728 x 90

درگذشت پدر مجاهد خلیل شالچی زندانی سیاسی شاه و شیخ و یاور پایدار مجاهدین در تهران

درگذشت پدر مجاهد خلیل شالچی زندانی سیاسی شاه و شیخ
درگذشت پدر مجاهد خلیل شالچی زندانی سیاسی شاه و شیخ

پدر مجاهد خلیل شالچی از زندانیان سیاسی مقاوم در زمان شاه و شیخ پس از ۵۰سال همراهی و حمایت از مجاهدین در رویارویی با دو دیکتاتوری سلطنتی و ولایت فقیه، روز سوم خرداد۱۴۰۱ در تهران درگذشت و به‌یاران شهیدش پیوست.

خلیل شالچی که از سالهای پایانی دههٔ ۴۰ با مجاهد قهرمان احمد رضایی در ارتباط بود، پس از ضربه شهریور ۱۳۵۰ به سازمان مجاهدین دستگیر شد و تا سال۱۳۵۶ در زندان شاه بود. پس از آزادی از زندان و در جریان انقلاب ضدسلطنتی در ارتباط با مجاهدین قرار گرفت و پشتیبانی او از سازمان ادامه داشت.

پس از ۳۰ خرداد۱۳۶۰ و شروع مقاومت سراسری پدر مجاهد خلیل شالچی دستگیر شد و به‌مدت سه سال در زندان و تحت شکنجه‌های دژخیمان بود. پس از آزادی از زندان در رسیدگی به‌خانواده‌های شهیدان و فراهم کردن امکانات برای وصل ارتباط نیروها با ارتش آزادیبخش تلاش می‌کرد و خود در سال۶۴ در مسیر پیوستن به مجاهدین در منطقهٔ مرزی دستگیر شد و تا سال۱۳۶۷ در زندان بود. در سال۱۳۷۹ بار دیگر دستگیر شد و تا سال۱۳۸۶ به‌مدت ۷سال را در زندان به‌سر می‌برد که ۵سال در تبعید به زندان یزد بود.

پدر مجاهد خلیل شالچی تا آخرین روزهای حیاتش در هر جمع و فرصتی شجاعانه از مجاهدین و رهبری مقاومت حمایت می‌کرد و جوانان را به‌پیوستن به مجاهدین و ارتش آزادی تشویق می‌کرد.

یکی از مجاهدین که چند روزی در تهران با پدر شالچی همراه بوده در مورد او نوشته است: «پدر هرجا می‌رفت و در هر جمعی علیه چپاولگریها و جنایات رژیم افشاگری می‌کرد و بدون ذره‌ایی ترس و با جسارت زیاد از نقش و جایگاه مجاهدین و به‌خصوص از برادر مسعود می‌گفت. به او گفتم آقای شالچی حواستان باشد، درست است که همهٔ مردم ضد آخوندها هستند ولی به‌راحتی نمی‌شود از مجاهدین حرف زد. به من گفت من هیچ ترسی ندارم هر کاری می‌خواهند بکنند من از کلمه مجاهد و نام مسعود در هیچ کجا کوتاه نمی‌آیم».

 

پیام تسلیت خانم مریم رجوی

سلام بر پدر بزرگوار مجاهد آقای خلیل شالچی از حامیان و یاران وفادار مجاهدین و زندانی دو دیکتاتوری شاه و شیخ، که در آستانه سالگرد شهادت بنیانگذاران مجاهدین به به سوی رفیق اعلی پرکشید و به همراهان و هم‌بندان شهید و صدیق‌اش پیوست.

آقای شالچی که عاشق حنیف و مسعود و دیگر مجاهدان پیشتاز و راهگشا بود، به‌رغم بارها دستگیری و شکنجه و آزار رژیم آخوندی، شجاعانه بر حمایت از راه و آرمان مجاهدین و یاری رساندن به مقاومت و بستگان شهیدان پای فشرد و در افشای رژیم جلادان دین‌فروش آرام و قرار نداشت.

درگذشت این یار دیرین مجاهدین را به بستگان و یاران مجاهد و مقاوم‌اش تسلیت می‌گویم و به روح پر فتوح این پدر بزرگوار که اکنون در جوار شهیدان قرین رحمت حق است، درود می‌فرستم.

 

 

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/692361fd-41d5-4b5a-bfd3-0a65882e726e"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات