728 x 90

درگذشت روبر بدنتر مدافع بزرگ ارزشهای انسانی در فرانسه وزیر دادگستری در ریاست‌جمهوری فرانسوا میتران

درگذشت روبر بدنتر مدافع بزرگ ارزشهای انسانی در فرانسه
درگذشت روبر بدنتر مدافع بزرگ ارزشهای انسانی در فرانسه

درگذشت روبر بدنتر

مدافع بزرگ ارزشهای انسانی در فرانسه

وزیر دادگستری

در ریاست‌جمهوری فرانسوا میتران

روبر بدنتر از سرشناس‌ترین چهره‌های فرانسه در سن ۹۵ سالگی در ۹ فوریه ۲۰۲۴ درگذشت. امانوئل ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه از او به‌عنوان چهره قرن و وجدان جمهوری خواه و روح فرانسه نام برد.

بدنتر که وزیر دادگستری در زمان ریاست‌جمهوری فرانسوا میتران بود در سال ۱۹۸۱ موفق شد لغو حکم اعدام را در مجلس فرانسه به تصویب برساند. وی بین سالهای ۱۹۸۶ تا ۱۹۹۵ رئیس شورای قانون اساسی فرانسه بود و تا سال ۲۰۱۱ عضو سنای کشور فرانسه بود.

روبر بدنتر در دوران فعالیت‌های خود از مبارزه مردم ایران و مقاومت آنها علیه رژیم آخوندی و برای برپایی یک جمهوری دموکراتیک حمایت می‌کرد. و بارها بیانیه‌هایی را در حمایت از شورای ملی مقاومت ایران امضا کرده بود.

در فوریه ۲۰۰۷ که کمیته فرانسوی برای ایران دموکراتیک از سوی سناتورها و شخصیتهای فرانسوی بنیانگذاری می‌شد وی در جلسه بنیانگذاری آن در سنای فرانسه در کنار سناتور ژان پیر میشل، فرانسوا کلکومبه و وزیر سابق الن ویوین شرکت کرد و از این ابتکار حمایت نمود.

به‌مناسبت شصتمین سالگرد بیانیه جهانی حقوق‌بشر آقای روبر بدنتر در جلسه‌ای در روز ۲۸ نوامبر ۲۰۰۷ که کمیته فرانسوی برای ایران دموکراتیک در سنای فرانسه، با حضور خانم مریم رجوی رئیس‌جمهور برگزیده مقاومت ایران و خانم دانیل میتران برگزار کرد، شرکت نمود. وی در سخنرانی خود در این جلسه ضمن محکوم کردن افزایش روند اعدامها در ایران گفت که این رژیم رکورد دار اعدام در جهان است وی خطاب به خانم رجوی گفت:

زنده‌یاد روبر بدنتر در اجلاسی با حضور خانم مریم رجوی در سنای فرانسه ۱۳۸۶:

«ما و به‌طور خاص شما خانم رئیس‌جمهور در نگرانی به‌سر میبریم... امیدمان به پایان این رژیم و برقراری دموکراسی در ایران است. آنگاه است که همه چیز امکانپذیر خواهد شد. تا آن زمان جامعه بین‌المللی بایستی فشارهای لازم را به رژیم وارد کند».

در آخرین اقدام خود روبر بدنتر بیانیه روشنفکران و شخصیتهای فرانسوی را که در پایان سال ۲۰۲۳ تدوین گردید امضاء نمود که در این بیانیه نوشته شده بود:

«مردم ایران با شعارهایشان به‌روشنی نشان دادند که هر نوع دیکتاتوری را رد می‌کنند، چه دیکتاتوری شاه مخلوع یا رژیم مذهبی فعلی و هر نوع همدستی با این یا آن دیکتاتوری را طرد می‌کنند».

در این بیانیه که آقای بدنتر جزو امضاکنندگان آن می‌باشد «از ارزشهای جمهوری و انتخابات آزاد و لغو اعدام و برابری و انتخاب آزادانه پوشش زنان و جدایی دین از دولت و خودمختاری اقلیتهای قومی ایران که در طرح ده ماده‌ای مریم رجوی رئیس‌جمهور برگزیده شورای ملی مقاومت ایران، ائتلافی که چهار دهه است خستگی‌ناپذیر تغییر دموکراتیک در ایران را پی می‌گیرد» حمایت شده است.

خانم مریم رجوی در پیامی پس از درگذشت روبر بدنتر تأکید کرد: «جهان یک انسان بزرگ و یک مدافع ارزشهای انسانی را از دست داد. روبر بدنتر جلودار کارزار علیه اعدام بود. خاطره او برای همیشه در قلب همه انساندوستان جهان باقی خواهد ماند».

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/c5859f4f-12b3-4d4c-8473-82c684766b7c"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات