728 x 90

رافائل گروسی: رژیم ایران به سؤالات درباره مکانهای هسته‌یی پاسخ نداده است + توئیت خانم مریم رجوی

رافائل گروسی
رافائل گروسی

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در کنفرانس مطبوعاتی روز دوشنبه در وین گفت: انتظارات من در مورد رسیدن به یک راه‌حل با رژیم ایران بر سر مناقشاتی که با آنها در مورد برنامه اتمی داریم، پاسخ داده نشده است. من انتظار داشتم که بتوانیم پیشرفت روشنی در امر شفاف‌سازی همه موارد اتمی رژیم ایران داشته باشیم. اما چنین اتفاقی نیفتاده است. هر چند رژیم ایران وانمود می‌کند که حاضر به همکاری با آژانس است، اما تاکنون این همکاری را نشان نداده است. به همین خاطر ما هیچ پیشرفت مشخص و قاطعی نداشته ایم...

گروسی در پاسخ به سؤالات خبرنگاران با تأکید بر این‌که موضوع شفاف‌سازی برنامه اتمی رژیم ایران یک مقوله جدی است گفت: ما با حکومتی روبه‌رو هستیم که یک برنامه اتمی پیشرفته، پرورش‌یافته و جاه‌طلبانه دارد و غنی‌سازی اورانیوم را در سطح خیلی بالایی انجام می‌دهد که به سطح تولید سلاح بسیار نزدیک است. به همین خاطر ما باید نسبت به این واقعیت کاملاً اشراف داشته باشیم. شورای حکام سال پیش همین نگرانی مرا تأیید کرد. لذا اکنون توپ در زمین شورای حکام است تا این موضوع را تعیین‌تکلیف کند و گزینه لازم را به اجرا بگذارد. رژیم ایران نیز باید واقعیات را توضیح دهد و نسبت به روند پادمان وفادار باشد، والا اعتمادی به‌وجود نمی‌آید.

 

گروسی در قسمت دیگری از این کنفرانس در پاسخ به این سؤال که آیا می‌تواند بعد از پایان توافق یک ماهه اخیر با رژیم ایران که تنها دو و نیم هفته از آن باقی است، این توافق را تجدید کند، گفت: هر چه پیش می‌رویم کار سخت‌تر می‌شود... این پنجره هر چه جلوتر می‌رود، تنگ‌تر می‌شود. من نمی‌دانم این دو هفته که بگذرد چه می‌شود، زمان بسیار کوتاهی باقی مانده است. اما می‌توانم این را بگویم که به‌رغم این هر تصمیمی که اتحاذ شود، فعالیت‌های مربوط به بازرسی ما متوقف نمی‌شود و از ظرفیت آن کاسته نخواهد شد. به‌خاطر همه حرفهایی که من در گزارشم و اینجا زده‌ام، موضوع جدی است و باید ما نسبت به آنچه در ایران می‌گذرد اشراف داشته باشیم. ما نمی‌توانیم بازرسیهای خود را محدود کرده یا بازرسان را ناچار به محدود کردن کارشان بکنیم و در عین‌حال وانمود کنیم که اعتمادی به آنها داریم. این برای بقیه و برای من کاملاً روشن است. ما باید به کارمان ادامه دهیم. هیچ گزینهٔ دیگری نیست.

مدیر کل آژانس درباره پاسخ ندادن رژیم درباره تولید فلز اورانیوم و فعالیت‌های اعلام نشده غنی‌سازی، گفت: اگر علامتی باشد که فعالیتی هست که ممکن است اعلام نشده باید اعلام شود و باید گفته شود که چه چیزی اتفاق افتاده فلز اورانیوم کارآییهای مختلف دارد باید این را رژیم ایران بیان کند که چی بود باید جواب داده شود بد یا خوب، باید جواب بدهد.(سایت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ۱۷خرداد۱۴۰۰)

 

همزمان با اجلاس شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین، روزنامه حکومتی مردم‌سالاری در شماره ۱۷ خرداد خود نوشت: چند روز پیــش رافائل گروسی طی اظهارات عجیبی مدعی شده غنی‌سازی ۶۰درصدی که ایران دارد تنها برای ســاخت بمب هسته‌یی بکار می‌رود. هر چند این مواضع آتش تهیه زیاده‌خواهیهای بیشتر طرفهای غربی است، اما نباید با ساده‌انگاری از کنار آنها گذشت و هوشــیاری هر چه بیشتر ما را می‌طلبــد. چرا که کوچک‌ترین خطا در مواضع سیاســی یا اقدامات ناســنجیده در این گردنه حساس، می‌تواند دست کم باعث بر هم خوردن میز مذاکرات وین شــود و در شــق بدتر می‌تواند ارسال پرونده هســته‌ای کشورمان به شورای امنیت را زمینه ســازی کند.

 

توئیت خانم مریم رجوی:

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/b87a175f-37fe-4b76-ad6b-1cf64069b29e"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات