728 x 90

رئیس سازمان فضایی رژیم؛ خیام به سفارش رژیم و ساخت روسیه/ رئیسی از متخصصان رژیم تشکر کرد!

جلسه هیات دولت رئیسی جلاد
جلسه هیات دولت رئیسی جلاد

با وجود آن که سفارت روسیه در تهران شب گذشته اعلام کرد این کشور ماهواره خیام را ساخته، و رئیس سازمان فضایی رژیم درباره نحوه سفارش ماهواره "خیام" گفته است: ماهواره خیام به سفارش ایران در یکی از شرکت‌های روسی ساخته شده است. رئیسی جلاد امروز چهارشنبه ۱۹مرداد در جلسه هیأت دولتش از «متخصصان رژیم» برای این پروژه قدردانی کرد و قرار گرفتن آن در مدار را «افتخارآمیز» خواند.

حسن سالاریه رئیس سازمان فضایی رژیم در نشست خبری امروز با اشاره به پرتاب موفق ماهواره "خیام" و قرار گرفتن آن در مدار ۵۰۰ کیلومتری زمین، گفت: ماهواره خیام به سفارش ایران در یکی از شرکت‌های روسی ساخته شده است. این ماهواره بر اساس پارامترهای تعیین شده از سوی ایران و هم‌چنین نظارت ایران به مرحله ساخت رسید.

وی افزود: و این پروژه حدود ۴۰میلیون دلار برآورد می‌شود.

 

تلگرام حکومتی اصلاحات پرس نوشت: دعوا بر سر دستاوردی که ایرانی نیست!

اصلاحات‌پرس؛ ماهواره «خیام» روز گذشته به وسیله موشک روسیه از پایگاه فضایی بایکونور قزاقستان به فضا پرتاب شد. بلافاصله بعد از پرتاب این ماهواره به فضا، دعوا بر سر دستاوردسازی از این پروژه توسط دولتی‌ها آغاز شد.

خبرگزاری ایرنا ماهواره خیام را یک ماهواره ایرانی خوانده بود، که در نتیجه تلاش و عملکرد دولت رئیسی به سرانجام رسیده است.

در ادامه آذری‌جهرمی، وزیر ارتباطات دولت روحانی در یادداشتی با کنایه از نقش دولت یازدهم و دوازدهم در این پروژه گفته و آن را یک دستاورد ملی دانست.

اما واکنش روسیه به پرتاب ماهواره خیام پایانی بر این جدال برای دستاوردسازی بود.

سفارت روسیه در تهران در یادداشتی نوشت: «ماهواره «خیام» توسط شرکت‌های روسی به سفارش طرف ایرانی ساخته شده است».

این در حالی است که تسنیم این ماهواره را تماماً بومی دانسته بود و بهادری جهرمی، سخنگوی دولت پرتاب این ماهواره را "فضا در تسخیر دانش ایرانی" تعبیر کرده بود.

 

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/da1e6d32-1f75-42f1-a165-ab8e20b58a2c"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات