددی کینه و عداوتش را با بیان عباراتی مثل این‌که «دانشگاه بدترین مرکزی است که ما را به تباهی بکشد» یا «تمام این مصیبتها که برای بشر پیش آمده است ریشه‌اش از دانشگاه بوده، ریشه‌اش از این تخصصهای دانشگاهی بوده»... نشان می‌داد. خمینی کار ناتمام شاه در مورد دانشگاه را به اجرا گذاشت و در بهار ۱۳۵۹ دست به کودتایی زد که نامش را «انقلاب فرهنگی» گذاشت و دانشگاههای سراسر کشور را به خاک و خون کشید و تعطیل کرد. در جریان این کودتای ضدفرهنگی حدود ۵۷۰۰۰ دانشجو و بیش از ۸۰۰۰تن از استادان و کادر علمی دانشگاهها اخراج و تصفیه شدند. پس از باز گشایی دانشگاهها هم آخوندها تلاش کردند با سهمیه گذاشتن برای بسیجیها و پاسداران کنترل دانشگاهها را در دست داشته باشند و مانع جوانه زدن انگیزه‌های انقلابیگری در آنها شوند. اما، به‌رغم چند سال سکوت سرد و سیاه و خفقان، سنگر آزادی به این سیاست ضدانقلابی تن نداد و در ۱۸تیر۷۸، و در قیام سال۸۸ و قیامهای بعدی باز هم دانشگاه‌ها و دانشجویان زمین را زیر پای آخوندها به لرزه درآوردند.

 

حضور فعال دانشجویان در قیام کنونی نشان‌دهنده شکست تمام‌عیار چهار دهه سرکوب دانشجویان و دانشگاه‌ها توسط آخوندها بود. روزنامه حکومتی ستاره صبح ۵آذر در مورد خیزش دانشگاه‌ها با اشاره به قیام نوشت: «این اتفاق باعث شد تا دانشگاهها به‌یک‌باره سیاسی و معترض شوند. در حالی چنین اتفاقی افتاده که بسیاری از دانشجویان با سهمیه وارد دانشگاهها شده‌اند و بسیج دانشجویی هم در دانشگاهها حضور دارند ولی این دو نتوانستند جلوی اعتراضات دانشجویان را بگیرند».

ورود دانشجویان به صحنه قیام و نبرد برای سرنگونی رژیم نشان داد که خون دهها هزار دانشجوی مجاهد و مبارزی که از خرداد۶۰ تاکنون در خیابان‌ها و زندانها و شکنجه‌گاههای رژیم بر زمین ریخته شد به‌خصوص خون هزاران دانشجوی سر موضع و مقاومی که در جریان قتل‌عام ۶۷ سربدار شدند در تک‌تک دانشگاه‌ها می‌جوشد و نسل آگاه و مقاومی را پرورانده که تا ریشه‌کن کردن فاشیسم دینی از پای نخواهد نشست. دانشجویان آگاه ایران اراده کرده‌اند ایران آزاد فردا را بر ویرانه‌های نظام آخوندی بسازند.

 

آخوندهای حاکم دانشجویان را که قشر آگاه و آینده سازان جامعه هستند به‌عنوان یک تهدید جدی بقای خود محسوب می‌کنند و تلاش می‌کنند با تهدید و تعلیق و ممنوع‌الورود کردن و دستگیری صدها دانشجو و انواع شیوه‌های سرکوب، جنبش دانشجویان را خاموش کنند و یا خیزش دانشگاه‌ها را در محدوده دانشگاه‌ها محصور کنند و مانع پیوند جنبش دانشجویی با قیام مردم شوند. اما دانشجویان مصمم هستند که با گسترش قیام و اعتراض در دانشگاه‌ها و پیوند آن با کوچه و خیابان نقش پیشتاز در قیام سرنگونی را به دانشگاه‌های ایران برگردانند.

 

دانشجویان و جوانان مبارز و انقلابی

شانزده آذر امسال با سال‌های گذشته متفاوت است. این تفاوت همزمانی شانزده آذر با قیامی است که سراسر کشور، تمامی مردم از همه ملیتها و اقوام و مذاهب ایران را در بر گرفته است و دانشگاهها بدون استثنا در همه شهرها از کردستان تا بلوچستان و از شمال تا جنوب بی‌وقفه در صف اول اعتراضات مردم قرار دارند. این اعتراضات هر روز بیش‌از‌پیش گسترده‌تر و رادیکال‌تر شده است. تهاجم جنایتکارانه مزدوران و لباس شخصیهای خامنه‌ای به دانشگاه صنعتی شریف و به خاک و خون کشیدن دانشجویان هم نه تنها فریاد دانشجویان را خاموش نکرد بلکه رساتر و گسترده‌تر هم شد.

 

در قیام ۹۶ دانشجویان با توده‌ای کردن شعار «اصلاح طلب، اصولگرا دیگه تمومه ماجرا» نمایش چند ساله نظام آخوندی برای بازی دادن و فریب مردم داخل و سیاست‌های خارج را بهم زده و دکان این شعبده‌بازی آخوندی را بستند. در قیام ۹۸ دانشجویان با شعار مرگ بر ستمگر چه شاه باشه چه رهبر، همیاری آخوندی-استعماری در برافراشتن مترسک سلطنتی را به شکست کشاندند. شعار استراتژیکی که در قیامی که از اواسط شهریورماه امسال شروع شده فراگیر شد و بیانگر اراده خلق برای پایان دادن به هر نوع دیکتاتوری و هر شکل ترفند و توطئه مداخله گرایانه استعماری است.

 

کمیسیون دانشگاههای شورای ملی مقاومت ایران با تعظیم به شهدای قیام و به‌ویژه دانشجویان شهیدی که جانشان را مشعلی فراراه تداوم و استمرار قیام تا سرنگونی نظام ضدتاریخی و ضدبشری و ضدایرانی آخوندی کرده‌اند و با درود به کانون‌های شورشی قهرمان در سراسر کشور و در دانشگاهها که خواب را بر چشمان خامنه‌ای و همه مزدوران و دست‌اندرکارانش آشفته کرده‌اند، به بزرگداشت هر چه با شکوه‌تر و آتشین‌تر روز دانشجو در امسال و پیوستن به قیام عموم مردم در سراسر کشور فرامی‌خواند.

بی‌تردید این فراخوان که توسط همه اقشار خلق از دانش‌آموزان، دانشجویان، اساتید دانشگاهها، معلمین، کارمندان، کارگران، بازاریان و شاغلان اصناف مختلف مورد حمایت قرار گرفته است سرفصل جدیدی در رسیدن قیام به هدف مقدس سرنگونی نظام آخوندی خواهد بود.

قیام و انقلاب دمکراتیک مردم ایران پیروز می‌شود.

 

شورای ملی مقاومت ایران

کمیسیون دانشگاهها

۱۲ آذر ۱۴۰۱

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/5e9751d0-7c9c-41a1-8658-e6c8dd38335c"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات