728 x 90

درگذشت مادر مجاهد زهرا معروفی (مادر پایدار)

تصویری از مادر زهرا معروفی در کنار پسرانش منصور و ماشاءالله پایدار آرانی
تصویری از مادر زهرا معروفی در کنار پسرانش منصور و ماشاءالله پایدار آرانی

با کمال تأسف از درگذشت مادر مجاهد زهرا معروفی (مادر پایدار) مطلع شدیم که پس از ۴دهه پشتیبانی و هواداری از مجاهدین و تقدیم ۲شهید گران‌قدر، شامگاه روز جمعه ۱۷مرداد در کاشان، به‌دیار رفیق اعلی شتافت و به‌ فرزندان شهیدش پیوست.

مادر پایدار که متولد ۱۳۲۱ بود، در زمان دیکتاتوری شاه و در جریان انقلاب ضدسلطنتی از طریق فرزندش منصور با سازمان آشنا شده بود و از اولین روزهای پس از انقلاب ۲۲بهمن به‌هواداری از مجاهدین برخاست.

خانهٔ مادر در کاشان خانه و پناه بسیاری از مجاهدان و هواداران مجاهدین بود. به‌ویژه پس از حملهٔ چماقداران خمینی به ‌ستاد مجاهدین در کاشان، خانهٔ مادر پایدار، محل بسیاری از نشستها و تجمعها بود و نقش ستاد مجاهدین را داشت.

در فاز سیاسی هنگامی‌که فرزندانش به‌علت فروش نشریه مجاهد و نوشتن شعارهای افشاگرانه علیه آزادی‌کشیهای خمینی دستگیر می‌شدند، مادر شجاعانه و با فریاد کشیدن بر سر آنها باعث آزادی فرزندانش می‌شد.

پس از سی خرداد و دستگیری سه فرزندش، فشارها و آزارهای جلادان رژیم بر مادر افزایش یافت. از جمله پاسداران شقاوت پیشهٔ خمینی دو بار به خانه مادر حمله کردند و خانهٔ او را با کلیه اثاثیه‌اش به آتش کشیدند. در یکی از این حملات پدر خانواده را دستگیر کرده و به زندان بردند و مادر را که در مقابل آنها ایستاده و اعتراض می‌کرد، با لگد مضروب کردند، به‌نحوی که دنده‌هایش آسیب دیده بود.

رژیم یکبار دیگر نیز به‌خاطر خروج و پیوستن فرزند مجاهدش حسین پایدار به ارتش آزادیبخش ملی ایران به خانه‌ٔ مادر حمله کرده و او و همسرش را پس از مضروب نمودن دستگیر کرده و تا مدتی در زندان نگهداشتند.

مادر پایدار در تمامی این چهار دهه مورد آزارهای مزدوران بسیجی و پاسداران رژیم و وزارت اطلاعات قرار داشت. بارها وزارت اطلاعات و مزدوران انجمن موسوم به‌نجات رژیم مادر را برای همراهی با وزارت بدنام اطلاعات و رفتن به مقابل قرارگاه اشرف تحت فشار قرار دادند و بارها او را بازداشت و تهدید کردند.

اما مادر اهل تسلیم شدن نبود و هرگز در برابر فشارها و آزار رژیم و مزدوران بسیجی و پاسدارش کوتاه نیامد.

دو فرزند مادر پایدار، مجاهدان خلق دکتر منصور و ماشاالله پایدار پس نزدیک به ۶سال زندان، به‌محض آزاد شدن از شکنجه‌گاههای خمینی، برای پیوستن به مجاهدین به سمت منطقهٔ مرزی می‌روند اما در مسیر دستگیر و روانهٔ شکنجه‌گاه می‌شوند و هر دو در جریان قتل‌عام سال۶۷ سر بدار می‌شوند.

درود بر این مادر بزرگوار مجاهد و سلام بر فرزندان شهیدش دکتر منصور پایدار و ماشاالله پایدار.

به برادر مجاهدمان حسین پایدار تسلیت می‌گوییم و علو درجات مادر مجاهد زهرا معروفی را مسألت می‌کنیم.