728 x 90

آسوشیتدپرس: دونالد ترامپ به‌دنبال خرابکاری در کشتیهای ساحل امارات به رژیم ایران هشدار داد

دیدار دونالد ترامپ با نخست وزیر مجارستان
دیدار دونالد ترامپ با نخست وزیر مجارستان

خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد: پرزیدنت ترامپ به رژیم ایران هشدار داد و گفت اگر تهران هر کاری از قبیل حملات انجام بدهد به‌شدت زیان خواهد دید.
خبرنگاران روز دوشنبه ۲۳ اردیبهشت در حاشیه دیدار با نخست‌وزیر مجارستان در کاخ سفید از دونالد ترامپ  راجع به نفتکش های سعودی و یک کشتی با پرچم نروژ سوال کردند که به‌گفته مقامات خلیج در یک عمل خرابکارانه در سواحل امارات خسارت دیده اند.

آسوشیتدپرس نوشت: وقتی از دونالد ترامپ راجع به خرابکاری پرسیده شد وی پاسخ داد «اگر چیزی پیش بیاید مشکل بدی برای ایران خواهد بود».

دونالد ترامپ درباره رژیم آخوندی به خبرنگاران گفت: در حال رصد کردن اوضاع است، رژیم ایران خطا کند اشتباه بزرگی خواهد بود.

 

همزمان رویترز نوشت، مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا، روز دوشنبه «جزئیات تهدیدات ایران» را در اختیار مقامهای پیمان آتلانتیک شمالی- ناتو- قرار داد.

در ده روز اخیر ایالات متحده در واکنش به تهدیدات رژیم ایران ناو آبراهام لینکن، ناو گروه ضربتی و یگان بمب‌افکن به منطقه خلیج‌فارس اعزام کرد.

دونالد ترامپ روز پنجشنبه ۱۹اردیبهشت در پاسخ به این سؤال که آیا خطر رویارویی نظامی با رژیم ایران وجود دارد گفت:‌ «می‌شود گفت این احتمال همیشه هست. من نمی‌خواهم بگویم نه، ولی امیدواریم چنین چیزی روی ندهد.»‌

رئیس‌جمهور آمریکا در مورد واکنش‌ها به ارسال یگان بمب‌افکن و ناو هواپیمابر یو‌اس‌اس آبراهام لینکلن گفته بود: آنها ما را تهدید می‌کردند و ما باید امنیت مناسبی برای این کشور و دیگر نقاط داشته باشیم. ما قدرتمندترین کشتی‌های جهان را داریم که به‌طور کامل مسلح و آماده هستند.

 

وزیر خارجه آمریکا روز یکشنبه ۲۲اردیبهشت۹۸ در مصاحبه با تلویزیون سی ان.بی.سی به حکومت ‌آخوندی هشدار داد و گفت: اگر اقدامی علیه آمریکاییان در عراق انجام شود، ما با قدرت و به شکل مناسب، علیه رژیم ایران پاسخ خواهیم داد. این پاسخ ممکن است در عراق نباشد و ممکن است در خود ایران باشد.

مایک پمپئو سفر اخیرش به عراق را با دخالت‌ها و تحریکات رژیم آخوندی مرتبط دانست و در مورد گفتگوهایش با مقامات عراقی گفت: رژیم ایران دخالت‌های بزرگ و بی‌ثبات کننده‌یی در خاورمیانه دارد و هدف ما این است که جلو آن را بگیریم. از همین روست که به عراق کمک می‌کنیم تا مثل یک دولت مستقل و دارای حق حاکمیت روی پای خود بایستد. ما می‌خواستیم به آنها بگوییم که اگر اقداماتی علیه آمریکاییان در عراق انجام شود ما با قدرت و به شکل مناسب علیه رژیم ایران پاسخ خواهیم داد.

پمپئو درباره انتقال ناو هواپیمابر به خلیج‌فارس و نقل و انتقالات نظامی دیگر آمریکا گفت: ما می‌خواهیم اطمینان پیدا کنیم که نیروی بازدارنده را مستقر کرده باشیم، تا وقتی رژیم ایران بخواهد بسراغ منافع آمریکا برود، خواه در عراق یا افغانستان یا یمن یا در هر جای دیگری در خاورمیانه ما آماده پاسخگویی مناسب باشیم.

وزیر خارجه آمریکا تأکید کرد: هر حمله‌یی علیه منافع آمریکا باشد خواه از جانب نیرویی که با هدایت رژیم ایران باشد یا نهادی که در کنترل این رژیم باشد، ما آنها را مسئول می‌دانیم و مورد حسابرسی قرار می‌دهیم. رئیس‌جمهور ترامپ در این مورد کاملاً روشن کرده است که ما پاسخ مقتصی را خواهیم داد.

پمپئو گفت رژیم ایران حکومت دزدان و سارقان است که میلیاردها دلار دزدیده و پول مردم ایران را در این جنگهای نیابتی در سراسر جهان تلف کرده است. دولت ایران در حالی که مردم آن در درد و رنجند برای ونزوئلا پول خرج می‌کند.

وزیر خارجه آمریکا در این مصاحبه همچنین گفت: شرکای اروپایی ما، متحدان مهمی در خصوص موضوع رژیم ایران هستند و پس از سو قصدهایی که در کشورهای آنها انجام شده است حتی خود آلمانیها مقامات نیروی قدس را در داخل کشورشان دستگیر کرده‌اند.

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات