728 x 90

دهمین جلسه دادگاه استیناف سوئد برای بررسی پرونده دژخیم حمید نوری در استکهلم

دادگاه تجدید نظر دژخیم حمید نوری
دادگاه تجدید نظر دژخیم حمید نوری

دادستان نکاتی از شهادتهای شاکیان مجاهدان خلق محمد زند، مجید صاحب جمع، اصغر مهدیزاده، محمود رویایی، اکبر صمدی و حسین فارسی از اشرف۳ در مورد قتل‌عام زندانیان مجاهد و نقش دژخیم حمید نوری را به اطلاع قضات دادگاه استیناف رساند.

در جلسه دادگاه قسمتی از مصاحبه مجاهد خلق محمود رویایی با سیمای آزادی در سال۱۳۷۸ در مورد نقش دژخیم حمید نوری در قتل‌عام پخش شد.

قرائت بخشهایی از شهادت اشرف‌نشان صدیق حمید خلاق دوست در نزد دادستان و خلاصه شهادتهای رضا فلاحی، رمضان فتحی، علی‌اکبر بندعلی و احمد ابراهیمی در دادگاه بدوی توسط دادستان برخلاف اراجیف مزدور نفوذی علیه عفو بین‌الملل، دادستان در موارد متعدد به‌شهادتهای مجاهدان اشرفی درباره قتل‌عام در گزارش اسرار آغشته به خون عفو بین‌الملل استناد کرد.

کنت لوئیس با استناد به‌شهادت یک به یک شاکیان از وقایع سال۶۶ و ۶۷ نشان داد قتل‌عام از مدتها قبل برنامه‌ریزی شده بود و هیچ ربطی به‌عملیات فروغ جاویدان نداشت.

 

گزیده‌ای از جلسه دادگاه تجدید نظر دژخیم حمید نوری – استکهلم -۲ فروردین۱۴۰۲-۲۲مارس ۲۰۲۳

روز چهارشنبه دوم فروردین دهمین جلسه دادگاه استیناف دژخیم حمید نوری در استکهلم سوئد برگزار شد. طبق روال دادگاه استیناف در سوئد، قضات پس از شنیدن شهادتهای شاکیان در دادگاه بدوی، در یک جلسه علنی به استماع نظرات دادستان و وکلای شاکیان و هم‌چنین وکلای حمید نوری درباره شهادتها می‌پردازند. در جلسه چهارشنبه دادگاه به بحث درباره شهادتهای مجاهدان اشرفی محمد زند، مجید صاحب جمع، اصغر مهدی زاده، محمود رویایی، اکبر صمدی و حسین فارسی و هم‌چنین شماری از شاکیان در کشورهای خارجی از جمله احمد ابراهیمی، رضا فلاحی، علی‌اکبر بند علی و رمضان فتحی پرداخت. در این جلسه دادستان بخش‌هایی از شهادتهای این شاکیان را که به‌خصوص ناظر به حضور حمید نوری در راهروی مرگ و بردن زندانیان به نزد هیأت مرگ و سالن مرگ بود را به اطلاع دادگاه رساند. دادستان هم‌چنین به قسمتهایی از شهادت حمید خلاق دوست اشرف‌نشان صدیق در نزد دادستان اشاره کرد. وی که از شاکیان بود قبل از شروع دادگاه بدوی در اثر ابتلا به کرونا درگذشت. این شهادتها به‌طور فشرده حاوی ادله اثباتی در مورد مجرمیت حمید نوری و نقش او در قتل‌عام ۱۳۶۷ بود.

به درخواست دادستان بخشی از مصاحبه مجاهد خلق محمود رویایی با سیمای آزادی در سال۱۳۷۸، یعنی ۲۰سال قبل از دستگیری حمید نوری درباره نقش این دژخیم در قتل‌عام پخش شد،

به‌رغم اراجیف مزدور نفوذی علیه گزارش عفو بین‌الملل به‌مناسبت سی‌امین سالگرد قتل‌عام زندانیان سیاسی، دادستان در جلسه چهارشنبه دادگاه به کرات به‌شهادتهای مجاهدان اشرفی در نزد عفو بین‌الملل که در این گزارش به نام «اسرار آغشته به خون» ثبت شده است، استناد نمود.

در جلسه روز دهم دادستان به تفصیل شهادت اصغر مهدی‌زاده در مورد سالن مرگ و مشاهداتش از اعدام یک گروه از مجاهدین و نقش دژخیمان ناصریان، داود لشکری و حمید عباسی را بازگو کرد. وکیل کنت لوئیس نیز به بررسی شهادت اصغر مهدیزاده پرداخت و تأکید کرد شک و شبهه‌هایی که در مورد اصالت این شهادت مطرح می‌شود هیچ پایه‌یی ندارد به‌خصوص که علاوه بر اصغر مهدیزاده در شهادت بقیه شاکیان و شاهدان در دادگاه بدوی روشن شد که حداقل ۴نفر دیگر از جان بدربردگان نیز به سالن مرگ برده شده‌اند، اما متأسفانه دادگاه فقط به اصغر دسترسی داشته است. وی افزود این هم که ایرج مصداقی این شهادت را مخدوش جلوه داده است ناشی از دشمنی طولانی‌مدت او با سازمان مجاهدین است.

در دادگاه، آقای کنت لوئیس وکیل هفت تن از شاکیان با بررسی شهادتهای آنها نشان داد که همه این شاکیان در ذکر وقایع زندان در سال۱۳۶۶ و ماهها و هفته‌های قبل از شروع قتل‌عام هر یک با ذکر مشاهداتشان بر این حقیقت تأکید کرده‌اند که زندانبانان با اقداماتی از قبیل جدا سازی زندانیان مجاهد و مارکسیست و یا دسته‌بندی زندانیان به اعتبار سطح مقاومت و سوابق و یا میزان محکومیت‌شان از مدتها قبل برای قتل‌عام برنامه‌ریزی می‌کردند و این هیچ ربطی به‌عملیات فروغ جاویدان نداشته است.

پیش از این جلسه شاکیان مجاهد یک رشته اسناد جدید شامل خاطرات رفسنجانی و مصاحبه‌های محسن رضایی سرکرده پیشین سپاه پاسداران، محمدی ری شهری وزیر اطلاعات در زمان قتل‌عام و پاسدار شمخانی در سالهای گذشته به دادگاه ارائه کردند که به‌رغم لجن‌پراکنیهای شناخته شده آخوندها و پاسداران علیه مجاهدین، در گزارشی که از صحنه عملیات فروغ جاویدان ارائه می‌دهند هیچ اشاره‌یی به حضور عراق در این عملیات نمی‌کنند.

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/0b1b1f3a-6ee4-430c-b488-903f7343d9ce"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات