728 x 90

دکتر متیو آفورد: رژیم ایران تمام راهها را برای مخالفت بسته است

دکتر متیو آفورد
دکتر متیو آفورد

مصاحبهٔ دکتر متیو آفورد نمایندهٔ پارلمان انگلستان با سیمای آزادی

رژیم ایران تمام راهها را برای مخالفت بسته است

این در یک دنیای آزاد و دموکراتیک قابل‌قبول نیست و ما خواهان پایان آن هستیم

دکتر متیو آفورد نمایندهٔ پارلمان انگلستان:

اسم من متیو آفورد است و در حال حاضر عضو پارلمان از هندون در انگلستان هستم. من بسیار خوشحالم که امروز نام خود را در این بیانیه بگذارم، در حمایت از نه فقط آزادی بلکه حمایت از مقاومت در ایران و به‌دنبال صلح و امنیت جهانی. هم‌چنان بسیار نگران رفتار رژیم ایران و به‌ویژه سرکوب بی‌رحمانه مردم هستم (رژیم). ایران هم‌چنان حکومت شمارهٔ یک در زمینهٔ بیشترین تعداد اعدامها به‌نسبت جمعیت در جهان است و این چیزی نیست که ما بتوانیم بپذیریم. هم‌چنین می‌دانیم که (رژیم) ایران درگیر جنایات مضحک علیه سازمان مجاهدین است و آنها را به «محاربه» متهم می‌کند. این فقط بهانه‌یی است که به آنها اجازه می‌دهد به‌دنبال اقدامات قهرآمیز علیه افرادی باشند که در غیاب آنها تلاش می‌کنند مجرم بشناسند. اروپا خودش به جولانگاهی برای تروریسم حکومتی رژیم ایران تبدیل شده است. خود من این‌را همین چند سال پیش دیدم، با تلاش برای بمب‌گذاری در گردهمایی مجاهدین در پاریس. اما در چند روز گذشته شاهد مرگ رئیسی بودیم. می‌دانم که بسیاری از مردم در ایران و در سراسر جهان هستند که به‌خاطر مرگ او نفس راحتی می‌کشند، همان کسی که نه تنها بر بیشترین تعداد اعدامها در سال ۲۰۲۳ نظارت داشت، بلکه یکی از عاملان اصلی قتل‌عام ۳۰هزار نفر در سال ۱۳۶۷ بود. ما می‌دانیم که حذف او به‌معنای حذف رژیم نخواهد بود، اما می‌تواند آغاز پایان باشد و قطعاً نه تنها امیدواریم که این اتفاق بیفتد، بلکه امیدواریم که مردم بتوانند برای دستیابی به یک ایران دموکراتیک و آزاد متحد شوند، چیزی که محتمل‌تر است با خانم رجوی رخ بدهد که پیشاپیش برنامهٔ ۱۰ماده‌یی خود را منتشر کرده است. برنامه‌یی برای یک ایران مبتنی بر جدایی دین و دولت، دموکراتیک، آزاد و عاری از سلاح اتمی. ایرانی که در درگیریهای مذهبی در سراسر جهان مشارکت نمی‌کند، بلکه برای مردم خود کار می‌کند تا صلح، سلامت و رفاه آنان را تضمین کند و این چیزی است که همهٔ ما می‌خواهیم به آن دست‌یابیم. به‌عنوان نمایندگان مجلس، وظیفهٔ ما است که همیشه مردم خود را در اولویت قرار بدهیم و این کاری است که ایران می‌تواند انجام بدهد. اما قبل از آن باید از شر آخوندها خلاص شود و تا آن روز ما هم‌چنان به‌سختی تلاش خواهیم کرد تا اطمینان حاصل کنیم که روزی، ایران آزاد خواهد شد.

امروز خوشحالم که به نمایندگان پارلمان بپیوندم که این بیانیه را در حمایت از آزادی و مقاومت در ایران امضا کرده‌اند، برای صلح و امنیت جهانی. ما به‌ویژه می‌خواهیم به مسائل مشخصی پاسخ داده شود. ما خواهان محکومیت نقض حقوق‌بشر در آن کشور، به‌ویژه سرکوب زنان هستیم که در سال‌های اخیر بسیار شاهد آن بوده‌ایم. ما به برنامهٔ ۱۰ماده‌یی خانم رجوی اشراف داریم. ما اقدامات رژیم ایران را علیه مخالفان در مکانهایی مانند کمپ اشرف در آلبانی به‌شدت محکوم می‌کنیم و بر حقوق آنها تحت کنوانسیون ۱۹۵۱ ژنو و کنوانسیون اروپایی حقوق‌بشر تأکید می‌کنیم. رژیم ایران تمام راهها را برای مخالفت بسته است در یک دنیای آزاد و دموکراتیک این قابل‌قبول نیست. ما می‌خواهیم شاهد پایان آن باشیم؛ و البته می‌خواهیم شاهد پایان تلاش‌های مخرب این رژیم باشیم، برای بی‌ثبات‌کردن بخش‌هایی از خاورمیانه با سیاست‌های خصمانهٔ آن. ما به لیست‌گذاری سپاه پاسداران در تمامیت آن در انگلستان فراخوان می‌دهیم و از سایر دولتهای سراسر جهان می‌خواهیم که همین کار را انجام بدهند. اگر ترکیبی از این موضوعات را در نظر بگیریم، می‌توانیم روزی در انتظار یک ایران آزاد و عادلانه باشیم.

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/3e4b6488-93f3-4113-9cda-d20ea702c3f3"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات