728 x 90

روزنامه العرب: قاتلان تظاهر کنندگان عراقی طرح سرکوب را پیش می‌برند

تظاهرات در عراق
تظاهرات در عراق

روزنامه العرب لندن روز دوشنبه ۲۲مهر ۹۸ نوشت که حشدالشعبی و رهبران عراقی وفادار به رژیم ایران به‌منظور مدیریت عملیات کنترل بر تظاهرات محتمل اقدام به هماهنگی با سپاه پاسداران و شبه‌نظامیان حزب‌الله لبنان می‌کنند.

این روزنامه نوشت: عادل عبدالمهدی نخست‌وزیر عراق از اعتراضات بی‌سابقه‌ای که علیه حکومتش شکل گرفت و همچنین خشونت شدیدی که ارگانهای امنیتی و شبه‌نظامیان شیعه در سرکوب تظاهر کنندگان بکار بسته و منجر به بر جای ماندن تعداد زیادی قربانی در میان تظاهر کنندگان شد، و همچنین از اعتراضات گسترده علیه مقامات، راه گریزی جز فرار به جلو در برخورد با پیامدهای جنبش اعتراضی مردمی که از آغاز ماه جاری شروع شد ندارد. وی این اقدام را با تکیه به «انجام تحقیقات» در مورد بکارگیری خشونت مفرط در سرکوب تظاهر کنندگان و «افشای حقایق» و تحت پیگرد قرار دادن کوتاهی کنندگان، توسط افرادی که خود متهم به سرکوب هستند انجام می‌دهد.

 

نخست وزیر عراق تشکیل یک کمیته تحقیق به ریاست وزیر برنامه و بودجه و با عضویت وزرای دادگستری و بهداشت و کشور و دفاع و معاون فرمانده عملیات مشترک و نمایندگانی از شورای عالی قضایی و مجلس نمایندگان و کمیساریای حقوق‌بشر و ارگانهای امنیتی و اطلاعاتی را اعلام کرد که وظیفه آن انجام تحقیقات کامل در مورد حوادثی است که در جریان تظاهرات به‌وقوع پیوست و منجر به‌ شهادت و مجروح شدن تعداد زیادی از تظاهر کنندگان و پرسنل نیروهای امنیتی و تعرض به داراییهای عمومی و خصوصی و حمله به دفاتر و مراکز رسانه‌ها و احزاب شد. کما این‌که این کمیته مسئولیت روشن ساختن طرفها یا اشخاصی را دارد که در این حوادث دست داشته و اتخاذ اقدامات قانونی در رابطه با آنها را دارا می‌باشد. خاطرنشان می‌شود، این کمیته ملزم است که مأموریت خود را طی پنج روز تکمیل کند.

این در حالیست که مردم عراق می‌دانند دولت اگر نخواهد در مورد موضوعی اقدامی انجام دهد پیشنهاد تشکیل کمیته‌یی برای آنرا می‌دهد و این موضوع با نگاهی به سوابق متعدد کمیته‌ها روشن می‌شود. لذا برای تظاهر کنندگان مضحک است که مقامات و شخصیتهایی که متهم به سرکوب جنبش اعتراضات می‌باشند در انجام تحقیقات به‌منظور مشخص کردن دست‌اندر کاران شرکت می‌کنند.

این روزنامه اشاره دارد: طرفهایی که موظف به شرکت در انجام تحقیقات شده‌اند در شروع کار در کوچک کردن حقایق در مقیاس حاکمیت تأخیر نکرده و شورای عالی قضایی که مدیریت امور قضایی عراق را برعهده‌ دارد روز یکشنبه اعلام کرد که آمار نهایی بازداشت‌ شدگان روشن می‌سازد که تعدادشان بالغ بر ۲۱نفر می‌باشد.

این عدد موجی از تمسخر را برانگیخت زیرا عدد تخمین زده شده از سوی شرکت‌کنندگان در اعتراضات حاکی از وجود صدها دستگیری است که بستگان آنها نگرانند که آنها در معرض ناپدید شدن اجباری قرار گیرند. اقدامی که در عراق علیه مخالفان و دشمنان حکومت امری شایع است.

ضمن این‌که همگان می‌دانند کسی که عملیات تحقیق را برعهده‌ دارد فالح الفیاض رئیس هیأت حشدالشعبی می‌باشد.

این منابع روشن میسازند که اقدامات کنونی فیاض، انجام تحقیقات برای شناخت دلایلی که منجر به کشته شدن ۲۰۰نفر مجروح شدن حدود ۶هزار نفر و دستگیری صدها تن از جوانان که برای انجام تظاهرات مسالمت‌آمیز علیه فساد و سوء‌مدیریت و شکست در پیشبرد امور دولت به خیابان‌ها آمدند نمی‌باشد بلکه فرماندهی یک اقدام اطلاعاتی برای تحت پیگرد قرار دادن فعالینی است که به تظاهرات فراخوانده و روزنامه‌نگارانی است که به خود جرأت داده و آنرا پوشش رسانه‌یی دادند. هچنین در لیست آوردن اسامی بیشترین تعداد تظاهر کنندگان برای تحت پیگرد قرار دادنشان می‌باشد.

العرب نوشت: که فیاض فرامین مستقیمی به ارگانهای اطلاعاتی عراقی برای آزاد کردن تعداد از تک تیراندازانی صادر کرده که در جریان اعتراضات دستگیر شده و آنها علیه تظاهر کنندگان و افراد ارتش تیراندازی نموده‌اند.

این منابع روشن میسازند که فیاض اکنون ریاست یک واحد ویژه را برعهده‌ دارد که مسئولیت آن صدور فرامین امنیتی در مناطق مختلف کشور می‌باشد تا بسیج فعالان را دنبال کرده و آنها را دستگیر کند. آنها خاطرنشان ساختند که فیاض به‌طور منظم مشورتهایی را از افسران سپاه پاسداران رژیم ایران دریافت می‌کند.

فیاض و در پی او عادل عبدالمهدی نخست‌وزیر عراق نگران هستند که زیارت اربعین به‌ مناسبتی برای اعتراض علیه دولت تبدیل شود به‌خصوص که پیش‌بینی می‌شود میلیونها نفر در آن شرکت نمایند. به همین دلیل فرامین سختی برای حشدالشعبی به‌منظور آمادگی کامل با هدف کنترل هر گونه تظاهراتی که در کربلا شعله‌ور شود یا حرکتی از آنجا به سوی بغداد صادر کرده است.

این روزنامه از قول منابعش در ادامه نوشت: حشدالشعبی اطلاعاتی دارد دال بر آماد‌سازی‌هایی که فعالان با هدف بسیج برای یک تظاهرات سیاسی در جریان زیارت اربعین انجام می‌دهند تا در جریان آن شعار سرنگونی حکومت سیاسی عراق را سر دهند و از پوشش رسانه‌یی عظیم پیش‌بینی شده برای این مراسم در عراق و ایران و بخشهایی از لبنان و سوریه و غیره بهره ببرند.

حشدالشعبی تنها در انتظار موعد مراسم اربعین نیست بلکه همچنین نگران روز ۲۵ماه جاری است که فعالان در مورد یک بسیج میلیونی از آن سخن می‌گویند.

این منابع تأکید می‌کنند که حشدالشعبی و اغلب رهبران عراقی وفادار به رژیم ایران اقدام به هماهنگی با سپاه پاسداران و شبه‌نظامیان حزب‌الله لبنان می‌کنند تا از طریق اتاق عملیات مشترک برای مدیریت عملیات کنترل بر تظاهرات محتمل در دو هفته آینده در ارتباط باشند.