728 x 90

رابرت مالی: هیچ مذاکره‌ای درباره تغییر در چگونگی اعمال تحریم‌های غیرمرتبط با برجام انجام نداده‌ایم

رابرت مالی
رابرت مالی

رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، گفت: آمریکا هیچ مذاکره‌ای درباره تغییر در چگونگی اعمال تحریم‌های غیرمرتبط با برجام انجام نداده و هر گزارشی خلاف این موضوع را کاملاً اشتباه خواند.

وی افزود: ما هیچ فشاری بر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای کنار گذاشتن این موضوعات باقی مانده وارد نمی‌کنیم. این موضوعات زمانی بسته خواهند شد که ایران از نظر فنی پاسخهای معتبری را به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ارائه کند. به‌محض این‌که آنها این کار را انجام دهند و آژانس راضی شود، ما نیز رضایت خود را اعلام خواهیم کرد.

به گزارش پی بی‌اس، رابرت مالی گفت: ما هیچ مذاکره‌ای در خصوص پایین آوردن استانداردهای خود برای تجارت شرکت‌های اروپایی یا سایر شرکتها با ایران انجام نداده‌ایم و این کار را نخواهیم کرد. آنها باید به تحریم‌های ما احترام بگذارند. هر گزارشی در مورد این ادعا که ما استانداردها را پایین خواهیم آورد و در مورد آنها مذاکره خواهیم کرد، کاملاً اشتباه است.

وی در ادامه گفته است: توافقی (در مورد مذاکرات هسته‌ای) به‌دست نیامده است زیرا تا زمانی که در مورد همه مسائل توافق نشود، توافقی وجود نخواهد داشت.

پولیتیکو روز جمعه با استناد به متن پیشنهادی اتحادیه اروپا که گزیده‌ای از آن را مشاهده کرده، گزارش داد این متن پیشنهادی تحریم‌های آمریکا علیه سپاه پاسداران را کاهش می‌دهد و راه را برای جلوگیری از بازرسی بیشتر سایت‌های اتمی مشکوک ایران هموار می‌کند.

طبق گزارش پولیتیکو، بر اساس این متن پیشنهادی، شهروندان غیرآمریکایی اجازه دارند که با شرکت‌های ایرانی که حتی با سپاه پاسداران «معاملاتی» دارند، تجارت کنند، به شرط آن که این شرکت‌های ایرانی در فهرست تحریم‌های آمریکا نباشند.

یک دیپلمات آگاه به پولیتیکو گفت این پیشنهاد اتحادیه اروپا به‌علاوه بر این‌که به شرکت‌های اروپایی امکان فعالیت گسترده در ایران را می‌دهد، برای سپاه پاسداران نیز این امکان را ایجاد می‌کند که از طریق شرکت‌های صوری به فعالیت‌های خود ادامه دهد.

بر اساس گزارش پولیتیکو، متن پیشنهادی اتحادیه اروپا عنوان کرده که آمریکا و اروپا تا تاریخ اجرای توافق احتمالی، عملکرد ایران را در رفع اختلاف‌های باقیمانده تحت‌نظر داشته باشند.

طبق این گزارش، با توجه به این‌که تاریخ اجرای توافق احتمالی چند ماه پس از امضای احتمالی آن خواهد بود، اگر آژانس بر ادامه تحقیقات خود اصرار کند، این امکان وجود دارد که ایران با تهدید نسبت به لغو توافق احتمالی، آژانس را تحت فشار قرار دهد.

در همین حال، نورنیوز، رسانه نزدیک به شورای‌عالی امنیت ملی رژیم، با اشاره به پیشنهادات اروپا در مذاکرات احیای برجام نوشت: «هنوز روند کارشناسی ادامه داشته و هیچ تصمیم سلبی یا ایجابی درباره ایده‌های طرح‌شده از سوی هماهنگ‌کننده اتحادیه اروپا اتخاذ نشده است».

روز پنج‌شنبه، روزنامه وال استریت ژورنال با اشاره به این‌که غرب در مذاکرات احیای برجام «امتیازات قابل توجهی» به ایران ارائه کرده، گزارش داد طبق متن پیشنهادی اتحادیه اروپا اگر ایران بپذیرد با شفافیت با تحقیقات آژانس همکاری کند، می‌توان با درخواست رژیم ایران برای بسته شدن اختلافات پادمانی موافقت کرد.

در پیش‌نویس این پیشنهاد که از سوی وال استریت ژورنال مشاهده شده، از رژیم ایران خواسته شده است قبل از اجرایی شدن توافق، نگرانی‌های آژانس را به‌رسمیت بشناسد و تأکید شده است که از تهران انتظار می‌رود به سؤالات آژانس «با هدف شفاف‌سازی» پاسخ دهد.

در این متن آمده است که اگر چنین اتفاقی بیفتد، ایالات متحده و سایر طرف‌های گفتگو از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواهند خواست تحقیقات را درباره این موارد متوقف کند.

 

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/b8576e46-8f93-49ee-aeb9-0cb631b2edc8"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات