728 x 90

«دکتر نیست» پاسخ بهداری تیپ ۲ زندان تهران بزرگ به زندانیان و اپیدمی بیماری شبه کرونا

زندان تهران بزرگ - فشافویه
زندان تهران بزرگ - فشافویه

بر اساس اخبار رسیده، از سه روز پیش حدود ۱۰تن از زندانیان سیاسی تیپ ۲ زندان تهران بزرگ به بیماری مشابه کرونا مبتلا شده‌اند. اما تنها پاسخی که از بهداری تیپ دریافت می‌کنند این است که دکتر نیست.

به گفته یک منبع مطلع، حدود ۱۰تن از زندانیان با علائم اسهال و استفراغ شدید، تب و لرز و بدن‌درد به بیماری مبتلا شده‌اند که نامشخص است. آنها زردآب بالا می‌آوردند و نمی‌توانند آب بنوشند.

بهداری زندان دکتر ندارد و در هر مراجعه زندانیان با پاسخ «دکتر نیست» مواجه می‌شوند. هم‌اکنون مدت دو هفته است که پزشک بهداری و حتی تعدادی از کادرهای اداری به محل کار خود در زندان مراجعه نکرده‌اند. هیچ فرد مسئولی در زندان پاسخگوی بیماری و تهدید جانی زندانیان نیست.

به این ۱۰ زندانی که با حال وخیم به بهداری مراجعه کرده‌اند، بهیار مستقر در بهداری تنها چند قرص مسکن سرماخوردگی داده است.

احتمال می‌رود که این بیماری کرونا باشد. اما هیچ آزمایش و تستی از زندانیان گرفته نمی‌شود. با توجه به محیط بسیار آلوده مملو از موش و حشرات موذی و جمعیت فشرده زندان، جان زندانیان در خطر است.

لازم به ذکر است که زندانیان سیاسی و بازداشت شدگان آبان ماه ۹۸ در تاریخ ۹ مهرماه سال۹۹ به اجبار به این بند بسیار کثیف و غیربهداشتی منتقل شدند.

در دو سالن ۹و ۱۰ تیپ ۲ زندان تهران بزرگ که هم‌اکنون زندانیان سیاسی در آن محبوس هستند، تنها ۴ حمام و سرویس بهداشتی وجود دارد. این در حالیست که دست‌کم ۸۰ زندانی در این دو سالن محبوس هستند.

از سوی دیگر وجود موشهای صحرایی، ساس و شپش در سالنها هم‌چنان موجب آزار و اذیت زندانیان است. موشهای صحرایی در سقف و دیوار لانه کرده و با امکانات ساده‌ای که زندانیان دارند ریشه‌کن نمی‌شوند. اما مسئولان زندان بدون توجه به این موضوع زندانیان را در همین شرایط رها کرده‌اند.

از سوی دیگر بستن حمامها طی روز و نبود آب گرم، عدم وجود بهداشت را تشدید می‌کند.

اخبار دیگری نیز حاکی از کم آمدن غذا در بعضی روزهای هفته و گرسنگی دادن به زندانیان است.