728 x 90

در موبایل خلبان هواپیمای ونزوئلایی-ایرانی، عکس محسن رضایی تروریست تحت تعقیب بین‌المللی بود

هواپیمای امتراسور از نوع هواپیمای توقیف شده با خلبان ایرانی
هواپیمای امتراسور از نوع هواپیمای توقیف شده با خلبان ایرانی

نشنال ورلد روز ۱۱مرداد در گزارشی درباره هواپیمای امتراسور ونزوئلایی-ایرانی نوشت: در موبایل خلبان عکس محسن رضایی تروریست تحت تعقیب بین‌المللی برای حمله آمیا بود.

نشنال ورلد نوشت: یک تلفن همراه از اتاق ۳۰۴ هتل کنینگ، محل استراحت خلبان غلامرضا قاسمی کشف و ضبط شد. در آن دستگاه، یک سامسونگ SMA۵۱۶۰، فیلم‌ها و تصاویری از جنگ‌ها، سلاحها، ارتشها، رهبران سپاه پاسداران و نیروی قدس و سایر عناصر پیدا شد. حکم نزدیک به ۳۰۰ صفحه‌ای که قاضی فدریکو ویلانا شب گذشته راجع به گزارش این شماره تلفن امضا کرد، دلایلی را که او چرا ۷نفر از ۱۹ خدمه هواپیمای امتراسور را به کشورشان فرستاده را توضیح می‌دهد. چرا تصمیم گرفتید ممنوعیت خروج را به قوت خود حفظ کند که ۶ژوئن گذشته به بوینس آیرس رسید... .

در این گزارش هم‌چنین آمده است:

۱) تصاویری از سلاحهای نظامی روی زمین، روی پلاستیک سفید و دو مرد ظاهراً بی‌جان که به گردن آویزان شده‌اند.

۲) تصاویری که سلاحهای هسته‌ای، تانک‌های جنگی و یک ساختمان در حال سوختن را نشان می‌دهد. ۳) اسکرین شاتهایی از گروه‌های «واتس اپ» که در آن قاسمی تصاویری از افراد یونیفرم پوش را به اشتراک می‌گذارد.

۴) تصاویر آرم سپاه پاسداران

۵) اسکرین شات لیست اجزای سازنده سکوی پرتاب موشک هدایت‌شونده ساخت شوروی را نشان می‌دهد.

در داخل گوشی خلبان نیز اسکرین شاتهای مختلفی یافت شد که در آن تصاویر قاسم سلیمانی فرمانده سابق سپاه قدس بود. ابومهدی المهندس، رهبر نظامی سابق کتائب حزب‌الله؛ علی خامنه‌ای، ولی‌فقیه، با اعضای سپاه پاسداران؛ امیرعلی حاجی زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران؛ علی خامنه‌ای، ولی‌فقیه ایران؛ محسن رضایی، فرمانده سابق سپاه پاسداران، به‌دلیل حمله آمیا در سطح بین‌المللی انداخته شده بود.

رضایی چند ماه پیش در مراسم تحلیف دیکتاتور دانیل اورتگا در نیکاراگوئه بود، مراسمی با حضور دنیل کاپیتانیچ، سفیر آرژانتین در آن کشور برگزار شد.

در پوشه فیلم، کارشناسان سکانسی را یافتند که در آن قاسم سلیمانی، فرمانده سابق سپاه قدس به همراه افراد دیگری دیده می‌شد. هم‌چنین رژه تانکهای جنگی، سربازان، حرکات رزمی، بمب‌گذاری و ویدئوی ویژه‌یی که در آن قاسم سلیمانی فرمانده سابق نیروی قدس در حال سخنرانی دیده می‌شود.

با ارزش‌ترین شواهد علیه قاسمی، گزارش اف.بی.آی است که او را به نیروی قدس سپاه پاسداران و حزب‌الله مرتبط می‌کند. نیروی قدس سابقه طولانی در حمایت از فعالیت‌های شبه‌نظامی و تروریستی حزب‌الله، ارائه عناصر رهبری کننده، تأمین مالی، تسلیحات، اطلاعات و پشتیبانی نظامی دارد. نیروهای قدس یک اردوگاه آموزشی برای حزب‌الله در دره بقای لبنان اداره می‌کنند و بر اساس گزارشها، بیش از ۳۰۰۰ سرباز را در ستاد فرماندهی سپاه پاسداران در ایران آموزش داده‌اند.

قاضی هم‌چنین خاطرنشان کرد که خلبان و عبدالباسط محمدی حداقل ۷ پرواز به دمشق (سوریه) انجام دادند. به‌گفته اف.بی.آی، این پروازها توسط شرکت هواپیمایی فارس ایر قشم برای قاچاق سلاح به خارج از ایران مورد استفاده قرار می‌گرفت.

شواهد علیه خدمه

قاضی ویلنا تصمیم گرفت ممنوعیت خروج از کشور را برای ۷نفر از ۱۹ خدمه حفظ کند. ۱۲نفر دیگر (یک ایرانی و ۱۱ ونزوئلایی) می‌توانند با پروازهای منظم به کشورهای مبدأ برگردند، در حالیکه وضعیت هواپیمای بوئینگ ۷۴۷-۳۰۰ که از ۸ژوئن نگهداری می‌شود هنوز مشخص نشده است.

خلبانان غلامرضا قاسمی، عبدالباسط محمدی و سه ونزوئلایی: ویکتور پرز گومز (مدیر کل عملیات)، ماریو آراگا اوردانتا، و مکانیک خوزه گارسیا کنترراس، از جمله خدمه ساکن در کشور هستند. قاضی در مورد پنج مورد از آنها گفت که نشانه‌های محکمی وجود دارد.

از سوی دیگر، درباره دو ایرانی دیگر به نامهای سعید ولی‌زاده و محمد خسرویراغ هیچ نشانه خاصی وجود ندارد، اما قاضی از آنها می‌خواهد تا زمان تکمیل تخصص خود در زمینه تلفن و کامپیوتر در کشور بمانند.

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/51de0d70-7580-4630-b2dd-1f81a324f387"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات