728 x 90

رئیس سازمان جهانی بهداشت: جهان در آستانه یک شکست فاجعه‌بار اخلاقی درباره واکسن کرونا

تدروس آدهانوم گبریسوس
تدروس آدهانوم گبریسوس

رئیس سازمان جهانی بهداشت روز دوشنبه ۲۹دی گفت: «اگر کشورهای ثروتمند واکسن کووید-۱۹ را در حالی که فقیرترین کشورها رنج می‌برند تحت کنترل خود در آورند، جهان را در آستانه یک شکست اخلاقی فاجعه‌بار قرار می‌دهند».

دبیرکل سازمان جهانی بهداشت با انتقاد شدید از نحوه توزیع واکسن کرونا در جهان گفت: «کشورهای متمول بدون توجه به نیازهای جهانی خود را در الویت قرار داده‌اند و با رویکرد «اول-من» برای خرید عمده واکسن خیز برداشته‌اند».

رئیس سازمان جهانی بهداشت در یک سخنرانی در ژنو که جلسه هیأت اجرایی این سازمان را افتتاح کرد گفت: «وعده دسترسی عادلانه در سراسر جهان به واکسن‌ها علیه پاندمی ویروس کرونا هم‌اکنون در معرض یک ریسک جدی است».
تدروس گفت: «۳۹میلیون دوز واکسن ویروس کرونا تاکنون در حداقل ۴۹کشور با درآمد بالاتر تزریق شده است. در همین حال، فقط ۲۵ دوز در یک کشور کم‌درآمد داده شده است. نه ۲۵میلیون؛ نه ۲۵هزار؛ فقط ۲۵عدد».

رئیس سازمان جهانی بهداشت در پیامی به‌مناسبت فرا رسیدن کریسمس ضمن دعوت از شهروندان کلیه کشورها به تداوم رعایت اصول مراقبتی در دوره همه‌گیری بیماری کرونا نسبت به هدررفتن فداکاریهای انجام شده هشدار داد.

یورونیوز ۵دیماه نوشت: «تدروس آدهانوم تأکید کرد «فداکاریهایی که در طول سال۲۰۲۰ برای محدود کردن شیوع ویروس کرونا و مقابله با آن انجام شده، نباید در ایام جشن‌ها و تعطیلات به هدر برود».