728 x 90

دستگیری مجدد زندانیان آزاد شده و خانواده مجاهدین در آستانه سالگرد قیام آبان

شورای ملی مقاومت ایران
شورای ملی مقاومت ایران

شورای ملی مقاومت ایران -سربرگ

دستگیری مجدد زندانیان آزاد شده و خانواده مجاهدین در آستانه سالگرد قیام آبان

فراخوان بین‌المللی به آزادی زندانیان سیاسی تا پایان دوره کرونا

همزمان با سالگرد قیام آبان و در وحشت از بالا گرفتن اعتراضات مردمی، نیروهای سرکوبگر شمار زیادی از زندانیان سیاسی آزاد شده و خانواده‌های مجاهدین را دستگیر و شماری را احضار و تهدید کردند که از هر گونه اقدامی به‌مناسبت سالگرد قیام آبان خودداری کنند.

روز ۲۱آبان مأموران اطلاعات در سنقر به محل سکونت شماری از زندانیان سیاسی سابق از جمله سعید اصغری، ۵۱ساله، سعید صمیمی ۲۴ساله و کسری بنی عامریان۲۴ساله، یورش برده و آنها را دستگیر کرده و به زندان اوین منتقل کردند. آنها پیش‌تر در اسفند ۱۳۹۶دستگیر شده و در آن زمان پس از دو ماه بازجویی در بند ۲۰۹اوین، با وثیقه آزاد شده بودند. این سه زندانی در سال۱۳۹۷، به اتهام همکاری با سازمان مجاهدین خلق ایران هر یک به ۵سال حبس محکوم شده بودند. کسری بنی عامریان، مبتلا به سرطان خون است و تحت شیمی درمانی و رسیدگیهای پزشکی و درمانی قرار داشت. زندانی کردن وی به‌خصوص در دوران شیوع کرونا سلامتی او را در معرض خطر شدید قرار می‌دهد.

هم‌زمان علیرضا سالار و سیدرضا زرگر از خانواده‌های شهدای مجاهدین خلق، در سمنان در مهرماه ۱۳۹۹روانه زندان سمنان شدند. سیدرضا زرگر از زندانیان سیاسی دهه۶۰ است که بیش از ۶سال در زندانهای اوین و سمنان به‌سر برده و برادرش داوود زرگر در جریان قتل‌عام زندانیان سیاسی در سال۶۷در اوین به‌شهادت رسید. علی‌اکبر سالار برادر علیرضا سالار از شهدای مجاهد خلق است که در سال۶۲در تهران به‌شهادت رسید.

روز شنبه ۲۴آبان سینا ظهیری در تهران دستگیر و به زندان اوین منتقل شد. وی به اتهام هواداری از سازمان مجاهدین خلق به ۵سال حبس محکوم شده بود. او پیش از این نیز مدت ۲سال به‌خاطر هواداری از مجاهدین زندانی بوده است. در هفته سوم آبان ماه ۱۳۹۹، زندانی سیاسی حمید شریف در تهران بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.

در یک تحول دیگر زندانی سیاسی فاطمه مثنی در زندان اوین به تب روده مبتلا شده، اما از انتقال او به بیمارستان خارج از زندان جلوگیری می‌کنند. او که از ۶سال پیش در زندان به‌سر می‌برد، علاوه بر تب روده از مشکلات کبدی و کولیت شدید روده رنج می‌برد و سلامتی وی در معرض خطر جدی قرار دارد.

مقاومت ایران بار دیگر توجه دبیرکل، شورا وکمیسر عالی حقوق‌بشر و گزارشگران ویژه ملل متحد و عموم مراجع مدافع حقوق‌بشر را برای جلوگیری از وقوع یک فاجعه انسانی به اقدام فوری برای آزادی زندانیان سیاسی حداقل تا پایان کرونا فرامی‌خواند و بر ضرورت تشکیل یک هیات بین‌المللی تحقیق برای بازدید از زندانها و دیدار با زندانیان در ایران به‌ویژه زندانیان سیاسی تأکید می‌کند.

دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران

۲۷آبان۱۳۹۹ (نوامبر۲۰۲۰)