728 x 90

رابرت مالی: اگر رژیم ایران به توافق برنگردد پاسخ متناسب خواهیم داد

رابرت مالی نماینده ویژه امور ایران در دولت بایدن
رابرت مالی نماینده ویژه امور ایران در دولت بایدن

رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران هشدار داد در صورتی که رژیم ایران در مذاکرات هسته‌یی هفته آینده حاضر نشود و به ساخت بمب هسته‌یی نزدیک شود آمریکا پاسخ متناسبی خواهد داد.

وی در گفتگوی خود با ان پی آر (رادیو سراسری ملی) در مورد ادامه تلاش رژیم ایران برای دستیابی به بمب اتمی هشدار داد و گفت: «اگر آنها بسیار نزدیک شوند، آن قدر نزدیک که احساس آرامش کنند، قطعاً ما ساکت نخواهیم نشست».
وی در مورد حسن‌نیت آمریکا در مورد مذاکرات هسته‌یی گفت: «ما آماده‌ایم به این توافق بازگردیم تا همه تحریم‌هایی که با آن ناسازگار است لغو شوند. بنابراین اگر ایران می‌خواهد به این توافق بازگردد، راه برای این کشور باز است».

وی هم‌چنین تأکید کرد: اگر ایران نخواهد به این توافق بازگردد و همین روندی را که الآن دنبال می‌کند ادامه دهد، که همانا ترک میز دیپلماسی و تسریع برنامه هسته‌یی خود است، اگر قرار باشد این راه را انتخاب کند، پاسخ متناسبی به آن خواهیم داد.


این در حالیست که رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، روز چهارشنبه سوم آذر در گفتگو با خبرنگاران با ذکر این‌که نتوانسته در سفرش به تهران به توافقی با مسئولان ایرانی برسد، گفت: «به نقطه‌ای نزدیک شده‌ایم که دیگر نتوانم نسبت به مطلع بودن [از فعالیت‌های اتمی ایران] تضمینی بدهم».

از طرفی وال استریت ژورنال روز چهارشنبه سوم آذر در یک گزارش ویژه از نتیجه سفر رافائل گروسی به ایران نوشت: دیپلماتها می‌گویند رئیس آژانس اتمی سازمان ملل، ایران را بدون توافقی در مورد بازرسی کارخانه [قطعات سانتریفوژ] ترک کرد.


لورنس نورمن خبرنگار وال استریت در بروکسل نوشت: دیپلماتها روز چهارشنبه گفتند که رئیس آژانس نظارت بر اتمی سازمان ملل اواخر روز سه‌شنبه پس از ناکامی در دستیابی به توافقی برای دسترسی بازرسان به کارخانه ساخت تجهیزات برنامه هسته‌یی تهران، ایران را ترک کرد و این امر سایه جدیدی بر مذاکرات بین‌المللی اتمی که قرار است هفته آینده [در وین] برگزار شود، انداخت.

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات