728 x 90

رئیس سازمان حکومتی نظام پزشکی: ۷۰درصد جمعیت کشور نیاز به واکسن کرونا دارند

واکسن کرونا
واکسن کرونا

روزنامه حکومتی ستاره صبح ۲۳دی ۹۹ نوشت: «سازمان نظام پزشکی روز یکشنبه با ارسال نامه‌یی به روحانی خواستار شد تا موضوع تهیه واکسن که مورد نیاز مردم ایران است فارغ از مسائل سیاسی در دستور کار دولت قرار گیرد. روز گذشته دکتر ظفر قندی حرف‌های تازه‌یی درباره ضرورت ورود واکسن به کشور بیان کرد و گفت: وزارت بهداشت در تصمیم باید از خرد جمعی و نظر انجمنهای علمی و سازمان نظام پزشکی استفاده کند».

ظفر قندی گفت: «در مورد واکسن آسترازنکا این‌که گفته می‌شود واکسن انگلیسی است را متوجه نمی‌شوم. این واکسن تولید کشور سوئد است و مطالعات علمی آن در آکسفورد انجام شده است هزینه این واکسن نیز بین ۵ تا ۶دلار است در حالی واکسنهای آمریکایی بسیار گران‌تر هستند و خرید این واکسن از منابع مختلف در دستور کار است».

وی گفت: «باید حداقل ۷۰درصد جمعیت کشور علیه کرونا واکسینه شوند تا زنجیره انتقال قطع شود و احتمالاً ۳ یا ۵سال بعد نیاز به واکسیناسیون مجدد است حدود یک و نیم میلیون کادر درمان و گروه‌های پرخطر در اولویت دریافت واکسن هستند».

ظفر قندی گفت: «ویروس جهش‌یافته بین ۵۵ تا ۷۰درصد میزان سرایت بیشتری از ویروس کرونا معمولی دارد. میزان مرگ‌آوری آن بیشتر نیست اما اگر یک و نیم درصد مرگ را در نظر بگیریم چون تعداد مبتلایان بیشتر می‌شود تعداد جان‌باختگان کرونا نیز با شیوع ویروس جهش‌یافته بیشتر می‌شود».